G‘azoga yordam yetkazish maqsadida yo‘lga chiqqan flotiliya a’zolari Isroil kuchlari tomonidan xalqaro suvlarda ushlab qolinganidan so‘ng, kamida 87 kishi ochlik e’lon qildi. Tashkilotchilarning ma’lum qilishicha, mahbuslar “noqonuniy o‘g‘irlanishiga qarshi va Isroil zindonlaridagi 9500 dan ortiq falastinlik garovga olinganlar bilan birdamlik” uchun ochlik e’lon qilgan.
Global Sumud Flotiliyasi tomonidan chorshanba kuni X’da e’lon qilingan xabarga ko‘ra, seshanba kuni kechqurun Isroil kuchlari Lina al-Nabulsi kemasidagi olti kishini “o‘g‘irlab ketgan”. Bu kema o‘tgan hafta Turkiyaning Marmaris portidan G‘azoga yo‘l olgan 50 dan ortiq kemalardan iborat guruhning oxirgisi edi.
Isroil Tashqi ishlar vazirligi seshanba kuni kechqurun o‘z kuchlari flotiliya ishtirokchilarini Isroilga olib ketayotganini tasdiqladi. Vazirlik matbuot kotibi bu harakatni “PR hiylasi” deb atab, “barcha 430 faol Isroil kemalariga o‘tkazildi va Isroilga yo‘l olmoqda, u yerda ular konsullik vakillari bilan uchrashish imkoniyatiga ega bo‘ladi”, dedi.
Tashkilotchilarning so‘zlariga ko‘ra, Isroil kuchlari dushanba kuni Kipr qirg‘oqlari yaqinidagi xalqaro suvlarda kemalarni bosib olishni boshlagan, ular kemalarga reyd uyushtirib, rezina o‘qlar otgan va ishtirokchilarni o‘g‘irlab ketgan. Hibsga olinganlar orasida to‘qqiz nafar Indoneziya fuqarosi bor, Indoneziya Tashqi ishlar vazirligi barcha kemalarni zudlik bilan qo‘yib yuborishni talab qilgan.
Shuningdek, Irlandiya prezidenti Ketrin Konnollining singlisi, shifokor Margaret Konnolli ham hibsga olinganlar orasida. Turkiya, Ispaniya, Iordaniya, Pokiston, Bangladesh, Braziliya, Indoneziya, Kolumbiya, Liviya va Maldiv orollari kabi davlatlar Isroilning bu harakatlarini “xalqaro huquq va insonparvarlik huquqining ochiqdan-ochiq buzilishi” deb qoraladi.
AQSh esa, hech qanday dalil keltirmasdan, flotiliya tashkilotchilarini “Hamasni qo‘llab-quvvatlashda” ayblab, to‘rt faolga nisbatan sanksiya joriy qildi. Avvalgi flotiliya ishtirokchilari ham Isroil tomonidan hibsga olinganda ovqatdan bosh tortgan edi.

По меньшей мере 87 человек, похищенных израильскими силами с судов гуманитарной флотилии, направлявшейся в Газу, начали голодовку, заявляют организаторы. Это произошло после того, как израильские военные перехватили последнее оставшееся судно в международных водах.
Группа объявила голодовку «в знак протеста против их незаконного похищения и в солидарность с более чем 9500 палестинских заложников, содержащихся в израильских застенках», сообщила Global Sumud Flotilla в среду в X.
Поздно вечером во вторник израильские силы «похитили» шесть человек на борту судна «Лина аль-Набулси», заявили организаторы. Это судно было последним в группе из более чем 50 кораблей, покинувших турецкий порт Мармарис на прошлой неделе, чтобы прорвать блокаду сектора Газа.
Министерство иностранных дел Израиля подтвердило поздно вечером во вторник, что его силы доставляют сотни участников флотилии в Израиль. «Еще одна PR-флотилия подошла к концу. Все 430 активистов переведены на израильские суда и направляются в Израиль, где они смогут встретиться со своими консульскими представителями», — заявил представитель министерства, назвав эту попытку «не более чем PR-трюком».
Израильские силы начали перехват судов в международных водах у побережья Кипра в понедельник, заявляют организаторы, совершая рейды, якобы стреляя резиновыми пулями и похищая участников. Среди задержанных — девять граждан Индонезии, сообщил представитель МИД Индонезии в среду. Джакарта потребовала немедленного освобождения всех судов.
Около 15 граждан Ирландии, включая Маргарет Коннолли, врача и сестру президента Ирландии Кэтрин Коннолли, также находятся среди задержанных. Такие страны, как Турция, Испания, Иордания, Пакистан, Бангладеш, Бразилия, Индонезия, Колумбия, Ливия и Мальдивы, осудили израильские перехваты как «вопиющие нарушения международного права».
Однако режим США ввел санкции против четырех активистов за их участие во флотилиях, пытавшихся достичь Газы, бездоказательно утверждая, что организаторы действуют «в поддержку ХАМАС». Ранее некоторые участники флотилий отказывались от еды после задержания израильтянами.