Ikki nafar tajribali Nepal alpinisti, erkak va ayol, dunyoning eng baland cho‘qqisiga chiqish bo‘yicha yangi rekordlarni o‘rnatdilar. 2026 yil bahorgi mavsumida Nepal tomonidan berilgan 492 ta ruxsatnoma yana bir yuqori ko‘rsatkichdir.
56 yoshli Kami Rita Sherpa, “Everest odami” laqabi bilan tanilgan, 8849 metrlik cho‘qqiga 32-marta chiqib, erkaklar o‘rtasidagi rekordini yangiladi. 52 yoshli Lhakpa Sherpa, “Tog‘ malikasi” nomi bilan mashhur, 11-marta cho‘qqiga erishdi.
Kami Rita cho‘qqiga ertalab soat 10:12 da (GMT 04:27) xalqaro ekspeditsiya guruhi boshlig‘i sifatida chiqdi, deya ma’lum qildi Seven Summit Treks ekspeditsiya operatori raisi Mingma Sherpa.
Lhakpa Sherpa, 2000 yilda Everestga muvaffaqiyatli chiqib, tushgan birinchi nepal ayol, soat 9:30 da cho‘qqida turdi. U Seven Summit Club agentligi tomonidan boshqariladigan ekspeditsiya tarkibida edi.
Ikkala alpinist ham Nepalning Himoloy mintaqasidagi etnik guruh Sherpalarga mansub bo‘lib, o‘z faoliyatini porter sifatida boshlagan, keyin professional gid bo‘lgan. Kami Rita birinchi marta 1994 yilda tijoriy ekspeditsiyada ishlayotganda cho‘qqiga chiqqan.
Nepal bu mavsumda Everestga chiqishni xohlovchilar uchun rekord darajadagi 492 ta ruxsatnoma berdi. Ko‘pchilik alpinistlar kamida bitta nepal gid bilan birga harakat qilgani sababli, yaqin kunlarda mingga yaqin alpinist cho‘qqiga chiqishi kutilmoqda.
Yuqori raqamlar, ayniqsa ob-havo yomonlashganda, tog‘da haddan tashqari gavjumlik haqida yangi xavotirlarni kuchaytirdi. Ekspeditsiya operatorlari Tibet tomonidagi cheklovlar ham alpinistlar sonining oshishiga sabab bo‘lganini aytishmoqda.
Everestni Nepal va Xitoy nazoratidagi Tibetdan chiqish mumkin, ammo janubiy Nepal tomonidan chiqish ko‘proq uchraydi. 1953 yilda Sherpa Tenzing Norgay va yangi zelandiyalik Edmund Hillari birinchi marta cho‘qqiga chiqqanidan beri Everestga chiqish nisbatan tez-tez bo‘lsa-da, bu ish xavfli bo‘lib qolmoqda – shundan beri 320 dan ortiq kishi halok bo‘lgan.

Двое опытных непальских альпинистов, мужчина и женщина, установили новые рекорды по количеству восхождений на высочайшую гору мира. 492 разрешения на восхождение на Эверест, выданные Непалом на весенний сезон 2026 года, также являются рекордным показателем.
56-летний Ками Рита Шерпа, известный как «Человек Эвереста», поднялся на вершину высотой 8849 метров в 32-й раз, обновив свой рекорд среди мужчин. 52-летняя Лхакпа Шерпа, прозванная «Горной королевой», совершила свое 11-е восхождение.
Ками Рита достиг вершины около 10:12 утра (04:27 GMT) во главе международной экспедиционной группы, сообщил Мингма Шерпа, председатель экспедиционного оператора Seven Summit Treks.
Лхакпа Шерпа, ставшая в 2000 году первой непальской женщиной, успешно поднявшейся на Эверест и спустившейся, стояла на вершине в 9:30 утра. Она была частью экспедиции, организованной агентством Seven Summit Club.
Оба альпиниста принадлежат к этнической группе шерпов, коренных жителей гималайского региона Непала, и начинали свою карьеру носильщиками, прежде чем стать профессиональными гидами. Ками Рита совершил свое первое восхождение в 1994 году, работая в коммерческой экспедиции.
Непал выдал рекордные 492 разрешения для желающих подняться на Эверест в этом сезоне. Поскольку большинство альпинистов совершают попытку в сопровождении как минимум одного непальского гида, ожидается, что в ближайшие дни на гору поднимутся около тысячи человек.
Высокие цифры вызвали новые опасения по поводу переполненности горы, особенно если плохая погода сократит период, подходящий для восхождения. Операторы экспедиций говорят, что ограничения на тибетской стороне горы, введенные китайскими властями, стали одним из факторов увеличения числа альпинистов.
Эверест можно покорить как со стороны Непала, так и со стороны Тибета, находящегося под управлением Китая, но восхождения с южной, непальской стороны более часты. Хотя восхождения на Эверест стали относительно частыми после первого подтвержденного подъема шерпа Тенцинга Норгея и новозеландца Эдмунда Хиллари в 1953 году, это занятие остается опасным: с тех пор более 320 человек погибли при попытке.