Kelasi oy bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionati oldidan muxlislar sun'iy intellekt (AI) yordamida o‘z jamoalarini qo‘llab-quvvatlovchi virusli qo‘shiqlar yaratmoqda. Ushbu qo‘shiqlar YouTube, TikTok va Instagram’da millionlab tinglovchilarni jalb qilgan bo‘lsa-da, mutaxassislar ular mualliflik huquqi, ijrochilarning kompensatsiyasi va inson ijodkorligining qadri haqida yangi savollar tug‘dirayotganini ta'kidlamoqda.
Ko‘plab foydalanuvchilar AI yordamida yaratilgan qo‘shiqlarni FIFA tomonidan Jelly Roll va Carin Leon kabi musiqachilarga buyurtma qilingan rasmiy madhiyadan afzal ko‘rmoqda. Shakiraning chempionatga bag‘ishlangan kutilgan treki ham o‘tgan hafta chiqarilgan bo‘lsa-da, AI qo‘shiqlari ijtimoiy tarmoqlarda katta hayajon uyg‘otmoqda.
Trend fevral oyida fransuz jamoasiga bag‘ishlangan “Imbattables” qo‘shig‘i bilan boshlangan. Uni Crystalo nomli san'atkor yaratgan bo‘lib, Spotify’da Fransiyaning “birinchi AI musiqiy yaratuvchisi” sifatida ro‘yxatga olingan. Qo‘shiq Kylian Mbappe va boshqa fransuz yulduzlarining ismlarini sanab o‘tish bilan boshlanadi.
Keyinroq braziliyalik prodyuser Guilherme Maia (M4IA) tomonidan yaratilgan braziliyalik madhiya paydo bo‘ldi. U AI yordamida turli elementlarni birlashtirib, trenddagi fonk melodiyasini yaratgan. Portugaliya, Argentina va Germaniya kabi jamoalar uchun qo‘shiqlar tezda tarqaldi va muxlislar tomonidan olqishlandi.
Maia, keyingi qo‘shiqlar uning formatini aynan takrorlaganini tan oldi: fonk beat, o‘yinchilar ismlari va “qirol”ga hurmat. U AI ishlab chiqarish imkoniyatlaridan hayajonlangan bo‘lsa-da, texnologiya mualliflik va mualliflik huquqi bo‘yicha yangi savollar tug‘dirayotganini ta'kidladi. “Musiqada aniq qoidalar bor. Boshqalarning ishini nusxalash yoki ruxsatsiz namunalardan foydalanish mumkin emas, hatto AI ishtirok etsa ham,” dedi u.
Indiana universitetining musiqa texnologiyasi professori Jason Palamara, AI modellari o‘qitilgan mualliflik huquqi bilan himoyalangan asarlardan foydalanishda kredit berishning noaniqligini ta'kidladi. U AI yaratgan musiqada murakkablik yetishmasligini va ba'zi qo‘shiqlarda talaffuz xatolari (masalan, portugaliyalik qo‘shiq braziliya aksenti bilan kuylangan) borligini qayd etdi.
Beatdapp musiqa huquqi dasturiy ta'minot kompaniyasi hamraisi Morgan Hayduk, tinglovchilar murakkablikni qidirmasligi mumkinligini aytdi. “Bir guruh odamlar aslida bunga parvo qilmaydi. Ular musiqani va uning katta til modelidan kelib chiqqan hikoyasini yoqtirishadi,” dedi u. Uning so‘zlariga ko‘ra, tez tayyorlanadigan qo‘shiqlar AI musiqasining hozirgi bosqichida aniq qo‘llanish sohasi hisoblanadi.
Hayduk, “Generativ chiqishga, masalan, Jahon chempionati muxlislar qo‘shig‘iga nima kirishini bilish musiqa industriyasi hozir kesib o‘tishi kerak bo‘lgan tikanli Rubikondir,” deb qo‘shimcha qildi.

В преддверии чемпионата мира по футболу, который пройдет в следующем месяце, болельщики активно используют искусственный интеллект для массового создания вирусных песен в поддержку своих команд. Эти фанатские гимны набирают миллионы просмотров на YouTube, TikTok и Instagram, однако эксперты отмечают, что они ставят под сомнение вопросы авторства, компенсации исполнителям и оценки человеческого творчества.
Многие пользователи, похоже, не возражают, а некоторые даже предпочитают песни, созданные ИИ, официальному гимну, заказанному ФИФА у музыкантов Jelly Roll и Carin Leon. Долгожданный трек Шакиры, посвященный чемпионату, также вышел на прошлой неделе, но мода на фанатские песни ИИ продолжает нагнетать ажиотаж в соцсетях.
Тренд начался с песни, посвященной сборной Франции, «Imbattables», выпущенной в феврале артистом Crystalo, который значится на Spotify как «первый создатель музыки ИИ во Франции». Песня начинается с переклички имен Килиана Мбаппе и других звезд французской сборной.
Затем появился бразильский гимн в аналогичном формате с перечислением имен и трендовой фонк-мелодией, которую продюсер Guilherme Maia (M4IA) создал, наслаивая различные элементы с помощью ИИ. Вскоре треки для топ-команд, таких как Португалия, Аргентина и Германия, распространились по платформам, получив похвалу от фанатов.
Майя отметил, что более поздние песни точно копировали его формат: тот же фонк-бит, перечисление игроков и призыв уважать «короля» команды (Криштиану Роналду или Лионеля Месси). Хотя он воодушевлен возможностями ИИ, он признал, что технология поднимает новые вопросы об авторстве и авторских правах. «В музыке есть четкие правила. Нельзя просто копировать чужую работу или использовать сэмплы без разрешения, даже если задействован ИИ», — заявил он.
Джейсон Паламара, доцент кафедры музыкальных технологий Университета Индианы, отметил отсутствие ясности в том, как авторы получают кредит, если их защищенные авторским правом работы используются для обучения моделей. Он также указал на несоответствия: например, фанатская песня для Португалии была спета с бразильским акцентом, а колумбийская версия произносила имя Джеймса Родригеса с английским произношением.
Морган Хайдук, со-генеральный директор Beatdapp, отметил, что слушатели могут не искать сложности. «Похоже, есть группа людей, которым все равно. Им нравится музыка и история о том, что она создана большой языковой моделью, а не автором песен или группой», — сказал он. По его словам, быстрые песни для скандирования фанатов или рекламы — очевидный вариант использования ИИ-музыки на данном этапе.
Хайдук добавил: «Знать, что входит в генеративный вывод, такой как фанатская песня ЧМ, — это тернистый Рубикон, который музыкальная индустрия должна сейчас пересечь».