Angliya Premyer-ligasining 2025-26 yilgi mavsumi so‘nggi haftasiga qadam qo‘ydi. Chempionlik uchun kurash “Arsenal” va “Manchester Siti” o‘rtasida kechmoqda. Ikkala jamoada ham ikkitadan o‘yin qolgan – “Arsenal” dushanba, “Manchester Siti” esa seshanba kuni maydonga tushadi, so‘ngra ikkalasi 24-may, yakshanba kuni mavsumning so‘nggi kunida o‘ynaydi.
“Arsenal” ikki ochko bilan peshqadam. Agar “Arsenal” qolgan ikki o‘yinda g‘alaba qozonsa, 22 yil ichida ilk bor Premyer-liga chempionligini qo‘lga kiritadi. Biroq “Manchester Siti” to‘plar farqida bir gol oldinda (75-68) va o‘zaro uchrashuvlarda ustunlikka ega (aprelda 2-1, sentyabrda 1-1).
“Arsenal”ning qolgan o‘yinlari nisbatan oson: uyda allaqachon quyi ligaga tushib ketgan “Bernli” va safarda 15-o‘rindagi “Kristal Pelas”ga qarshi. “Manchester Siti” esa “Bornmut” (Yevropa ligasiga yo‘llanma uchun kurashmoqda) va “Aston Villa” (Yevropa ligasi finalidan so‘ng charchagan bo‘lishi mumkin) bilan o‘ynaydi.
“Arsenal” bosh murabbiyi Mikel Arteta: “Avvalo, g‘alaba qozonish huquqini qo‘lga kiritishimiz kerak. Ko‘proq gol urish farqni oshirish uchun muhim”, dedi. “Manchester Siti” murabbiyi Pep Gvardiola esa: “Agar ular ikki o‘yinda g‘alaba qozonsa, hech narsa qilolmaymiz. Biz faqat ‘tirik qolish’ va ularning xato qilishiga umid qilishimiz mumkin”, deb ta’kidladi.
“Manchester Siti” FA kubogi finalida “Chelsi”ni 1-0 hisobida mag‘lub etib, ichki kubok dublini qo‘lga kiritdi. Gvardiola bayramni keyinga qoldirishga majbur bo‘ldi: “Uyda bir qadah pivo ham ichmadik. Aston Villa o‘yinidan keyin ayollar jamoasi bilan paradga borishni rejalashtirgan edik, ammo hozir vaqt yo‘q”.
“Arsenal” 13 marta (so‘nggi marta 2004 yilda), “Manchester Siti” esa 10 marta (asosan 2012 yildan beri) Angliya chempionligini qo‘lga kiritgan. Gvardiola “Manchester Siti” bilan oltita chempionlikni qo‘lga kiritgan.

Двухконная гонка за титул Премьер-лиги между «Арсеналом» и «Манчестер Сити» достигла критической точки: сезон 2025-26 годов вступает в последнюю неделю. У обеих команд осталось по два матча – «Арсенал» играет в понедельник, «Сити» – во вторник, а затем обе выходят на финальный день сезона в воскресенье, 24 мая.
«Арсенал» лидирует с отрывом в два очка. Если «канониры» выиграют оба оставшихся матча, они впервые за 22 года поднимут трофей Премьер-лиги. Однако «Манчестер Сити» опережает соперника по разнице забитых и пропущенных мячей (75 против 68) и имеет преимущество в личных встречах (победа 2-1 в апреле и ничья 1-1 в сентябре).
На бумаге календарь «Арсенала» выглядит проще: дома с уже вылетевшим «Бернли» и на выезде с «Кристал Пэлас», занимающим 15-е место и готовящимся к финалу Лиги конференций. «Сити» предстоят более сложные матчи: на выезде с «Борнмутом», борющимся за место в Лиге чемпионов, и дома с «Астон Виллой», которая уже обеспечила себе место в ЛЧ, но может быть уставшей после финала Лиги Европы.
Главный тренер «Арсенала» Микель Артета заявил: «Прежде всего, мы должны заслужить право на победу. Забивать больше голов – еще лучше, это важно для разницы мячей». Наставник «Сити» Пеп Гвардиола отметил: «Если они выиграют два матча, нам нечего будет сказать. Все, что мы можем – оставаться в игре и надеяться на осечку». Гвардиола также сообщил, что после победы в Кубке Англии (1-0 над «Челси») команда не праздновала: «Дома – ни одной кружки пива. После матча с «Астон Виллой» мы планировали парад с женской командой, но сейчас нет времени».
«Арсенал» выигрывал высший дивизион английского футбола 13 раз (последний – в 2004 году), «Манчестер Сити» – 10 раз, причем большинство титулов завоеваны после 2012 года. Гвардиола выиграл с «Сити» шесть чемпионств.