Ikki xitoy neft tankeri – Xitoy bayrog‘i ostidagi Yuan Gui Yang va Gonkong bayrog‘i ostidagi Ocean Lily – ikki oydan ortiq Fors ko‘rfazida kutib turganidan so‘ng Hormuz bo‘g‘ozidan chiqib ketdi. Ular taxminan 4 million barrel xom neft olib ketayotgani ma’lum qilindi.
LSEG va Kpler ma’lumotlariga ko‘ra, Yuan Gui Yang 27-fevralda Iroqning Basra xom neftidan 2 million barrel yuklagan, bu AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi boshlanishidan bir kun oldin sodir bo‘lgan. Ocean Lily esa fevral oxiri va mart boshlarida Qatarning al-Shaheen va Iroqning Basra neftidan 1 million barreldan yuklagan.
Janubiy Koreya tashqi ishlar vaziri Cho Hyun Seuldagi parlament tinglovida koreys neft kemasi ham chorshanba kuni bo‘g‘ozdan o‘tayotganini ma’lum qildi.
Tankerlarning chiqib ketishi AQSh prezidenti Trampning qonunchilarga Eron bilan urush “juda tez” va “umid qilamanki, juda yoqimli tarzda” tugashini aytganidan keyin ro‘y berdi. AQSh vitse-prezidenti JD Vens Oq uy matbuot anjumanida Tehron-Vashington muzokaralari “juda yaxshi joyda” ekanini ta’kidladi.
Tramp avvalroq Eronga yana harbiy harakat qilish bilan tahdid qilib, mamlakatga kelishuv uchun “ikki-uch kun” bergan va hujumga bir soat qolganida uni kechiktirganini da’vo qilgan. U doimiy ravishda kelishuv yaqinligini bildirib, agar Eron AQSh talablariga bo‘ysunmasa, og‘ir harbiy harakatlar bilan tahdid qilmoqda.
Neft narxlari Oq uyning ijobiy izohlaridan so‘ng biroz pasaydi, biroq ekspertlar Vashington va Tehron o‘rtasida kelishuvga erishilsa ham narxlar yuqori darajada qolishidan ogohlantirmoqda. Brent xom nefti 110,16 dollargacha tushdi. LSEG tahlilchisi Emril Jamilning so‘zlariga ko‘ra, “kelishuv tuzilgan taqdirda ham narxlar o‘sish potensialini saqlab qoladi, chunki ta’minot urushdan oldingi darajaga darhol qaytmaydi”.
Hormuz bo‘g‘ozidagi AQSh blokadasining iqtisodiy va siyosiy oqibatlari butun dunyoga tarqaldi: Brent nefti o‘tgan oy 2022 yil iyunidan beri eng yuqori narxga chiqdi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti global o‘sish prognozini bu yil 2,5 foizga tushirdi, o‘tgan yilgi 3 foizga nisbatan, bu energiya narxlarining oshishi va savdoning zaiflashishi bilan bog‘liq. Tashkilot rivojlanayotgan mamlakatlardagi kam daromadli oilalar eng og‘ir yukni ko‘tarayotganini ta’kidladi.

Два китайских нефтяных танкера — Yuan Gui Yang под флагом Китая и Ocean Lily под флагом Гонконга — покинули Ормузский пролив после более чем двухмесячного ожидания в Персидском заливе. По данным LSEG и Kpler, они перевозят около 4 миллионов баррелей сырой нефти.
Yuan Gui Yang загрузил 2 миллиона баррелей иракской Basrah crude 27 февраля, за день до начала войны США-Израиля против Ирана, а Ocean Lily загрузил по 1 миллиону баррелей катарской al-Shaheen и иракской Basrah crude в конце февраля — начале марта.
Министр иностранных дел Южной Кореи Чо Хён сообщил на парламентских слушаниях в Сеуле, что южнокорейское нефтяное судно также проходило через пролив в среду.
Выход танкеров совпал с заявлениями президента США Трампа законодателям о том, что война с Ираном закончится «очень быстро» и «надеюсь, очень приятным образом». Вице-президент США Джей Ди Вэнс на брифинге в Белом доме заявил, что переговоры Тегерана и Вашингтона находятся «в довольно хорошем положении».
Ранее Трамп вновь пригрозил Ирану военными действиями, дав стране «два-три дня» на заключение сделки и утверждая, что был в часе от приказа о нападении, но отложил его. Он неоднократно сигнализировал о близости сделки и угрожал тяжелыми военными действиями, если Иран не подчинится требованиям США.
Цены на нефть немного снизились на фоне позитивных комментариев Белого дома, но эксперты предупреждают, что они, вероятно, останутся высокими даже в случае сделки. Brent crude упал до $110,16 за баррель. Аналитик LSEG Эмрил Джамиль отметил, что «цены, вероятно, сохранят потенциал роста, даже если сделка будет заключена, поскольку поставки вряд ли вернутся на довоенный уровень немедленно».
Экономические и политические последствия блокады США Ормузского пролива ощущаются во всем мире: Brent достиг самой высокой цены с июня 2022 года в прошлом месяце. ООН снизила прогноз глобального роста до 2,5% в этом году по сравнению с 3% в прошлом, ссылаясь на рост цен на энергоносители и ослабление торговли. Организация предупредила, что семьи с низкими доходами в развивающихся странах несут самое тяжелое бремя.