AQSh va Nigeriya qo'shma havo hujumlari natijasida Nigeriya shimoliy-sharqida kamida 175 nafar IShID terrorchilik guruhi jangarisi o'ldirildi. AQSh Afrika qo'mondonligi (AFRICOM) ma'lumotlariga ko'ra, jihodchilar guruhining global ikkinchi rahbari ham halok bo'lganlar orasida.
Nigeriya prezidenti Bola Tinubu AQSh prezidenti Donald Trampga rahbarlik va qat'iy qo'llab-quvvatlash uchun minnatdorchilik bildirib, terrorchilarga qarshi bunday hal qiluvchi zarbalar davom etishiga umid qilishini aytdi.
AFRICOM qo'mondoni general Dagvin Anderson Vashingtondagi Kongress tinglovida Nigeriya so'nggi bir necha oy davomida nishonlarni aniqlash, razvedka ma'lumotlarini taqdim etish va qo'llab-quvvatlashda muhim rol o'ynaganini ta'kidladi. Ikki davlat o'rtasidagi hamkorlik deyarli 20 yil oldin boshlangan.
Biroq, so'nggi oylarda Tinubu tashabbusi bilan AQShning Nigeriyadagi ishtiroki, ayniqsa xavfsizlik masalalarida, kengayib, mavjud kelishuvning chuqurligi, ko'lami va tabiati haqida savollar tug'dirmoqda.
Nigeriyadagi Good Governance Africa tashkilotining katta tadqiqotchisi Malik Samuel AQShning hozirgi ishtirokini tanqidiy baholab, AQSh qo'shinlarining Nigeriyadagi mavjudligi faqat razvedka ma'lumotlarini yig'ish va o'qitish bilan cheklanishi kerakligini, jangovar operatsiyalarni istisno qilishini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, AQSh ommaviy axborot vositalaridagi xabarlar AQSh qo'shinlarining jangovar topshiriqlarda ishtirok etganini ko'rsatmoqda, bu Nigeriya hukumatining AQSh qo'shinlarining aniq rollari haqida shaffof emasligini anglatadi.
DW muxbiri Jamiu Abiodun Sulaymonning fikricha, AQShning harbiy kuchi bilan shimolda IShIDga e'tibor qaratishi ijobiy qadam. Ammo chuqurroq qaralganda, Nigeriya hukumatining AQSh bilan hamkorlik haqida shaffof bo'lmagani tufayli jamoatchilik kayfiyati ikkiga bo'lingan. Shunga qaramay, ko'pchilik bu hamkorlik IShIDni ma'lum darajada yo'q qilishiga ishonadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, 2009-yilda Boko Haram islomiy ekstremistik qo'zg'oloni boshlanganidan beri 40 000 dan ortiq odam halok bo'lgan va 2 milliondan ortiq kishi ko'chirilgan. Bu qo'zg'olon hozirda Boko Haramning ajralib chiqqan va raqibi bo'lgan G'arbiy Afrika Islomiy Davlati (ISWAP) ni ham o'z ichiga oladi.
AQSh 2008-yilda tashkil etilgan AFRICOM doirasida Nigeriya harbiylariga yordam ko'rsatib kelmoqda. AFRICOM o'z missiyasini Afrika hamkor kuchlarini harbiy tayyorgarlik, razvedka hamkorligi, logistika va terrorizmga qarshi mintaqaviy xavfsizlik operatsiyalari orqali qo'llab-quvvatlash deb ta'riflaydi. Biroq, AFRICOM ishtirokiga qaramay, Nigeriyadagi vaziyatda sezilarli yaxshilanish kuzatilmagan.
2026-yil boshida AQSh Nigeriyadagi harbiy mavjudligini kengaytirdi. Vashington bu joylashtirishni o'qitish, razvedka almashinuvi va maslahat yordamiga qaratilgan deb ta'riflagan bo'lsa-da, so'nggi qo'shma operatsiyalar AQShning Nigeriya xavfsizlik operatsiyalaridagi ishtiroki faolroq va operativ ahamiyatga ega bo'lganini ko'rsatmoqda.
Xavfsizlik tahlilchisi Samuelning ta'kidlashicha, AQSh boshchiligidagi havo hujumlari o'z maqsadiga xizmat qiladi, ammo ular cheksiz davom eta olmaydi. Uzoq muddatli harbiy operatsiyalar zo'ravon ekstremistik guruhlarga qarshi zarur, ammo bu barqaror emas, chunki bunday operatsiyalarga ko'proq tayanish tinch aholining zarar ko'rish xavfini oshiradi.
Shu haftadagi hujumlarda IShIDning asosiy rahbari Abu-Bilol al-Minukiy va boshqa bir qancha yuqori martabali terrorchilar o'ldirildi. AQSh prezidenti Tramp uni jihodchilar tashkilotining ikkinchi rahbari deb atadi. Harbiylarning rasmiy bayonotiga ko'ra, qo'shma zarbalar IShID nazorat punktlari, qurol omborlari, logistika markazlari, harbiy texnika va terrorchilik operatsiyalarini moliyalashtirish tarmoqlarini yo'q qilgan.
Biroq Samuelning fikricha, bu etarli emas: IShIDning ishga olish jarayonlarini, jumladan, bolalar askarlarini oldini olish uchun uzoq muddatli strategiya zarur. Terrorchilarni jamiyatga qayta integratsiya qilish urinishlari fonida, uzoq muddatli yondashuv ishga olishning oldini olishga qaratilgan bo'lishi kerak.

Совместные авиаудары США и Нигерии убили не менее 175 боевиков террористической группировки ИГИЛ на северо-востоке Нигерии. По данным Африканского командования США (AFRICOM), среди убитых был второй по значимости глобальный лидер джихадистской группировки.
Президент Нигерии Бола Тинубу поблагодарил президента США Дональда Трампа за лидерство и непоколебимую поддержку, выразив надежду на дальнейшие решительные удары по террористическим анклавам.
Командующий AFRICOM генерал Дагвин Андерсон на слушаниях в Конгрессе в Вашингтоне отметил, что Нигерия сыграла важную роль в последние несколько месяцев, разрабатывая цели, помогая с разведданными и оказывая поддержку в рамках сотрудничества, которое длится почти 20 лет.
Однако в последние месяцы по инициативе Тинубу участие США в Нигерии, особенно в вопросах безопасности, расширилось, что вызывает вопросы о глубине, масштабах и характере текущих договоренностей.
Малик Самуэль, старший исследователь Good Governance Africa в Нигерии, критически оценивает нынешнее участие США, подчеркивая, что присутствие американских войск в Нигерии должно было ограничиваться сбором разведданных и обучением, исключая боевые операции. По его словам, сообщения в СМИ США о том, что американские войска были задействованы в боевых задачах, указывают на отсутствие прозрачности со стороны нигерийского правительства относительно точных ролей американских военных.
Корреспондент DW Джамиу Абиодун Сулейман отмечает, что присутствие военной мощи США, направленное против ИГИЛ на севере, является позитивным шагом. Однако при более глубоком рассмотрении настроения разделены из-за непрозрачности нигерийского правительства в партнерстве с США. Тем не менее, многие считают, что это сотрудничество в определенной степени уничтожит ИГИЛ на северо-востоке.
По данным ООН, с начала восстания исламистских экстремистов Боко Харам в 2009 году погибло более 40 000 человек и более 2 миллионов были перемещены. Это восстание теперь включает отколовшуюся и конкурирующую группировку Исламское государство Западной Африки (ИГЗА).
США оказывают помощь нигерийским военным в рамках AFRICOM, созданного в 2008 году. AFRICOM заявляет, что его миссия сосредоточена на поддержке африканских партнеров через военную подготовку, разведывательное сотрудничество, логистику и региональные операции по борьбе с терроризмом. Однако, несмотря на участие AFRICOM, на местах в Нигерии наблюдается мало улучшений.
В начале 2026 года США расширили свое военное присутствие в Нигерии. Хотя Вашингтон описывал это развертывание как сосредоточенное на обучении, обмене разведданными и консультативной поддержке, недавние совместные операции показывают, что участие США в операциях по безопасности Нигерии стало более активным и оперативно значимым.
Аналитик по безопасности Самуэль утверждает, что возглавляемые США авиаудары служат своей цели, но не могут продолжаться бесконечно. Долгосрочные военные операции необходимы против насильственных экстремистских групп, но это неустойчиво, так как большая зависимость от таких операций увеличивает риск жертв среди гражданского населения.
В ходе ударов на этой неделе был убит Абу-Билал аль-Минуки, крупный лидер ИГИЛ, которого президент Трамп назвал вторым человеком в джихадистской организации. По официальному заявлению военных, совместные удары уничтожили контрольно-пропускные пункты ИГИЛ, склады оружия, логистические центры, военную технику и финансовые сети, используемые для поддержки террористических операций.
Однако Самуэль считает, что этого недостаточно: необходима долгосрочная стратегия по предотвращению вербовки в ИГИЛ, включая использование детей-солдат. На фоне попыток реинтеграции бывших боевиков в общество, долгосрочный подход должен быть направлен на предотвращение вербовки.