Serbiya poytaxti Belgradda hukumatga qarshi mitingdan so‘ng namoyishchilar va politsiya o‘rtasida to‘qnashuvlar boshlangan. Minglab odamlar shahar markaziga to‘planib, talabalar harakati shiori tushirilgan futbolkalar va plakatlar ko‘targan.
Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchich mamlakatdagi ommaviy norozilik namoyishlarini bostirishga urinmoqda. Shanba kungi yig‘ilish noroziliklar bir yildan ortiq davom etganidan keyin ham kuchli ekanini ko‘rsatdi. Namoyishlar 2024-yil noyabrida shimoldagi vokzal halokatida 16 kishi halok bo‘lganidan keyin boshlangan.
Korrupsiyaga qarshi namoyishlar 2025-yil yanvarida bosh vazir Milosh Vuchevicni iste’foga chiqarishga majbur qilgan, biroq keyin hukumat harakatni bostirishga kirishgan. Ko‘pchilik vokzal ustunining qulashini Xitoy kompaniyalari bilan ta’mirlash ishlaridagi korrupsiya sabab bo‘lgan ehtiyotsizlik bilan bog‘laydi.
Shanba kuni Serbiya davlat temir yo‘l kompaniyasi Belgradga barcha poyezdlarni bekor qilgan, bu odamlarning poytaxtga kelishiga to‘sqinlik qilish maqsadida qilingan. Prezident Vuchich Instagram’da namoyishchilarni “zo‘ravonlik”da ayblab, davlat qonun asosida ishlashini aytgan.
Talabalar muddatidan oldin saylov va qonun ustuvorligini talab qilmoqda, hukumatni jinoyat va korrupsiyada ayblamoqda. Ular bu yilgi saylovlarda Vuchichga qarshi chiqishni rejalashtirmoqda. Vuchich parlament saylovlari sentyabr-noyabr oylarida bo‘lishi mumkinligini aytgan.
To‘qnashuvlar birinchi marta prezidentlik binosi oldidagi Vuchich tarafdorlari lageri yonida qayd etilgan. Yevropa Kengashining inson huquqlari bo‘yicha komissari Maykl O’Flaherty Serbiya hukumatini tanqid qilib, vaziyatni kuzatishini aytgan. Serbiya Yevropa Ittifoqiga a’zo bo‘lishga intilayotgan bir paytda, Vuchich davrida demokratiyaning orqaga ketishi mamlakatni 1,5 milliard yevro miqdoridagi YI mablag‘idan mahrum qilishi mumkin.

В столице Сербии Белграде вспыхнули столкновения между протестующими и полицией после антиправительственного митинга. Тысячи демонстрантов собрались в центре города, неся плакаты и футболки с лозунгом «Студенты побеждают».
Президент Сербии Александр Вучич пытается подавить массовые протесты, которые ставят под сомнение его авторитарное правление. Масштаб субботней акции показал, что недовольство остается сильным спустя более года после начала протестов, вызванных трагедией на вокзале на севере Сербии в ноябре 2024 года, где погибли 16 человек.
Антикоррупционные протесты вынудили премьер-министра Милоша Вучевича уйти в отставку в январе 2025 года, после чего власти начали подавлять движение. Многие в Сербии связывают обрушение бетонного навеса на вокзале с халатностью, вызванной коррупцией при ремонте с участием китайских компаний.
В субботу государственная железнодорожная компания Сербии отменила все поезда в Белград и обратно, что, по-видимому, было попыткой помешать людям добраться до столицы из других регионов. В видео в Instagram Вучич обвинил протестующих в «насилии» и заявил, что государство продолжит работать в рамках закона.
Студенты требуют досрочных выборов и верховенства закона, обвиняя правительство в преступности и коррупции. Они планируют бросить вызов Вучичу на выборах в этом году. Вучич заявил, что парламентские выборы могут пройти с сентября по ноябрь.
Первые столкновения произошли у лагеря сторонников Вучича возле здания президентства. Комиссар Совета Европы по правам человека Майкл О’Флаэрти раскритиковал сербское правительство и пообещал «внимательно следить за ситуацией». Демократический откат при Вучиче может стоить Сербии около 1,5 миллиарда евро финансирования ЕС.