AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan qo'llab-quvvatlanayotgan nomzod va Isroilni tanqid qiluvchi respublikachi kongressmen Tomas Massi o'rtasidagi poyga AQSh tarixidagi Vakillar palatasi praymerizlari orasida eng qimmatiga aylandi.
Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, dushanba kuniga qadar sarflangan mablag' 34 million dollardan oshdi. Bu saylovlar Isroil bilan urushga qarshi chiqqan kam sonli respublikachilardan birini hokimiyatdan chetlatishi mumkin.
Massi saylovoldi kampaniyasining so'nggi bosqichida Isroilparast guruhlar, jumladan Amerika-Isroil Jamoatchilik Munosabatlari Qo'mitasi (AIPAC) ning roli kattaligini ta'kidladi. U saylovni "tashqi siyosat bo'yicha referendum" deb atadi va Isroil lobbisi Kongress a'zolarini "qo'rqitishga" urinayotganini aytdi.
"So'rovlar bo'yicha men oldindaman va ular umidsizlikka tushgan", dedi Massi ABC Newsga. "Shuning uchun ular urush kotibini mening okrugimga yuborishyapti. Prezident uyqusiz qolib, bu haqda tvit yozmoqda. AIPAC bu hafta oxiri mening saylovimga yana 3 million dollar tashladi".
Tramp Massini ijtimoiy tarmoqlarda tinimsiz tanqid qilmoqda. Pentagon rahbari Pit Xegset esa Massiga qarshi chiqqan sobiq dengiz maxsus kuchlari askari Ed Gallreynni qo'llab-quvvatlash uchun Kentukkiga yo'l oldi.
Massi AQShning Isroilga shartsiz harbiy yordamini va uning G'azo va Livandagi suiiste'mollarini tanqid qilgan. U, shuningdek, marhum jinsiy jinoyatchi Jeffri Epshteyn bilan bog'liq hukumat hujjatlarini oshkor qilishga intilgan.
Saylovdagi xarajatlarning katta qismi (25,8 million dollar) super PAClar orqali tashqaridan kelgan. Isroilparast guruhlar va donorlar Massiga qarshi yo'naltirilgan mablag' va reklamalarda markaziy rol o'ynagan. Ularning uch guruhi 15,5 million dollardan ortiq sarflagan.
AIPACning saylov qo'li bo'lgan United Democracy Project 4,1 million dollar, Respublikachilar Yahudiy Koalitsiyasiga qarashli RJC Victory Fund esa 3,9 million dollar sarflagan. Eng katta xarajatchi MAGA KY bo'lib, 7,5 million dollar sarflagan.
Massi bir qancha afzalliklarga ega. U jangovar, prinsipial libertarian sifatida obro' qozongan va o'ng qanot sharhlovchilari orasida mashhur. Uning kampaniyasi 5,5 million dollar to'plagan, Gallreyn esa 3,1 million dollar. Massini ba'zi respublikachi hamkasblari, jumladan, o'ng qanot vakili Loren Boebert qo'llab-quvvatlamoqda.

Гонка между кандидатом, поддержанным президентом Дональдом Трампом, и конгрессменом Томасом Масси, редким республиканским критиком Израиля, стала самой дорогой праймериз в Палату представителей в истории США.
По официальным данным, к понедельнику общие расходы превысили 34 миллиона долларов. Эти выборы могут отстранить одного из немногих республиканцев, выступающих против войны с Ираном.
В финальной части кампании Масси подчеркнул непропорционально большую роль произраильских групп, включая AIPAC. Он назвал выборы "референдумом по внешней политике" и заявил, что израильское лобби пытается "запугивать" членов Конгресса.
"По опросам я впереди, и они в отчаянии", - сказал Масси ABC News. "Поэтому они отправляют военного министра в мой округ. Президент теряет сон и пишет твиты. AIPAC вбросил еще 3 миллиона долларов в мою гонку в эти выходные".
Трамп постоянно критикует Масси в соцсетях. Глава Пентагона Пит Хегсет отправился в Кентукки, чтобы поддержать Эда Галлрейна, ветерана SEAL, бросающего вызов конгрессмену.
Масси критиковал безоговорочную военную помощь США Израилю и злоупотребления Израиля в Газе и Ливане. Он также способствовал публикации правительственных документов, связанных с покойным сексуальным преступником Джеффри Эпштейном.
Основная часть расходов (более 25,8 млн долларов) поступила от внешних групп - супер PAC. Произраильские группы и доноры сыграли центральную роль: три связанные с ними группы потратили более 15,5 млн долларов.
United Democracy Project (избирательное крыло AIPAC) потратило более 4,1 млн долларов, RJC Victory Fund (связан с Республиканской еврейской коалицией) - около 3,9 млн, а MAGA KY - 7,5 млн долларов.
У Масси есть ряд преимуществ. Он зарекомендовал себя как принципиальный либертарианец и популярен среди правых комментаторов. Его кампания собрала 5,5 млн долларов (у Галлрейна - 3,1 млн). Масси поддержали некоторые коллеги-республиканцы, включая правую конгрессвумен Лорен Боберт.