AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Kubani Qo'shma Shtatlar uchun "milliy xavfsizlikka tahdid" deb atadi va tinch kelishuv ehtimoli "yuqori emas"ligini bildirdi.
Uning so'zlari AQSh Kubaning sobiq prezidenti Raul Kastroning 1996-yilda ikki samolyot urib tushirilishi va amerikaliklar halok bo'lishi bilan bog'liq qotillikda ayblanganidan bir kun keyin aytildi.
Rubio Vashingtonning "diplomatik yechim" afzal ekanini aytdi, ammo prezident Donald Tramp o'z mamlakatini har qanday tahdiddan himoya qilish huquqi va majburiyatiga ega ekanligini ta'kidladi.
Kuba tashqi ishlar vaziri Bruno Rodriges Rubioni "yolg'on"da aybladi va orol hech qachon AQShga tahdid solmaganini aytdi.
Rodriges Rubioni "harbiy tajovuzni qo'zg'atishga" urinishda aybladi va AQSh hukumati o'z mamlakatiga "shafqatsiz va tizimli" hujum qilayotganini ta'kidladi.
Kuba yoqilg'i inqirozidan aziyat chekmoqda, bu AQShning samarali neft blokadasi bilan kuchaygan va Tramp ma'muriyati tomonidan kelishuvga erishish uchun bosim ostida.
Rubio Kuba 100 million dollarlik gumanitar yordamni qabul qilganini aytdi. Tramp Kubaga bosim o'tkazishga va uning kommunistik hukumatini ag'darishga bir necha bor urinishgan.
Sobiq Kuba prezidentining ayblanishi ba'zilar tomonidan Trampning yanvar oyida Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni qo'lga olishini eslatadi.

Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Куба представляет «угрозу национальной безопасности» Соединенных Штатов, а вероятность мирного соглашения «невелика».
Его комментарии прозвучали всего через день после того, как США предъявили бывшему президенту Кубы Раулю Кастро обвинение в убийстве в связи со сбитием двух самолетов в 1996 году, в результате которого погибли граждане США.
Рубио сказал, что Вашингтон предпочитает «дипломатическое решение», но предупредил, что президент Дональд Трамп имеет право и обязанность защищать свою страну от любой угрозы.
Министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес обвинил Рубио во «лжи» и заявил, что остров никогда не представлял угрозы для США.
Родригес раскритиковал Рубио за попытку «спровоцировать военную агрессию» и обвинил правительство США в «безжалостных и систематических» нападках на свою страну.
Куба страдает от топливного кризиса, усугубленного эффективной нефтяной блокадой США, и находится под давлением администрации Трампа, требующей заключения сделки.
Рубио сообщил, что Куба приняла предложение США о гуманитарной помощи в размере 100 миллионов долларов. Трамп неоднократно пытался оказать давление на Кубу и открыто обсуждал свержение ее коммунистического режима.
Обвинение бывшего кубинского президента некоторые считают напоминающим захват Трампом президента Венесуэлы Николаса Мадуро в январе.