Fransiya hukumati jinsiy jinoyatchi Jeffrey Epstein va uning tarmog‘iga oid jinoyatlarni tergov qilish uchun maxsus ishchi guruh tuzgan. Parij prokurori Laure Beccuau RTL radioga bergan intervyusida, fevral oyidan beri 20 ga yaqin odam murojaat qilganini, ulardan 10 nafari ilgari noma’lum bo‘lgan jabrlanuvchilar ekanligini ma’lum qildi.
Beccuau, tergovchilar Epsteinning kompyuteri, telefon yozuvlari va manzil daftarlarini o‘rganayotganini, shuningdek, xalqaro yordam so‘rovlarini yuborishni rejalashtirayotganini aytdi. Hozircha hech kim so‘roq qilinmagan, chunki tergovchilar avval Epsteinning Fransiyadagi tarmog‘i bilan aloqalarini to‘liq tushunishni istaydi.
Epstein 2019 yilda Nyu-Yorkdagi qamoqxonada o‘z joniga qasd qilgan. Uning ishi bo‘yicha AQSh Adliya vazirligi yaqinda “Epstein fayllari”ni e’lon qilgan, unda ko‘plab taniqli shaxslarning ismlari tilga olingan. Fransiyada sobiq madaniyat vaziri Jak Lang eng yuqori martabali shaxs sifatida tilga olingan, u ayblovlarni rad etadi.
Fransiyada Epstein bilan bog‘liq yana bir shaxs, model agenti Jan-Lyuk Brunel 2022 yilda qamoqxonada o‘z joniga qasd qilgan. Uning hamkorlari, jumladan, Elite agentligining sobiq rahbari Jerald Mari ham ayblanmoqda, ammo u ayblovlarni rad etadi. Epsteinning yollovchisi sifatida gumon qilinayotgan Daniel Siad ham Parijda tergov qilinmoqda.
Epstein ishi boshqa mamlakatlarda ham aks-sado bergan. AQShda sobiq prezidentlar Donald Trump va Bill Klinton, Buyuk Britaniyada shahzoda Endryu, Norvegiyada valiahd malika Mette-Marit va sobiq bosh vazir Torbjorn Yagland kabi shaxslar ism-shariflari tilga olingan. Buyuk Britaniya bosh vaziri Keyr Starmer Epstein bilan aloqador Piter Mandelsonni AQShga elchi qilib tayinlagani uchun tanqid qilinmoqda.

Французские власти создали специальную следственную группу для расследования преступлений, связанных с покойным сексуальным преступником Джеффри Эпштейном и его сетью. Прокурор Парижа Лор Бекко заявила в интервью RTL, что с февраля около 20 человек обратились к властям, из них 10 — ранее неизвестные жертвы.
Бекко сообщила, что следователи изучают компьютер Эпштейна, телефонные записи и адресные книги, а также планируют направить запросы о международной помощи. Пока никто не допрошен, так как следствие хочет полностью понять связи Эпштейна с ключевыми фигурами во Франции.
Эпштейн был найден повешенным в камере в 2019 году. Минюст США недавно обнародовал «файлы Эпштейна», в которых упоминаются многие высокопоставленные лица. Во Франции самым высокопоставленным фигурантом является бывший министр культуры Жак Ланг, который отрицает обвинения.
Связанный с Эпштейном модельный агент Жан-Люк Брюнель покончил с собой в 2022 году. Его сообщники, включая бывшего руководителя Elite Джеральда Мари, также обвиняются, но отрицают вину. Подозреваемый вербовщик Даниэль Сиад находится под следствием в Париже.
Дело Эпштейна имеет последствия в других странах: в США упоминаются экс-президенты Трамп и Клинтон, в Великобритании — принц Эндрю, в Норвегии — кронпринцесса Метте-Марит и экс-премьер Йагланд. Премьер Великобритании Стармер критикуется за назначение связанного с Эпштейном Питера Мандельсона послом в США.