Germaniyaning Saksoniya-Anhalt shtatida sentabr oyida bo‘lib o‘tadigan saylovlarda o‘ta o‘ngchi “Alternativa für Deutschland” (AfD) partiyasi g‘alaba qozonishi mumkin. Partiyaning yetakchi nomzodi Ulrich Siegmund DW’ga bergan intervyusida “tarixiy g‘alaba” orqali “domino effekti” yaratishni maqsad qilganini aytdi.
35 yoshli Siegmund Magdeburgdagi shtat parlamentida bergan intervyusida: “Bu yerda, Saksoniya-Anhaltda optimizm hukm surmoqda. Bu ajoyib tuyg‘u. Biz tarix yozishdan boshqa narsani istamaymiz. Biz Germaniyadagi birinchi AfD boshchiligidagi hukumatni aynan shu yerda, Saksoniya-Anhaltda amalga oshirmoqdamiz”, dedi.
AfD’ning Saksoniya-Anhaltdagi bo‘limi Germaniyadagi eng munozarali bo‘limlardan biri hisoblanadi. Shtatning ichki razvedka xizmati (Konstitutsiyani himoya qilish idorasi) bu bo‘limni “o‘ng ekstremistlar” deb tasniflagan va ular fuqarolik tushunchasini irqiy asosda talqin qilishini, bu esa Germaniya konstitutsiyasiga zid ekanini ta’kidlagan. Siegmund esa bu tasnifni siyosiy sabablarga bog‘lab, rad etadi.
Siyosiy raqiblar va politsiya rahbarlari AfD hukumatining milliy xavfsizlikka, jumladan maxfiy ma’lumotlarning tarqalishiga xavf tug‘dirishi mumkinligidan ogohlantirmoqda. Siegmund esa AfD “qonun ustuvorligiga sodiq” ekanini ta’kidlaydi.
Magdeburg-Stendal universitetidagi Demokratik madaniyat institutidan Matias Quent DW’ga bergan intervyusida: “Men AfD hukumatga kelganda radikalizmini yanada mustahkamlashi va professionallashtirishini taxmin qilaman. Ayniqsa, Saksoniya-Anhaltda, eng o‘ng qanotli shtat bo‘limlaridan biri mavjud. U yerda boshqa yo‘nalishni xohlaydigan kuchlar yo‘q”, dedi.
Siegmund davlat xizmatiga ishga qabul qilishda “mafkuraviy tekshiruv” o‘tkazmasligini, faqat malaka va qonuniy mezonlarga e’tibor qaratishini aytdi. Agar AfD hokimiyatga kelsa, vazirlik va davlat idoralarida 200 tagacha lavozimni to‘ldirish kerak bo‘ladi.
AfD qochqinlar va muddati o‘tgan vizalarga ega muhojirlarga nisbatan qattiq choralar ko‘rishni va’da qilmoqda. Siegmund: “Bizning hukumatimiz ostida mamlakatni tark etishi shart bo‘lgan shaxslar, albatta, deportatsiya qilinishidan oldin hibsga olinishi kerak”, dedi. U yangi qoidalarni amalga oshirish uchun deportatsiya bo‘yicha maxsus guruh tuzishni rejalashtirmoqda.
Ta’lim tizimida tub o‘zgarishlar kiritilishi, jumladan uyda o‘qitishning qayta joriy etilishi va qochqin bolalar uchun alohida sinflar tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Siegmund: “Biz o‘quv dasturlarini mafkuraviy ta’sirdan tozalaymiz. So‘nggi yillarda mafkuraviy ravishda kiritilgan hamma narsa olib tashlanadi”, dedi.
AfD tashqi siyosat federal hukumat vakolati bo‘lishiga qaramay, Rossiyaga qarshi sanksiyalarni bekor qilishga chaqirmoqda. Siegmund rus tili kurslarini qayta tiklashni va rus talabalarining shtatga qaytishini va’da qilmoqda.
Yil boshida Siegmund nepotizm ayblovlari ostida qoldi. AfD deputatlari o‘z hamkasblarining oila a’zolariga yuqori maoshli ishlarni ta’minlagani aniqlangan. Shuningdek, 2023-yilda o‘ta o‘ng figuralar uchun tarmoq tadbirida qatnashgani sababli keng ko‘lamli norozilik namoyishlariga sabab bo‘lgan.

В земле Саксония-Анхальт на сентябрьских выборах ультраправая партия «Альтернатива для Германии» (AfD) может одержать победу. Ведущий кандидат партии Ульрих Зигмунд в эксклюзивном интервью DW заявил о намерении создать «эффект домино» с помощью «исторической» победы.
35-летний Зигмунд в интервью в земельном парламенте в Магдебурге сказал: «Здесь, в Саксонии-Анхальт, царит оптимизм. Это прекрасное чувство. Мы хотим не больше и не меньше, как войти в историю. Мы делаем первое правительство под руководством AfD во всей Германии реальностью здесь, в Саксонии-Анхальт».
Отделение AfD в Саксонии-Анхальт считается одним из самых спорных в Германии. Земельная служба внутренней разведки (Ведомство по защите конституции) классифицирует это отделение как «правых экстремистов», утверждая, что партия продвигает концепцию гражданства, основанную на расе, что противоречит Конституции Германии. Зигмунд отвергает эту классификацию как политически мотивированную.
Политические оппоненты и начальники полиции предупреждают, что правительство AfD создаст риски для национальной безопасности, включая утечку секретной информации. Зигмунд настаивает, что AfD «привержена верховенству закона».
Маттиас Квент из Института демократической культуры Университета Магдебурга-Стендаля в интервью DW сказал: «Я предполагаю, что AfD в правительстве будет укреплять и профессионализировать свой радикализм. Особенно в Саксонии-Анхальт, где одно из самых правых земельных отделений. Там нет сил, желающих другого курса».
Зигмунд заявил, что не будет проводить «идеологическую проверку» кандидатов на государственные должности, а будет ориентироваться на квалификацию и законные критерии. Если AfD придет к власти, потребуется заполнить до 200 должностей в министерствах и ведомствах.
AfD обещает жесткие меры в отношении просителей убежища и мигрантов с истекшими визами. Зигмунд сказал: «При нашем правительстве лица, обязанные покинуть страну, должны быть помещены под стражу перед депортацией». Он планирует создать целевую группу по депортации.
В сфере образования планируются кардинальные изменения, включая возвращение домашнего обучения и отдельные классы для детей беженцев. Зигмунд заявил: «Мы деидеологизируем учебные программы. Все, что было идеологически внесено в последние годы, будет удалено».
Несмотря на то, что внешняя политика находится в ведении федерального правительства, AfD призывает к отмене санкций против России. Зигмунд обещает возобновить курсы русского языка и вернуть российских студентов в рамках школьных обменов.
В начале года Зигмунд оказался под давлением из-за обвинений в кумовстве. Многочисленные депутаты AfD в земельном парламенте обеспечили высокооплачиваемую работу членам семей коллег. Также он участвовал в сетевом мероприятии для ультраправых в 2023 году, что вызвало крупнейшие протесты гражданского общества в истории ФРГ.
Выборы в Саксонии-Анхальт назначены на 6 сентября. В земле около 1,8 миллиона избирателей, население сокращается и стареет быстрее, чем в других регионах.