Rossiyaning Belarus orqali urushni kengaytirishga urinishlari, u yerga yana yadroviy qurollar yetkazib berilishi va ommaviy harbiy mashg‘ulotlar o‘tkazilishi bilan birga, uning Ukrainadagi quruqlikdagi urushdagi muvaffaqiyatsizliklari fonida davom etmoqda.
Ukraina bosh qo‘mondoni Oleksandr Sirskiy Militarnyi jurnaliga bergan intervyusida Ukrainaning taktik tashabbusni qo‘lga kiritganini, chunki Ukraina hujumlari soni Rossiya hujumlaridan oshib ketganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari hujum operatsiyalari uchun askarlar yetishmasligi sababli Ukraina kuchlari muvaffaqiyatga erishmoqda.
“2026 yil boshidan buyon dushmanning umumiy yo‘qotishlari 141 500 kishidan oshdi, shundan 83 000 dan ortig‘i qaytarib bo‘lmaydigan yo‘qotishlardir”, deb yozdi Sirskiy Telegram kanalida. Ukraina tashqi razvedka xizmati Rossiya bu yo‘qotishlarni kuniga 1000 kishidan ko‘proq to‘ldira olmayotganini, bu yil esa kuniga 800-930 kishi yollanayotganini, natijada jang maydonidagi kuchlarning sof kamayishi kuzatilayotganini ta’kidladi.
Bunga javoban, 40 ta Rossiya hududi yollash bonuslarini 30-100 foizga oshirgan. Rossiya armiyasini kuchaytirish maqsadida Putin Moldova Transnistriya hududidagi rus tilida so‘zlashuvchilar uchun fuqarolik olish tartibini soddalashtirdi. “Rossiya shu yo‘l bilan yangi askarlar qidirmoqda”, dedi Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy, Rossiya qo‘shimcha 100 000 askarni safarbar qilishga urinayotgani haqida ma’lumot olganini bildirdi.
Rossiya iqtisodiyoti ham zaiflashmoqda. Ukraina tashqi razvedka xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, yilning dastlabki to‘rt oyida Rossiya byudjeti 78,4 milliard dollar taqchillikka uchragan, holbuki butun yil uchun 50,5 milliard dollar taqchillik rejalashtirilgan edi. “Asosiy zarbani neft berdi. Gidrokarbonlardan tushgan daromad 38,3 foizga kamaydi”, deyiladi xabarda.
Ukraina uzoq masofali hujumlarini Rossiya neftni qayta ishlash zavodlari va eksport terminallariga qarshi kuchaytirdi. Xalqaro energetika agentligi (IEA) ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina neft nasos stansiyalari, omborlari va quvurlariga zarba berib, Rossiyani 2026 yil aprel oyida ishlab chiqarishni 2025 yil apreliga nisbatan kuniga 460 000 barrelga qisqartirishga majbur qildi.
Reuters agentligi hisob-kitoblariga ko‘ra, “Ukraina dron hujumlari yanvardan maygacha 16 ta neftni qayta ishlash zavodida kuniga taxminan 700 000 barrel quvvatni ishdan chiqardi, ba’zilari bir necha marta zarba berildi, 2025 yilning shu davridagi 8 ta zavodga nisbatan”. Ta’sirlangan zavodlar Rossiya qayta ishlash quvvatining chorak qismini tashkil qiladi.
Sirskiy Yevropa Ittifoqi Harbiy qo‘mitasiga: “Cheklangan resurslarimizni hisobga olib, kattaroq dushmanga samarali qarshilik ko‘rsatish uchun biz ‘mudofaa urushi’dan assimetrik strategiyaga o‘tishga harakat qilmoqdamiz. Asosiy vazifalarimiz – dushmanning yurishini to‘xtatish va samarali qarshi hujum qilish, ruslarning orqa qismiga, shu jumladan ularning hududi ichkarisiga zarba berishdir”, dedi.
Ukraina 17 may kuni Moskva atrofidagi 100 km radiusda bir qator harbiy-sanoat nishonlariga hujum qildi. Nishonlar orasida Angstrem yarimo‘tkazgich zavodi, Solnechnogorsk neft nasos stansiyasi va Moskva neftni qayta ishlash zavodi bor edi. Keyinchalik sun’iy yo‘ldosh suratlari Solnechnogorskda to‘rtta vayron bo‘lgan saqlash tankini ko‘rsatdi.
Zelenskiy: “Ukrainaning uzoq masofali sanksiyalari Moskva viloyatiga yetib keldi va biz ruslarga aniq aytmoqdamiz: ularning davlati urushni tugatishi kerak”.
Ukraina, shuningdek, 15 mayda Ryazan neftni qayta ishlash zavodiga, 16 mayda Stavropol o‘lkasidagi Azot kimyo zavodiga, 19 mayda Yaroslavl neftni qayta ishlash zavodiga, 21 mayda Nijniy Novgoroddagi Lukoil neftni qayta ishlash zavodiga va 22 mayda Sizran neftni qayta ishlash zavodiga zarba berdi.
Rossiya Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenkoga Ukrainaga qarshi yangi front ochish uchun bosim o‘tkazmoqda, deydi Ukraina. Zelenskiyga ko‘ra, Rossiya Bryansk viloyatidan Chernigovga bir vaqtning o‘zida hujum qilishni rejalashtirgan. “Biz Rossiyaliklar va Aleksandr Lukashenko o‘rtasida uni yangi Rossiya tajovuzkor operatsiyalariga qo‘shilishga ko‘ndirish uchun qo‘shimcha aloqalar bo‘lganini bilamiz”, dedi Zelenskiy 15 mayda.
Rossiya bu hafta Belarusni qo‘shma yadroviy mashg‘ulotlarga jalb qildi, unda 64 000 harbiy xizmatchi, 200 dan ortiq raketa qurilmasi, 140 samolyot, 73 yer usti kemasi va 13 suv osti kemasi ishtirok etdi. Rossiya prezidenti Vladimir Putin ikki davlat mashg‘ulotlar doirasida ballistik va qanotli raketalarni uchirishini aytdi.
Rossiya o‘tgan yildan beri Belarusda yangi Oreshnik taktik yadroviy raketasini joylashtirgan va u bilan Yevropadagi qurol ishlab chiqarish va harbiy ob’ektlarga hujum qilish bilan tahdid qilmoqda. Mashg‘ulotlar doirasida Iskander-M ballistik raketalariga o‘rnatiladigan yana ko‘plab jangovar kallaklar Belarusga ko‘chirildi, deydi Moskva.
Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sergey Ryabkov TASS davlat agentligiga bergan intervyusida: “NATOning Rossiyaning Ukrainadagi urushiga nisbatan keskinlikni kuchaytirishi, shu jumladan yadroviy sohadagi ochiqdan-ochiq provokatsion harakatlari natijasida strategik xavflar ortib bormoqda, NATO va mamlakatimiz o‘rtasida to‘qnashuv xavfi kuchaymoqda, bu esa halokatli oqibatlarga olib kelishi mumkin”, dedi.

Попытки России эскалировать конфликт через Беларусь, куда были доставлены дополнительные ядерные боеголовки и проведены широко разрекламированные совместные военные учения, происходят на фоне неудач ее наземной войны в Украине.
Главнокомандующий ВСУ Александр Сырский заявил журналу Militarnyi, что Украина захватила тактическую инициативу, поскольку количество украинских наступательных штурмов превышает количество российских атак на украинские позиции. По его словам, украинские силы смогли этого добиться, потому что российские войска испытывают нехватку солдат для проведения наступательных операций.
«С начала 2026 года общие потери противника уже превысили 141 500 человек, из которых более 83 000 — безвозвратные», — написал Сырский в своем Telegram-канале. Служба внешней разведки Украины считает, что Россия не может восполнять эти потери, превышающие 1000 человек в день, и в этом году вербует по 800-930 человек в день, что приводит к чистому уменьшению численности на поле боя.
В ответ 40 российских регионов увеличили подписные бонусы на 30-100 процентов. В попытке усилить российскую армию Путин упростил процедуру получения гражданства для русскоязычных жителей Приднестровья. «Россия таким образом ищет новых солдат», — заявил президент Украины Владимир Зеленский, сообщив, что получил информацию о попытках России мобилизовать дополнительно 100 000 солдат.
Экономика России также трещит по швам, сообщает Служба внешней разведки Украины: за первые четыре месяца года дефицит бюджета составил 78,4 млрд долларов, хотя на весь год был запланирован дефицит в 50,5 млрд долларов. «Главный удар нанесла нефть. Доходы от углеводородов упали на 38,3 процента», — говорится в сообщении.
Украина активизировала свою дальнюю кампанию против российских нефтеперерабатывающих заводов и экспортных терминалов. По данным Международного энергетического агентства (МЭА), Украина нанесла удары по нефтеперекачивающим станциям, хранилищам и трубопроводам, вынудив Россию сократить добычу на 460 000 баррелей в сутки (б/с) в апреле 2026 года по сравнению с апрелем 2025 года.
По оценкам агентства Reuters, «украинские атаки дронов вывели из строя около 700 000 б/с нефтеперерабатывающих мощностей в период с января по май на 16 заводах, некоторые из которых были атакованы неоднократно, по сравнению с восемью заводами за аналогичный период 2025 года». Пострадавшие заводы составляют четверть перерабатывающих мощностей России.
Сырский заявил Комитету Европейского союза по военным вопросам: «Учитывая наши ограниченные ресурсы, чтобы эффективно противостоять гораздо более крупному противнику, мы пытаемся перейти от „войны на истощение“ к асимметричной стратегии. Наши основные задачи — остановить продвижение противника и эффективно контратаковать, наносить удары по тылам россиян, в том числе в глубине их территории».
17 мая Украина нанесла удары по ряду военно-промышленных целей в радиусе 100 км вокруг Москвы. Цели включали завод полупроводников Angstrem, производящий микроэлектронику для высокоточного оружия, нефтеперекачивающую станцию Солнечногорск, обслуживающую военных, и Московский НПЗ. Спутниковые снимки позже показали четыре уничтоженных резервуара в Солнечногорске.
Зеленский заявил: «Украинские дальнобойные санкции достигли Московской области, и мы ясно говорим россиянам: их государство должно закончить свою войну».
Украина также нанесла удары по Рязанскому НПЗ 15 мая, химическому заводу «Азот» в Ставропольском крае 16 мая, Ярославскому НПЗ 19 мая, НПЗ «Лукойл» в Кстово, Нижний Новгород 21 мая и Сызранскому НПЗ 22 мая.
Россия оказывает давление на президента Беларуси Александра Лукашенко, чтобы он открыл новый фронт в войне против Украины, заявляет Украина. По словам Зеленского, Россия планирует одновременную атаку из Брянской области на Чернигов. «Мы знаем, что были дополнительные контакты между россиянами и Александром Лукашенко с целью убедить его присоединиться к новым российским агрессивным операциям», — сказал Зеленский 15 мая.
На этой неделе Россия привлекла Беларусь к совместным ядерным учениям с участием 64 000 военнослужащих, более 200 ракетных установок, 140 самолетов, 73 надводных кораблей и 13 подводных лодок. Президент России Владимир Путин заявил, что две страны запустят баллистические и крылатые ракеты в рамках учений.
Россия разместила свою новую тактическую ядерную ракету «Орешник» в Беларуси в прошлом году и угрожает атаковать ею европейские предприятия по производству оружия и военные объекты. В рамках учений в Беларусь были перемещены дополнительные боеголовки, которые могут быть установлены на баллистические ракеты «Искандер-М», сообщила Москва.
Заместитель министра иностранных дел России Сергей Рябков в интервью государственному агентству ТАСС предупредил: «В результате этой эскалации напряженности, включая откровенно провокационные шаги в ядерной сфере, стратегические риски возрастают, как и опасность лобового столкновения между НАТО и нашей страной с потенциально катастрофическими последствиями».