Isroil harbiy kuchlari tomonidan Livandagi janubiy hududlarga uyushtirilgan hujumlarda kamida 11 kishi, jumladan bir necha tibbiyot xodimi halok bo‘ldi.
Hujumlar juma kuni Tir tumanida sodir bo‘ldi. Bu voqealar AQSh vositachiligidagi Isroil va Livan o‘rtasidagi sulhning zaifligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Aprel o‘rtalarida kuchga kirgan kelishuvdan beri Isroil otashlari natijasida 400 dan ortiq kishi halok bo‘lgan. Isroil Hizbulloh guruhini nishonga olishda davom etishini ta’kidlamoqda.
Deir Qanun en-Nahr munitsipalitetida olti kishi, jumladan ikki feldsher va bir bola halok bo‘lgan. Hannaouiyah shahrida to‘rt feldsher, Nabatiye shahrida esa yana bir erkak o‘ldirilgan.
Isroil shuningdek, juma kuni janubiy Livanda bir qancha havo hujumlarini amalga oshirgan. Nishonlar orasida Tir tumanidagi to‘rt qishloq ham bor.
Isroil harbiylari Livan tibbiyot muassasalariga hujum qilishda davom etib, Hizbullohni ularni qurol va jangchilarni yashirish uchun ishlatishda ayblamoqda. Livan hukumati bu da’volarni rad etadi.
Livan Sog‘liqni saqlash vaziri Rakan Nasseriddin so‘nggi paytlarda “sog‘liqni saqlash sektorining tizimli ravishda yo‘q qilinishini” qoraladi.
Isroil mart oyi boshida Hizbulloh bilan urushni qayta boshladi. Shu vaqtdan beri Livanda kamida 2896 kishi halok bo‘lgan, 8824 dan ortiq kishi yaralangan va 1,6 million kishi ko‘chirilgan.
AQSh vositachiligidagi sulh aprel o‘rtalarida kuchga kirdi va bu Livan va Isroil o‘rtasidagi 30 yildan ortiq vaqtdagi ilk to‘g‘ridan-to‘g‘ri diplomatik muzokaralar edi. O‘tgan hafta sulh 45 kunga uzaytirildi, ammo zo‘ravonlik davom etmoqda.
Avgust oyida Livan hukumati Hizbullohni qurolsizlantirishga va’da bergan edi, ammo bu vazifa juda qiyin bo‘lib qolmoqda. Guruh Livanda katta ta’sirga ega va davlat armiyasidan kuchliroq qurolli qanotga ega.
Payshanba kuni AQSh Hizbulloh bilan bog‘liq to‘qqiz kishiga, jumladan Eronning Livandagi elchisiga nisbatan sanksiyalar joriy qildi. Livan armiyasi esa barcha askarlari sodiq ekanini ta’kidlab, sanksiyalarni rad etdi.

В результате атак израильских военных на южные районы Ливана погибли по меньшей мере 11 человек, в том числе несколько медработников.
Атаки произошли в пятницу в округе Тир. Они стали очередным свидетельством хрупкости перемирия между Израилем и Ливаном, заключенного при посредничестве США.
С момента вступления соглашения в силу в середине апреля в результате израильского огня погибли более 400 человек. Израиль настаивает, что продолжит наносить удары по группировке «Хезболла».
В муниципалитете Дейр-Канун-эн-Нахр подтверждена гибель шести человек, включая двух фельдшеров и ребенка. В городе Ханнауия погибли четыре фельдшера, а в Набатии — еще один мужчина.
В пятницу Израиль также нанес несколько других авиаударов по югу Ливана, в том числе по четырем деревням в округе Тир.
Израильские военные неоднократно атаковали медицинские учреждения и бригады в Ливане, обвиняя «Хезболлу» в использовании их для укрытия оружия и боевиков. Ливанское правительство отвергает эти обвинения.
Министр здравоохранения Ливана Ракан Нассереддин недавно осудил «систематическое целенаправленное уничтожение сектора здравоохранения».
Израиль возобновил войну с поддерживаемой Ираном «Хезболлой» в начале марта. С тех пор в Ливане погибли не менее 2896 человек, ранены более 8824, а более 1,6 миллиона стали перемещенными лицами.
Перемирие при посредничестве США вступило в силу в середине апреля, ознаменовав первые прямые дипломатические переговоры между Ливаном и Израилем за более чем три десятилетия. На прошлой неделе перемирие было продлено на 45 дней, но насилие продолжается.
В августе ливанское правительство пообещало разоружить «Хезболлу», но эта задача оказалась крайне сложной. Группировка сохраняет значительное влияние в Ливане и имеет вооруженное крыло, превосходящее официальную государственную армию.
В четверг США ввели санкции против девяти лиц, связанных с «Хезболлой», включая посла Ирана в Ливане. Ливанская армия отвергла санкции, заявив о лояльности всех своих солдат.