AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Shvetsiyaning Helsingborg shahrida NATO tashqi ishlar vazirlari bilan uchrashuvdan so‘ng jurnalistlarga bergan bayonotida, Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha muzokaralarda “ozgina harakat” kuzatilganini ma’lum qildi. U, shuningdek, agar kelishuvga erishilmasa, “B rejasi” zarur bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Rubioning so‘zlariga ko‘ra, agar Eron Hormuz bo‘g‘ozini ochishdan bosh tortsa, boshqa davlatlar bu muammoni hal qilishga majbur bo‘ladi. “Agar Eron bo‘g‘ozni o‘z nazoratiga olib, undan foydalanish uchun to‘lov talab qilsa, biror narsa qilish kerak”, dedi u. NATO davlatlari bu masalada hissa qo‘shishi mumkin, ammo bu NATO missiyasi bo‘lishi shart emas.
AQSh prezidenti Donald Tramp muzokaralar natija bermasa, Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy operatsiya o‘tkazish bilan tahdid qilmoqda. Urush fevral oyi oxirida AQSh va Isroil zarbalari bilan boshlangan bo‘lib, aprel oyida o‘t ochishni to‘xtatish kelishuviga erishilgan edi.
Germaniya, Buyuk Britaniya, Italiya va Fransiya rahbarlari Isroil hukumatini G‘arbiy Sohildagi aholi punktlarini kengaytirishni to‘xtatishga chaqirdi. To‘rt davlat bayonotida “Isroil aholi punktlari xalqaro huquqni buzadi” deb ta’kidlangan. Irlandiya tashqi ishlar vaziri Xelen Makinti esa o‘n Yevropa davlati Isroilning noqonuniy aholi punktlari bilan savdoni taqiqlash taklifini ilgari surganini ma’lum qildi.
Eron rasmiylari so‘nggi 24 soat ichida 35 ta kema Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tganini bildirdi. Biroq, Kpler ma’lumotlariga ko‘ra, chorshanba kuni atigi 10 ta o‘tish qayd etilgan. Eron bo‘g‘ozdan o‘tish uchun yuqori to‘lovlar oladi, bu esa AQShning tanqidiga sabab bo‘lmoqda.
BAA prezident maslahatchisi Anvar Gargash Eron va AQSh o‘rtasida kelishuv imkoniyatini “50-50” deb baholadi. U Eronning “muzokaralarni cho‘zish” tendensiyasidan xavotirda ekanligini bildirdi.
Livan armiyasi AQShning Hizbulloh bilan hamkorlikda ayblangan ofitserga qarshi sanksiyalariga javoban, uning askarlari faqat davlatga sodiq ekanligini ta’kidladi. AQSh G‘aznachiligi livanlik ofitser Samir Hamadi va xavfsizlik xodimi Xattar Nosir Eldinni Hizbullohga ma’lumot berishda ayblab, sanksiyalar joriy qildi.
Fransiya moliya vaziri Roland Lekur G7 yig‘ilishida strategik neft zaxiralarini ikkinchi marta bo‘shatish masalasi muhokama qilinmaganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mojaroning davomiyligi va intensivligi noaniqligi sababli bunday qaror qabul qilish erta.
AQSh harbiy-dengiz kuchlari vaziri v.b. Hung Cao Tayvanga qurol sotilishi vaqtincha to‘xtatilganini, chunki AQSh Eronga qarshi harbiy operatsiyalar uchun o‘q-dorilarga ehtiyoj sezayotganini ma’lum qildi. Tayvan prezidentlik idorasi esa Vashingtondan bu haqda hech qanday xabar olmaganliklarini bildirdi.
Eron AQShning Bayrutdagi elchisi Muhammad Rizo Ra‘uf Sheybaniyga qarshi sanksiyalarini qoraladi. Shuningdek, AQSh Hizbulloh va Amal harakati a’zolariga ham sanksiyalar joriy qilgan.
AQSh Vakillar palatasida respublikachilar prezident Trampni Eronga qarshi urushni tugatishga majburlash to‘g‘risidagi qonun loyihasi bo‘yicha ovoz berishni kechiktirdi. Demokratlar bu qarorni tanqid qilib, ovoz berish o‘tkazilganda qonun loyihasi qabul qilinishiga ishonchlari komil ekanligini bildirdi.
Isroil harbiylari janubiy Livanda shubhali harakat qilgan ikki qurolli shaxsni havo hujumida yo‘q qilganini ma’lum qildi. Livan Milliy axborot agentligi esa Tir tumanidagi hujumlarda to‘rt kishi halok bo‘lgani va ikki tibbiyot xodimi yaralangani haqida xabar berdi.

Госсекретарь США Марко Рубио в пятницу заявил, что в переговорах между США и Ираном по прекращению войны наблюдается «небольшой прогресс». Выступая перед журналистами в шведском Хельсингборге после встречи с коллегами из НАТО, Рубио отметил, что «движение есть, и это хорошо». Он также предупредил, что если соглашение не будет достигнуто, может потребоваться «план Б» для открытия Ормузского пролива.
«Мы все хотели бы видеть соглашение с Ираном, при котором проливы будут открыты, и они откажутся от своих ядерных амбиций», — сказал Рубио. Однако он добавил, что если Иран откажется открыть пролив, «что-то должно быть сделано». По его словам, страны НАТО могли бы внести свой вклад, но это не обязательно будет миссия альянса.
Президент США Дональд Трамп неоднократно угрожал провести масштабную военную операцию против Ирана, если переговоры не принесут результатов. Война, начавшаяся с ударов США и Израиля в конце февраля, была приостановлена в апреле в рамках соглашения о прекращении огня.
Лидеры Германии, Великобритании, Италии и Франции призвали правительство Израиля прекратить расширение поселений на Западном берегу. В совместном заявлении четыре страны подчеркнули, что «израильские поселения на Западном берегу незаконны в соответствии с международным правом». Министр иностранных дел Ирландии Хелен Макинти сообщила, что десять европейских стран предложили запретить торговлю с незаконными израильскими поселениями.
Иранские власти сообщили, что за последние 24 часа через Ормузский пролив прошли 35 судов. Однако, по данным Kpler, в среду было зафиксировано только 10 проходов. Иран взимает высокие пошлины за проход через пролив, что вызвало критику со стороны США.
Советник президента ОАЭ Анвар Гаргаш оценил шансы на соглашение между США и Ираном как «50 на 50». Он выразил опасение, что Иран может затянуть переговоры, как это было в прошлом.
Ливанская армия заявила о лояльности государству после того, как США ввели санкции против офицера, обвиняемого в сотрудничестве с «Хезболлой». Минфин США ввел санкции против ливанского офицера Самира Хамади и сотрудника службы безопасности Хаттара Насер Эльдина.
Министр финансов Франции Ролан Лескюр заявил, что вопрос о втором скоординированном высвобождении стратегических нефтяных резервов не обсуждался на встрече G7, поскольку продолжительность и интенсивность конфликта остаются неясными.
Исполняющий обязанности министра ВМС США Хунг Као сообщил, что продажа оружия Тайваню временно приостановлена, чтобы обеспечить достаточные запасы боеприпасов для операций против Ирана. Однако канцелярия президента Тайваня заявила, что не получала уведомлений об изменении пакета вооружений.
Иран осудил санкции США против своего назначенного посла в Бейруте Мохаммада Резы Рауфа Шейбани, а также против членов парламента от «Хезболлы» и движения «Амаль».
Республиканцы в Палате представителей США отложили голосование по законопроекту, обязывающему президента Трампа прекратить военные действия против Ирана без одобрения Конгресса. Демократы заявили, что у них было достаточно голосов для принятия резолюции.
Армия обороны Израиля сообщила, что нанесла авиаудар по двум вооруженным лицам на юге Ливана, которые двигались «подозрительным образом» вблизи границы. Ливанское национальное информационное агентство сообщило о четырех погибших в результате ударов в районе Тира.