CBS telekanalining "The Late Show" ko'rsatuvi 21-may kuni o'zining so'nggi epizodini namoyish etadi. 11 yil davomida ushbu shouni olib borgan Stiven Kolbert tomoshabinlarga murojaat qilib, "Bu shunchaki bizning shouning emas, balki CBSdagi 'The Late Show'ning oxiri. Meni hech kim almashtirmayapti, bu shunchaki yo'q bo'lib ketmoqda", dedi.
CBS ma'lumotlariga ko'ra, bekor qilish "sof moliyaviy qaror" edi. Kolbertning o'zi esa an'anaviy televidenie iqtisodiy modelining qulashi sabab bo'lgan bo'lishi mumkinligini tan olgan bo'lsa-da, ko'pchilik buning boshqa sababi borligiga ishonadi. Bu qaror CBS va Paramount kompaniyasining prezident Donald Tramp bilan bo'lgan da'voni hal qilish uchun 16 million dollar to'lashga kelishganidan bir necha kun o'tib qabul qilindi. Kolbert bu kelishuvni o'z shousida "katta pora" deb atagan edi.
Shuningdek, Paramountning Skydance kinostudiyasini sotib olish rejalari ham bu qarorga ta'sir ko'rsatdi. Ko'p milliard dollarlik birlashish AQSh hukumatining roziligini talab qilgan. Kolbert Trampning tanqidchisi sifatida tanilgan va AQSh prezidenti bu bekor qilishni ochiqchasiga nishonladi: "Kolbertning ishdan bo'shatilganidan juda xursandman", deb yozdi u Truth Social'da.
"The Late Show" eng ko'p tomosha qilinadigan tungi shoulardan biri bo'lib, 2026-yilda o'rtacha 2,7 million tomoshabinni jalb qilgan. Kolbertning YouTube kanaliga esa 10 million kishi obuna bo'lgan. Tungi televidenie an'anasi AQShda 1950-yillarga borib taqaladi. Jonni Karson bu formatni madaniy institutga aylantirgan bo'lsa, Devid Letterman istehzoli uslubi bilan butun bir avlodga ta'sir ko'rsatdi.
2016-yilda Trampning saylanishi bilan tungi shoularda siyosiy sharhlar sezilarli darajada oshdi. Kolbert bu tendentsiyaga o'zining o'ziga xos uslubini olib kirdi. Pensilvaniya shtat universiteti professori Sofiya MakKlennenning ta'kidlashicha, Kolbertning satirasi "hokimiyatga ishonmaslikni o'rgatgan". U 2005-yilda "truthiness" (haqiqatga o'xshashlik) atamasini kiritgan, bu keyinchalik Tramp davridagi "post-haqiqat" davrini bashorat qilgandek edi.
"The Late Show"ning bekor qilinishi nafaqat bir shouning tugashi, balki tanqidchilarni ovozsizlantirish tendentsiyasining bir qismi sifatida ko'rilmoqda. Kolbertning so'zlariga ko'ra, "Komiklar tabiatan hokimiyatga qarshidir. Va avtoritar rejimlar hech qachon o'zlariga kulishni yoqtirmaydi". ABC telekanali 2025-yilda Jimmi Kimmellning shousini olib tashlagan, ammo tomoshabinlarning boykotidan keyin qaror bekor qilingan. FCC komissari Anna Gomesning ta'kidlashicha, Tramp ma'muriyati Disney kompaniyasiga qarshi "senzura va nazorat kampaniyasini" olib bormoqda.

21 мая выйдет последний эпизод программы «The Late Show» на CBS. Стивен Колбер, который вел шоу последние 11 лет, заявил зрителям: «Это конец не только нашего шоу, но и всего «The Late Show» на CBS. Меня никто не заменит, это просто исчезает».
По данным CBS, отмена была «чисто финансовым решением». Однако Колбер отметил, что многие считают, что была и другая причина. Решение было принято через несколько дней после того, как CBS и Paramount согласились выплатить 16 миллионов долларов для урегулирования иска президента Дональда Трампа — сумму, которую Колбер назвал «большой взяткой».
Отмена также совпала с планами Paramount по покупке киностудии Skydance, что требовало одобрения правительства США. Колбер — известный критик Трампа, и президент открыто праздновал отмену: «Я absolutely люблю, что Колбера уволили», — написал он в Truth Social.
«The Late Show» было самой просматриваемой ночной программой, собирая в среднем 2,7 миллиона зрителей в 2026 году; еще 10 миллионов подписаны на YouTube-канал Колбера. Традиция ночного телевидения в США восходит к 1950-м годам. Джонни Карсон превратил формат в культурный институт, а Дэвид Леттерман своим саркастическим стилем повлиял на целое поколение.
С избранием Трампа в 2016 году политические комментарии в ночных шоу значительно усилились. Колбер привнес свой уникальный стиль. Профессор София МакКленнен отмечает, что его сатира «учила не доверять власти». В 2005 году он ввел термин «правдивость» (truthiness), который предвосхитил эпоху «постправды» при Трампе.
Отмена «The Late Show» рассматривается как часть более широкой тенденции затыкания рта критикам. Колбер заявил: «Комики по своей природе антиавторитарны. А авторитарные режимы никогда не любят, когда над ними смеются». ABC в 2025 году убрала шоу Джимми Киммела, но после бойкота зрителей решение было отменено. Комиссар FCC Анна Гомес обвинила администрацию Трампа в «кампании цензуры и контроля» против Disney.
Несмотря на тревожные тенденции, МакКленнен оптимистична: «Стивен Колбер больше не будет вести «The Late Show» после 21 мая. Но это не означает конец политической сатиры. Человеческая природа — использовать политическую комедию для осмысления абсурдных политических ситуаций. Попытки цензуры только делают сатиру сильнее».