Janubiy Afrika Respublikasida (JAR) muhojirlarga qarshi zo‘ravonlik avj olgan bir paytda, hukumatning ksenofobiyaga qarshi choralari samarasiz deb tanqid qilinmoqda. Tanqidchilarning fikricha, hukumat faqat zo‘ravonlik avj olganida qoralash bilan cheklanib, oldini olish va aybdorlarni jazolashda sustlik qilmoqda.
JARda Zimbabve, Nigeriya, Somali, Efiopiya, Malavi, Mozambik, Gana va Zambiyadan kelgan muhojirlarga qarshi zo‘ravonlik bir necha bor takrorlangan. 2008 yilda 60 dan ortiq odam halok bo‘lgan, 2019 yilda esa Yoxannesburg atrofida 12 kishi o‘ldirilgan. Hukumat zo‘ravonlikni qoralab, ijtimoiy birdamlikni kuchaytirishga va’da bersa-da, amaliy choralar yetarli emas.
Vitvatersrand universiteti migratsiya bo‘yicha tadqiqotchisi Loren Landau muhojirlarni ayblash mamlakatning asl muammolaridan chalg‘itishini ta’kidlaydi: “Muhojirlar Janubiy Afrikaning hech bir muammosining manbai emas. Ular ish bilan ta’minlash yoki jinoyatchilikka sezilarli ta’sir ko‘rsatish uchun juda oz.”
Tashqi ishlar vaziri Ronald Lamola fuqarolarni immigratsiya qonunlarini o‘z qo‘liga olishdan ogohlantirib, “Iqtisodiy muammolar va ishsizlikni hech kimni quvib yuborish bilan hal qilib bo‘lmaydi”, dedi. Prezident devoni vaziri Xumbudzo Ntshaveni esa “hech kimga pasport talab qilish huquqi yo‘q” deb qo‘shimcha qildi.
“Operatsiya Dudula” kabi guruhlar noqonuniy muhojirlarga qarshi kurashni kuchaytirishni talab qilmoqda. Guruh a’zosi Patrik Mokgalusi “Hukumat bizni tushkunlikka uchratdi, endi xalq o‘z qo‘liga oldi” deya ochiq deportatsiyalarni talab qilmoqda. Biroq, ekspertlar bunday harakatlar ksenofobiya va o‘zboshimchalikni kuchaytirishidan ogohlantiradi.
Ganada tug‘ilgan, 13 yoshdan JARda yashovchi 33 yoshli Princess Adjei vaziyatni “urush” deb ataydi: “Biz chet elliklar hech qayerda xavfsiz emasmiz. Odamlar g‘azablangan va keskinlik oshib bormoqda.” Zambiyalik tadbirkor Moses Chanda esa zo‘ravonlik ko‘pincha mish-mishlar bilan boshlanishini aytadi.

В Южно-Африканской Республике (ЮАР) вновь вспыхнула ксенофобская напряженность, и критики ставят под сомнение эффективность мер правительства по борьбе с этим явлением. По их мнению, власти лишь осуждают насилие после его вспышек, но не предпринимают достаточных превентивных мер и редко привлекают виновных к ответственности.
В ЮАР неоднократно происходили нападения на мигрантов из Зимбабве, Нигерии, Сомали, Эфиопии, Малави, Мозамбика, Ганы и Замбии. В 2008 году погибли более 60 человек, а в 2019 году в результате погромов в окрестностях Йоханнесбурга – 12 человек. Правительство осуждает насилие, но критики утверждают, что политическая риторика иногда лишь подливает масла в огонь.
Исследователь миграции из Университета Витватерсранда Лорен Ландау считает, что корни проблемы глубже: «Козлы отпущения и демонизация мигрантов лишь отвлекают внимание от истинных причин проблем ЮАР и подрывают демократию». Он добавляет, что мигрантов слишком мало, чтобы существенно влиять на занятость или преступность.
Министр иностранных дел Рональд Ламола предупредил, что граждане не должны брать закон в свои руки: «Экономические проблемы и безработицу не решить преследованием людей». Министр в президентстве Хумбудзо Нтшавени также осудила самоуправство, заявив, что никто не имеет права требовать паспорта.
Группа «Операция Дудула», выступающая против нелегальной миграции, набирает влияние. Ее сторонник Патрик Мокгалуси заявил: «Люди взяли власть в свои руки, потому что правительство нас подвело. Назад пути нет». Он требует массовой депортации нелегалов. Однако эксперты предупреждают, что такие движения рискуют усилить ксенофобию.
Ганская предпринимательница Принцесс Аджей, прожившая в ЮАР 20 лет, описывает обстановку как «войну»: «Мы, иностранцы, нигде не в безопасности. Люди разгневаны, и напряженность растет». Замбийский предприниматель Мозес Чанда отмечает, что насилие часто начинается со слухов.
Некоторые южноафриканцы не согласны с тем, что страну нужно воспринимать только через призму ксенофобии. Жительница Йоханнесбурга Номса Дламини говорит: «Настоящая проблема – бедность и разочарование, а не ненависть к иностранцам». ЮАР сталкивается с давлением: необходимо балансировать между миграционными проблемами, конституционными гарантиями и региональной солидарностью.