AQSh Adliya vazirligi sobiq Kuba prezidenti Raul Kastroni ikki amerikalik tinch samolyotini urib tushirish bilan bog'liq holda aybladi. 1996 yilda Kuba Harbiy-havo kuchlari tomonidan urib tushirilgan samolyotlarda Mayamida joylashgan "Brothers to the Rescue" guruhining to'rt a'zosi halok bo'lgan edi.
Ayblov hujjatlari Mayami federal sudiga topshirilgan bo'lib, unda bir modda bo'yicha AQSh fuqarolarini o'ldirishga fitna, to'rt modda bo'yicha qotillik va ikki modda bo'yicha samolyotlarni yo'q qilish ayblovlari keltirilgan. AQShning amaldagi Bosh prokurori Todd Blansh bu ayblov AQSh fuqarolarini unutmasligining isboti ekanini ta'kidladi.
AQSh Davlat kotibi Marko Rubio ispan tilidagi videomurojaatida Kuba kommunistik partiya rahbariyatini o'g'irlik, korruptsiya va zulmda aybladi. U kubaliklarga "yangi yo'l" taklif qilib, ularni o'z hukumatini tanlash va yomon ishlaganlarni almashtirish imkoniyatiga ega bo'lishga chaqirdi.
Kuba Tashqi ishlar vaziri Bruno Rodriges Rubioning bayonotini "yuzaki va noto'g'ri ma'lumotga asoslangan" deb atadi. Kuba prezidenti Migel Días-Kanel esa AQSh rejimini neft blokadasini olib tashlashga chaqirib, sanksiyalarni "axloqsiz, noqonuniy va jinoiy" deb baholadi.
AQSh rejimi Kubaga neft yetkazib berishni blokada qilib, orolda energetik inqirozga sabab bo'lgan. Shuningdek, AQShning Kubaga qarshi o'n yillik savdo embargosi mavjud. So'nggi paytlarda Kuba Rossiya va Erondan 300 dan ortiq dronlar sotib olish haqida xabar berilgani tufayli ikki davlat o'rtasidagi keskinlik yanada oshgan.

Министерство юстиции США объявило о предъявлении обвинения бывшему президенту Кубы Раулю Кастро в связи с уничтожением двух гражданских самолетов США в 1996 году. Тогда кубинские ВВС сбили самолеты гуманитарной группы "Братья к спасению", базирующейся в Майами, в результате чего погибли четыре человека.
Обвинительное заключение подано в федеральный суд Майами и включает один пункт о заговоре с целью убийства граждан США, четыре пункта об убийстве и два пункта об уничтожении воздушных судов. Исполняющий обязанности генпрокурора США Тодд Бланш заявил, что это обвинение доказывает, что США не забывают своих граждан.
Госсекретарь США Марко Рубио в видеообращении на испанском языке обвинил руководство Коммунистической партии Кубы в воровстве, коррупции и угнетении. Он предложил кубинцам "новый путь", заявив, что они должны иметь реальную возможность выбирать свое правительство.
Глава МИД Кубы Бруно Родригес назвал заявления Рубио "поверхностными и дезинформированными". Президент Кубы Мигель Диас-Канель призвал режим США снять нефтяную блокаду и назвал санкции "аморальными, незаконными и преступными".
Режим США ввел блокаду поставок топлива на Кубу, что вызвало энергетический кризис на острове. Кроме того, действует многолетнее торговое эмбарго. Напряженность между странами возросла после сообщений о покупке Кубой более 300 беспилотников у России и Ирана.