“Arsenal” muxlislari butun dunyo bo‘ylab nafaslarini ushlab, “Manchester Siti”ning “Bornmut”ga qarshi o‘yinini kuzatishdi. “Manchester Siti”ning durang o‘ynashi “Arsenal”ni 22 yildan keyin Premer-liga chempioni qildi. Biroq bosh murabbiy Mikel Arteta o‘sha paytda o‘yin tomosha qilmagan.
Arteta jamoasi bilan London Kolneydagi mashg‘ulot markazida o‘yinni tomosha qilishni rejalashtirgan edi, ammo u yerga borishga kuch topolmadi va uyda qoldi. “Men bog‘ga chiqdim, olov yoqdim, barbekyu qila boshladim, o‘yinni umuman ko‘rmadim”, dedi Arteta.
Ketma-ket uch marta ikkinchi o‘rinni egallagandan so‘ng, Arteta uzoq kutilgan g‘alaba haqidagi xabarni katta o‘g‘li Gabriel orqali eshitdi. Gabriel “Arsenal”ning 18 yoshgacha bo‘lgan jamoasida o‘ynaydi. “Katta o‘g‘lim bog‘ eshigini ochdi va yugurib kelib, yig‘lab, quchoqlab: ‘Dada, biz chempionmiz’, dedi”, — hikoya qildi Arteta.
“Arsenal” ijtimoiy tarmoqlarda o‘yinchilarning chempionlikni nishonlayotgan videolarini tarqatdi. Arteta jamoa bilan birga bo‘lmaganini, bu ularning lahzasi ekanligini aytdi. “Agar men u yerda bo‘lganimda, bu bir xil bo‘lmas edi”, dedi u.
“Arsenal” sardori Martin Odegaard Artetaga qo‘ng‘iroq qilib, uning qayerdaligini so‘radi. “Men aytdim: bolalar, bir muddat zavqlaning, bir necha soatdan keyin Londonda ko‘rishamiz”, — esladi Arteta.
Bu Artetaning murabbiy sifatidagi ilk liga chempionligi. U yuqori bosimli mavsumda o‘ziga shubha qilganini tan oldi. “Doimiy ravishda bu yuk bilan o‘ynash oson emas. Bu eng qiyin paytlardan biri edi... Biz sportda ham, hayotda ham muhim qadriyatlarni ko‘rsatdik: sabr-toqat, chidamlilik, vazminlik”, dedi.
Arteta klubdagi kayfiyat o‘zgarganini va bu 30-may kuni Parij Sen-Jermenga qarshi Chempionlar ligasi finaliga chiqishga ishonch bag‘ishlaganini aytdi. “Arsenal” yakshanba kuni “Kristal Pelas”ga qarshi o‘yinda kubokni ko‘taradi.

Болельщики «Арсенала» по всему миру были прикованы к экранам, когда ничья «Манчестер Сити» с «Борнмутом» сделала северолондонский клуб чемпионом Премьер-лиги. Но главный тренер Микель Артета не смотрел игру.
Артета планировал быть на тренировочной базе в Лондон-Колни, чтобы посмотреть матч с игроками, но не нашел сил поехать и остался дома. «Я вышел в сад, развел огонь, начал жарить барбекю и вообще не смотрел», — рассказал Артета журналистам.
После трех вторых мест подряд Артета узнал о долгожданном триумфе от старшего сына Габриэля, который играет за команду «Арсенала» до 18 лет. «Старший сын открыл садовую дверь, побежал ко мне, заплакал, обнял меня и сказал: «Папа, мы чемпионы», — поделился Артета.
В соцсетях «Арсенала» появились видео, где игроки танцуют и поют на базе. Артета сказал, что его отсутствие было намеренным: «Это был их момент. Если бы я был там, было бы не то».
Капитан «Арсенала» Мартин Эдегор позвонил Артете, спрашивая, где тренер. «Я сказал: ребята, наслаждайтесь, увидимся через пару часов в Лондоне», — вспомнил Артета.
Это первый титул чемпиона лиги для Артеты как тренера. Он признался, что сомневался в себе в напряженном сезоне. «Постоянно играть с таким грузом нелегко. Это был один из самых трудных моментов... Мы показали важные ценности: настойчивость, стойкость, хладнокровие», — сказал он.
Артета отметил, что настроение в клубе изменилось, и это придало уверенности перед финалом Лиги чемпионов против «Пари Сен-Жермен» 30 мая. «Арсенал» завершит сезон в воскресенье матчем с «Кристал Пэлас», где поднимет трофей.