Isroilning G‘azo sektoridagi hujumlari natijasida kamida besh falastinlik halok bo‘ldi, jumladan, Deir al-Balahda uch kishi, Xon Yunis va Bayt Lahiyada esa yana ikki kishi hayotdan ko‘z yumdi.
Al-Jazira muxbiri Hind Xudariyning xabar berishicha, yakshanba kuni Deir al-Balah shahridagi hujum jamoat oshxonasiga qaratilgan bo‘lib, uch qurbonning barchasi xayriya xodimlari edi. “Bu Isroil nafaqat odamlarni, balki G‘azo bo‘ylab jamiyatga xizmat qilayotgan tashkilotlarni ham nishonga olayotganini ko‘rsatadi”, dedi u.
Xuddi shu hujumga munosabat bildirgan Hamas harakati bu “qasddan sodir etilgan urush jinoyati va G‘azo sektoridagi xalqimizga qarshi davom etayotgan genotsidning yangi sahnasi” ekanini ta’kidladi. Bayonotda “Bu asossiz xalqaro sukunat va harakatsizlik sharoitida sodir bo‘lmoqda, bu esa ishg‘olni o‘z qirg‘inlarini davom ettirishga undaydi va barcha xalqaro qadriyatlar, me’yorlar va qonunlarni ochiqdan-ochiq mensimaslikdir”, deyiladi.
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligining yakshanba kuni e’lon qilgan statistikasiga ko‘ra, Isroilning G‘azodagi genotsid urushi 2023-yil 7-oktabrdan buyon kamida 72,760 falastinlikning o‘limiga sabab bo‘lgan, shundan kamida 871 kishi o‘tgan oktabrda “sulh” deb atalgan narsa boshlanganidan keyin halok bo‘lgan.
Isroil harbiylari G‘azo hududining taxminan 60 foizini egallab turibdi, bu “sariq chiziq” deb ataladigan bufer zona bilan belgilangan. Yakshanba kuni Isroil armiyasi ushbu zonada bir kishini o‘ldirganini, u qurollangan va askarlarga tahdid solganini da’vo qildi, ammo hech qanday dalil keltirmadi. Armiya, shuningdek, Bahaa Barud ismli Hamas qo‘mondoni o‘ldirilganini aytdi, biroq bu haqda guruhdan darhol tasdiq kelmadi.

В результате ударов израильского режима по сектору Газа погибли по меньшей мере пятеро палестинцев, в том числе трое в Дейр-эль-Балахе, а также в Хан-Юнисе и Бейт-Лахии.
Как сообщила корреспондент Al Jazeera Хинд Худари, воскресная атака на центральный город Дейр-эль-Балах была направлена на общественную кухню, и все три жертвы были сотрудниками благотворительных организаций. «Это показывает, что израильский режим нацеливается не только на людей, но и на организации, обслуживающие сообщество по всей Газе», — добавила она.
Реагируя на ту же атаку, ХАМАС заявил, что это «преднамеренное военное преступление и возобновление геноцида против нашего народа в секторе Газа». В заявлении группировки говорится: «Это происходит на фоне неоправданного международного молчания и бездействия, которые поощряют оккупацию продолжать свои массовые убийства, вопиюще игнорируя все международные ценности, нормы и законы».
Согласно статистике Министерства здравоохранения Газы, опубликованной в воскресенье, геноцидная война израильского режима против Газы унесла жизни по меньшей мере 72 760 палестинцев с 7 октября 2023 года, в том числе не менее 871 человека с начала так называемого прекращения огня в октябре прошлого года.
Израильские военные оккупируют около 60 процентов территории Газы, обозначенной так называемой «желтой линией» буферной зоны. В воскресенье израильская армия заявила, что в этой зоне убила человека, утверждая без предоставления доказательств, что жертва была вооружена и представляла непосредственную угрозу солдатам. Армия также сообщила об убийстве командира ХАМАС по имени Бахаа Баруд, однако немедленного подтверждения от группировки не последовало.