2023-yil noyabr oyida ikki Xitoy kompaniyasi vakillari Moskvada qurilish loyihalari uchun tosh maydalash uskunalarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladilar. Shartnoma “Donetsk Xalq Respublikasi” deb atalgan, Rossiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan bo‘lginchi tuzilma bilan tuzilgan.
“Hamkorligimiz salohiyati juda katta va biz uni endi amalga oshirishni boshlayapmiz”, deb yozgan o‘sha paytdagi “Donetsk Xalq Respublikasi” “bosh vaziri” Yevgeniy Solntsev Telegram-kanalida. U xitoylik to‘rt vakilni bo‘lginchi amaldorlar bilan birga tasvirlangan suratlarni joylashtirgan.
Zhongxin Heavy Industrial Machinery va Amma Construction Machinery kompaniyalari Donetsk viloyatining janubidagi Karanskiy kareriga uskunalar yetkazib bergan. Maydalangan tosh Rossiya bosib olgan hududlardagi qurilish loyihalarida ishlatilgan. Eng yirik qurilish maydonlaridan biri Mariupol porti bo‘lib, u yerda 2022-yil boshidagi qamal paytida o‘ldirilgan minglab tinch aholining ommaviy qabrlari ustiga ko‘plab binolar qurilgani xabar qilinmoqda.
Sharqiy Inson Huquqlari Guruhi (EHRG) ma’lumotlariga ko‘ra, bosib olingan hududlarda kamida 17 Xitoy kompaniyasi faoliyat yuritadi va u yerda 6000 ga yaqin Xitoy ishlab chiqargan uyali aloqa relе stansiyalari o‘rnatilgan. Xitoy firmalari konchilik va qurilish bilan shug‘ullanadi, telekommunikatsiya uskunalari va moliyaviy xizmatlar ko‘rsatadi.
EHRG tahlilchisi Maksim Butchenkoning so‘zlariga ko‘ra, bosib olingan hududlardagi ko‘pchilik korxonalar ishlamaydi. Masalan, 2014-yilgacha Donbassda ishlagan 94 ko‘mir konidan faqat beshtasi ochiq qolgan. Qolganlari “butunlay Xitoy va Rossiya bilan ishlashga yo‘naltirilgan”.
Butchenko Xitoyning bu yerda “soyali integratsiya” olib borayotganini ta’kidlaydi. Bosib olingan hududlar iqtisodiyoti “to‘liq yuaniylashtirilgan” – mahalliy korxonalar Telegram kanallari orqali Xitoy elektron to‘lov tizimlaridan foydalanadi, 79 bankda yuan sotiladi.
Pekin urushni “inqiroz” deb ataydi va Ukrainaning “hududiy yaxlitligi”ni qo‘llab-quvvatlashini bildiradi. Rasmiy ravishda Xitoy neytral. Ammo norasmiy ravishda Xitoy kompaniyalari “bosib olingan hududlardagi butun bozorni deyarli egallab olgan”, deydi Butchenko.
Kiev bunday kompaniyalarga qarshi sanksiyalar joriy qiladi va G‘arbni ham shunday qilishga chaqiradi. Sanksiyalar ro‘yxatiga Alibaba, China National Petroleum Corporation va dron va raketa qismlarini ishlab chiqaruvchi o‘nlab kompaniyalar kiradi. Biroq, ba’zida Xitoy konglomeratlariga sanksiya qo‘yish juda qimmatga tushadi – masalan, Huawei ham bosib olingan hududlarda, ham Ukrainada ishlaydi.
Ekspertlarning fikricha, Xitoy kompaniyalari erkin agentlar sifatida ishlaydi va sanksiyaga uchramaslikka tayyor. “Agar Xitoy kompaniyasi o‘z manfaatiga ega bo‘lsa, u tavakkal qilishga tayyor”, deydi tahlilchi Vladimir Fesenko.
Moskva bosib olingan hududlarning Eron bilan aloqalarini rivojlantirishni rag‘batlantiradi. Tehron don va ko‘mir sotib oladi. EHRG hisobotiga ko‘ra, Eron “bosib olingan Donbas iqtisodiyotini o‘zining o‘nlab yillik izolyatsiyadan keyin yaratilgan logistika zanjirlariga integratsiya qilmoqda”.

В ноябре 2023 года представители двух китайских компаний подписали в Москве контракт на поставку камнедробильного оборудования для строительных проектов. Контракт был заключен с так называемой «Донецкой Народной Республикой» — поддерживаемым Россией сепаратистским образованием на юго-востоке Украины.
«Я уверен, что потенциал нашего сотрудничества огромен, и мы только начинаем его реализовывать», — написал тогдашний «премьер-министр» «ДНР» Евгений Солнцев в своем Telegram-канале, опубликовав фото с китайскими представителями и флагами Китая, России и «ДНР».
Компании Zhongxin Heavy Industrial Machinery и Amma Construction Machinery поставили оборудование на Каранский карьер в южной части Донецкой области. Щебень использовался для строительных проектов на оккупированных Россией территориях Украины. Одна из крупнейших строек — порт Мариуполя, где, по сообщениям, возведены десятки зданий на братских могилах тысяч мирных жителей, убитых во время осады города в начале 2022 года.
По данным Восточной правозащитной группы (EHRG), на оккупированных территориях работают как минимум 17 китайских компаний, установлено около 6000 китайских ретрансляционных станций для сотовой связи. Китайские фирмы занимаются горнодобычей, строительством, поставками телекоммуникационного оборудования и финансовыми услугами.
Аналитик EHRG Максим Бутченко отмечает, что большинство предприятий на оккупированных территориях не работают. Например, из 94 угольных шахт, действовавших в Донбассе до 2014 года, открыты только пять. Остальные «полностью переориентировались на работу с Китаем и Россией».
Бутченко называет действия Китая «теневой интеграцией». Экономика оккупированных территорий «полностью юанизирована»: местные предприятия используют китайские электронные платежные системы через Telegram-каналы, а юань продается в 79 банках.
Пекин называет войну «кризисом» и заявляет о поддержке «территориальной целостности» Украины. Официально Китай нейтрален. Однако неофициально китайские компании «почти захватили весь рынок на оккупированных территориях», утверждает Бутченко.
Киев вводит санкции против таких компаний и призывает Запад последовать его примеру. В санкционный список включены Alibaba, China National Petroleum Corporation и десятки производителей компонентов для дронов и ракет. Однако заменить китайские корпорации порой слишком дорого — например, Huawei продолжает работать как на оккупированных территориях, так и в Украине.
По мнению экспертов, китайские компании действуют как свободные агенты, готовые рисковать. «Если у китайской компании есть интерес, она готова рисковать, в том числе попасть под санкции Запада и Украины», — говорит аналитик Владимир Фесенко.
Москва, как сообщается, поощряет развитие связей оккупированных территорий с Ираном. Тегеран закупает зерно и уголь. Согласно отчету EHRG, Иран «интегрирует экономику оккупированного Донбасса в свои логистические цепочки, созданные после десятилетий изоляции».
«Кремль не только дает разрешение иранским компаниям на вход на рынок оккупированных территорий, но и поощряет их», — заключает Бутченко.