Parij davlat prokurori fevral oyida potentsial jabrlanuvchilarni ochiq gapirishga chaqirgan edi. Beko yakshanba kuni bu chaqiriqdan so‘ng 20 ga yaqin jabrlanuvchi o‘zini tanitganini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ba’zilari tergovchilarga avvaldan ma’lum bo‘lgan bo‘lsa, “biz umuman bilmagan yangi qurbonlar paydo bo‘ldi”. “Ularning soni 10 ga yaqin”, dedi prokuror va “hozircha biz bu qurbonlarni tinglashni tanladik” deb qo‘shimcha qildi.
“Ularning bir qanchasi chet elda, shuning uchun tergovchilar ular Parijga kela oladigan vaqtga mos uchrashuvlar tashkil etishga harakat qilmoqda”, dedi Beko.
AQSh Adliya vazirligi tomonidan Epshteyn tergovidan olingan hujjatlar omma e’lon qilinganidan so‘ng, Fransiya ham odam savdosi bo‘yicha tergov ochdi. Fransuz magistratlari Fransiyada sodir etilgan yoki Epshteyn jinoyatlariga yordam bergan fransuz ishtirokchilari bilan bog‘liq huquqbuzarliklarni tekshirishga intilmoqda.
“Biz yana Epshteynning kompyuterlari, telefon yozuvlari, manzil daftarlarini chiqardik”, dedi u va uning jamoasi “xalqaro yordam so‘rovlarini” amalga oshirishini qo‘shimcha qildi.
Epshteyn 2019 yil avgust oyida AQSh qamoqxonasida voyaga yetmagan qizlarni jinsiy aloqa uchun savdo qilish ayblovlari bilan yuzlashayotganda vafot etdi. Keyingi oy fransuz tergovchilari Epshteynning Parijdagi hashamatli kvartirasini tintuv qildi.
Tergovchilarga ma’lum bo‘lgan jabrlanuvchilar orasida sobiq Yevropa model agentligi rahbari Jerald Mari va marhum model agent Jan-Lyuk Bryunelga qarshi tergovlarda gapirgan ayollar ham bor. Mart oyida 15 ayol Fransiyani Marini Epshteyn bilan bog‘liqligi uchun tergov qilishga chaqirgan edi.
Fransuz hukumati Bryunelni 2020 yilda voyaga yetmaganlarni jinsiy zo‘ravonlik qilish va Epshteynga qurbonlar yetkazib berish ayblovlari bilan hibsga olgan edi. U 2022 yilda qamoqxonada o‘lik holda topilgan.

Прокурор Франции Лор Бекко в интервью радиостанции RTL сообщила, что в ходе расследования сети покойного американского сексуального преступника Джеффри Эпштейна выявилось около 10 новых предполагаемых жертв.
В феврале парижский прокурор призвала потенциальных жертв выступить. В воскресенье Бекко заявила, что после этого обращения о себе заявили около 20 предполагаемых жертв.
По её словам, некоторые из них уже были известны следователям, но «появились новые жертвы, о которых мы вообще не знали». «Их около десяти», — добавила прокурор, отметив: «Пока мы решили выслушать этих жертв».
«Некоторые из них находятся за границей, поэтому следователи пытаются организовать встречи, когда они смогут приехать в Париж», — сказала Бекко.
После публикации документов из расследования Министерства юстиции США в отношении Эпштейна Франция также открыла расследование по факту торговли людьми. Французские магистраты стремятся расследовать возможные преступления, совершённые во Франции или с участием французских исполнителей, способствовавших преступлениям Эпштейна.
«Мы снова извлекли компьютеры господина Эпштейна, его телефонные записи, адресные книги», — сказала она, добавив, что её команда будет «направлять запросы о международной помощи».
Эпштейн умер в американской тюрьме в августе 2019 года, столкнувшись с обвинениями в торговле несовершеннолетними девушками для секса. В следующем месяце французские следователи обыскали его роскошную квартиру в Париже.
Известные следователям предполагаемые жертвы включают женщин, которые давали показания в ходе расследований в отношении бывшего главы европейского модельного агентства Джеральда Мари и покойного модельного агента Жана-Люка Брюнеля. В марте 15 женщин призвали Францию расследовать возможные связи Мари с Эпштейном.
Французские власти арестовали Брюнеля в 2020 году по обвинениям в сексуальном насилии над несовершеннолетними и поставке жертв Эпштейну. Он был найден мёртвым в тюрьме в 2022 году.
Две бывшие модели рассказали AFP, что модельный скаут Даниэль Сиад готовил их с целью передачи Эпштейну в одном случае в 2000-х годах и Мари — в другом в 1990-х.