Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmer hali rasmiy ravishda yetakchilik uchun raqib bilan to'qnashmagan bo'lsa-da, Leyboristlar partiyasida unga qarshi sekin-asta davom etayotgan to'ntarish jarayoni kuzatilmoqda. Ko'plab deputatlar va vazirlar Starmerni iste'foga chiqarishga undamoqda, ammo bu jarayon haftalar davom etishi mumkin.
Konservativ partiya rahbari Kemi Badenox Starmerni "lavozimda, ammo hokimiyatsiz" deb tanqid qildi. Bu so'zlar 1993-yilda Norman Lamontning Jon Meyjorga aytgan so'zlarini eslatadi. Konservatorlar an'anaviy ravishda bosh vazirlarni almashtirishda Leyboristlarga qaraganda samaraliroq bo'lgan.
Leyboristlar partiyasida yetakchilikni o'zgartirish qoidalari murakkabroq: 20 foiz deputatning qo'llab-quvvatlashi talab qilinadi, so'ngra butun partiya a'zolari ovoz beradi. Bu esa ba'zi hollarda yetakchining deputatlar qo'llab-quvvatlamasa ham omon qolishiga imkon beradi. Masalan, 2016-yida Jeremi Korbin deputatlarning ishonchsizlik votumiga qaramay, partiya a'zolari orasida g'alaba qozongan edi.
Hozirgi inqirozning sababi - 7-maydagi mahalliy saylovlarda Leyboristlarning yomon natijalari. Partiya 1498 ta o'rinni yo'qotdi, asosan Reform va Yashillar partiyalariga. Ushbu mag'lubiyat Starmerga qarshi norozilikni kuchaytirdi. Ichki ishlar vaziri Shabana Mahmud va tashqi ishlar vaziri Yvetta Kuper kabi vazirlar undan ketish jadvalini belgilashni so'ragan.
Sog'liqni saqlash vaziri Ues Striting 14-mayda iste'foga chiqdi va kelajakdagi yetakchilik saylovida qatnashish niyatini bildirdi. Ammo u rasmiy ravishda Starmerga qarshi chiqmadi. Eng kuchli nomzod sifatida "Shimol qiroli" laqabli Endi Byornem ko'rilmoqda, u hozirda Buyuk Manchester meri va parlament a'zosi emas.
Byornemning parlamentga qaytishi uchun Makerfild okrugida qo'shimcha saylov o'tkazilishi kutilmoqda. Bu saylov 18-iyunga belgilangan va Reform partiyasi unda g'alaba qozonish uchun bor kuchini sarflamoqda. Agar Byornem g'alaba qozonsa, u Starmerni almashtirish uchun eng kuchli nomzodga aylanadi. Agar yutqazsa, partiyada tartibsizlik kuchayishi mumkin.
ITV News siyosiy muharriri Robert Pestonning yozishicha, Starmerning hokimiyati susaygan va u "oqsoq o'rdak" bosh vazirga aylangan. Uning siyosati haqidagi bayonotlari endi deyarli eshitilmaydi, chunki hamma uning ketish vaqti va usuli haqida gapiradi.

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер пока не столкнулся с официальным вызовом своему лидерству, однако в Лейбористской партии наблюдается медленный переворот, который может затянуться на недели. Многие депутаты и министры призывают Стармера уйти в отставку.
Лидер Консервативной партии Кеми Баденок высмеяла Стармера, заявив, что он «находится в должности, но не у власти». Это повторяет слова Нормана Ламонта, сказанные Джону Мейджору в 1993 году. Консерваторы традиционно более эффективно свергают своих премьеров, чем лейбористы.
Правила Лейбористской партии для смены лидера сложнее: требуется поддержка 20% депутатов, после чего голосуют все члены партии. Это позволяет лидерам иногда выживать, даже если их не поддерживает большинство депутатов. Например, в 2016 году Джереми Корбин пережил мятеж депутатов и победил на выборах среди членов партии.
Нынешний кризис спровоцирован ужасными результатами местных выборов 7 мая, на которых лейбористы потеряли 1498 мест в Англии, в основном в пользу Reform и «Зеленых». Это усилило оппозицию Стармеру. Сообщается, что министры, включая Шабаны Махмуд и Иветт Купер, частным образом призвали его установить график ухода.
Министр здравоохранения Уэс Стритинг подал в отставку 14 мая и заявил, что будет участвовать в любых выборах руководства. Однако он не выдвинул официального вызова Стармеру. Самым вероятным преемником считается мэр Большого Манчестера Энди Бернем, прозванный «Королём Севера», который пока не является депутатом.
Ожидается, что дополнительные выборы в округе Мейкерфилд, где Бернем может баллотироваться, состоятся 18 июня. Reform пообещал бросить все силы на эту кампанию. Если Бернем победит, он станет главным претендентом на замену Стармера. Если проиграет, в партии усилится хаос.
Политический редактор ITV News Роберт Пестон написал, что авторитет Стармера ослаб, и он превратился в «хромую утку»: его заявления о политике почти не слышны на фоне спекуляций о том, как и когда он уйдёт.