Marokash qiroli Muhammad VI Senegal futbol muxlislariga nisbatan qo‘llanilgan jazoni bekor qildi. Muxlislar yanvar oyida Marokashda bo‘lib o‘tgan Afrika Millatlar Kubogi (AFCON) finalidagi tartibsizliklar tufayli qamalgan edi.
Qirol ularni “insonparvarlik asosida” va Qurbon hayiti munosabati bilan avf etdi. Bu haqda Marokash qirollik saroyi shanba kuni ma’lum qildi.
Senegal prezidenti Bassirou Diomaye Faye yakshanba kuni Dakar aeroportida quvnoq muxlislarni kutib oldi. U “ikki karra Afrika chempioni” jamoasini maqtadi, garchi yanvar finali hali Shveytsariyadagi Sport Arbitraj Sudi tomonidan ko‘rib chiqilayotgan bo‘lsa ham.
Senegal 18 yanvar kuni Rabotdagi bahsli finalda Marokashni mag‘lub etgan edi, biroq keyinroq CAF apellyatsiyadan so‘ng chempionlikni mezbonlarga berdi. O‘yinda 0:0 hisobida, Marokashga penalti belgilangan va Senegal goli hisobga olinmaganidan so‘ng, Senegal muxlislari maydonga bostirib kirishga urinib, buyumlar otgan.
Fevral oyida Marokash sudlari 18 senegallik muxlisni bezorilikda ayblab, 3 oydan 1 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilgan edi. Ulardan uchtasi aprel o‘rtalarida ozod qilingan, qolgan 15 nafarga qirollik avfi tatbiq etildi.
Hodisa Marokash va Senegal o‘rtasidagi munosabatlarni keskinlashtirdi. Biroq qirollik saroyi ikki davlat o‘rtasidagi “qadimiy birodarlik rishtalari”ni ta’kidladi. Senegal prezidenti qarorni “kechirim va insonparvarlik” bilan qabul qilgani uchun qirolga minnatdorchilik bildirdi.
Marokash prokuraturasi ayblovlar kamera tasvirlari va jarohatlangan politsiyachilarning tibbiy ma’lumotnomalariga asoslanganini ma’lum qildi. Zo‘ravonlikdan yetkazilgan moddiy zarar 370 000 yevrodan oshdi. CAF ikkala federatsiyaga nisbatan intizomiy jazo choralarini qo‘llagan.

Король Марокко Мухаммед VI помиловал группу сенегальских футбольных болельщиков, заключенных в тюрьму после хаотичного финала Кубка африканских наций (AFCON) в Марокко в январе. Помилование было предоставлено «по гуманитарным соображениям» в связи с праздником Ид аль-Адха, сообщил королевский двор в субботу.
Президент Сенегала Бассиру Диомай Файе встретил ликующих болельщиков в аэропорту Дакара в воскресенье. Он поблагодарил марокканские власти за помилование, но назвал национальную команду «двукратными чемпионами Африки», хотя январский финал оспаривается в Спортивном арбитражном суде в Швейцарии.
Сенегал выиграл бурный финал у Марокко 18 января, но позже титул был присужден хозяевам по апелляции. Когда матч был 0:0, после пенальти в пользу Марокко и отмены гола Сенегала, сенегальские болельщики пытались выбежать на поле и бросали предметы. Команда Сенегала покинула поле в знак протеста, остановив игру почти на 20 минут.
В феврале марокканские суды приговорили 18 сенегальских болельщиков к тюремным срокам от трех месяцев до года за хулиганство. Трое были освобождены в середине апреля, королевское помилование коснулось остальных 15.
Инцидент обострил отношения между Марокко и Сенегалом, но королевский двор сослался на «вековые братские узы» между странами. Президент Сенегала поблагодарил короля за решение, «проникнутое милосердием и человечностью».
Обвинения основывались на записях камер и медицинских справках пострадавших полицейских. Материальный ущерб оценен в более чем 370 000 евро. CAF наложил дисциплинарные санкции на обе федерации.