Nyu-Yorkning Tribeka mahallasidagi 101 Reade Street manzilida joylashgan galereya sobiq moliyachi Jeffrey Epsteinning ishlari bilan bog‘liq 3,5 milliondan ortiq sahifali hujjatlarni o‘z ichiga olgan jismoniy arxivga aylantirildi. Ushbu hujjatlar AQSh Adliya vazirligi tomonidan e’lon qilingan bo‘lib, 3,437 jildga joylashtirilgan.
“Donald J. Trump va Jeffrey Epstein memorial o‘quv zali” deb nomlangan ko‘rgazma “Birlamchi faktlar instituti” (Institute for Primary Facts) notijorat tashkiloti tomonidan tashkil etilgan. Tashkilot shaffoflik va korruptsiyaga qarshi tashabbuslarga ixtisoslashgan.
Epstein 2017-yil iyul oyida jinsiy savdo ayblovlari bilan hibsga olingan va bir oy o‘tib Nyu-Yorkdagi qamoqxona kamerasida o‘zini osib o‘ldirgan. “O‘quv zali” Epsteinga aloqador bo‘lgan, ammo sudgacha yetib bormagan ko‘plab ishlarga oydinlik kiritishga qaratilgan.
Ko‘rgazma ikki hafta oldin ochilgan bo‘lib, unga tashrif buyuruvchilar orasida Epsteinning qurbonlari ham bor. 17 yoshida uning qurboni bo‘lgan Lara Blume MakGi o‘quv zalini “qog‘oz shahar” deb ta’riflagan va “AQSh hukumati 1996-yilda FBIga xabar berilganida harakat qilganida bo‘lmagan kunlar” haqida gapirgan.
Ko‘rgazma asoschilaridan biri Devid Garret loyiha qurbonlar atrofida qurilganini va maqsad shaffoflik va javobgarlik ekanini ta’kidlagan. U jamoat noroziligini Kongress va Adliya vazirligiga bosim o‘tkazish uchun ishlatishni xohlashlarini aytgan.
Arxivni yig‘ish jarayonida muammolar yuzaga kelgan: hujjatlarni yuklab olgandan so‘ng, ko‘plab qurbonlarning ismlari to‘liq ochiq qolgani aniqlangan. Garretning so‘zlariga ko‘ra, Adliya vazirligi ismlarni haqiqiy redakt qilish o‘rniga qidiruv funksiyasini o‘zgartirgan.
Galereya joylashgan joyni topish ham qiyin bo‘lgan: bir nechta joylar dastlab rozi bo‘lib, keyin rad etgan. Beshinchi variant sifatida Tribeka galereyasi tanlangan.
Seshanba kuni galereyada qurbonlar va himoyachilar ishtirokida hujjatlarni 24 soatlik jonli efirda o‘qish marosimi bo‘lib o‘tgan. Tashrif buyuruvchilar gullar va qo‘lyozma xatlar qoldirgan.
Lara Blume MakGi hujjatlashtirishning o‘zi adolat emasligini ta’kidlagan: “Ko‘rinish oqibatlarsiz faqat yarani uzaytiradi. Bizga stoldagi fayllar va hukumatning harakati kerak – tergov qilish, ayblash, isloh qilish.”

Галерея в районе Трайбека по адресу 101 Reade Street была превращена в физический архив, содержащий более 3,5 миллионов страниц документов, связанных с делами дискредитированного финансиста Джеффри Эпштейна. Документы, опубликованные Министерством юстиции США, напечатаны, переплетены и размещены в 3 437 томах.
Выставка под названием «Мемориальная читальная комната Дональда Дж. Трампа и Джеффри Эпштейна» организована некоммерческой организацией «Институт первичных фактов» (Institute for Primary Facts), которая фокусируется на прозрачности и антикоррупционных инициативах.
Эпштейн был арестован по обвинению в торговле людьми в целях сексуальной эксплуатации в июле 2017 года и повесился в своей камере месяц спустя. «Читальная комната» призвана пролить свет на многочисленные дела, связанные с Эпштейном, которые так и не дошли до суда.
С момента открытия две недели назад галерея привлекла постоянный поток посетителей, включая выживших жертв Эпштейна. Лара Блум МакГи, ставшая жертвой в 17 лет, назвала комнату «бумажным городом» и отметила, что «правительство США должно было действовать, когда о нем сообщили в ФБР в 1996 году».
Соучредитель выставки Дэвид Гарретт подчеркнул, что проект ориентирован на жертв, а главная цель — прозрачность и подотчетность. Он заявил, что они стремятся вызвать общественное возмущение, чтобы оказать давление на Конгресс и Министерство юстиции.
Процесс сбора архива был хаотичным: после загрузки файлов выяснилось, что имена многих жертв остались неотредактированными. По словам Гарретта, Министерство юстиции изменило функцию поиска вместо фактического редактирования имен.
Поиск помещения также оказался сложным: несколько мест отказались после первоначального согласия. Галерея в Трайбеке стала пятым вариантом.
Во вторник в галерее прошел 24-часовой прямой эфир чтения документов с участием выживших и активистов. Посетители оставляли цветы и записки.
Лара Блум МакГи предупредила, что документирование само по себе не является правосудием: «Видимость без последствий только продлевает рану. Нам нужны и файлы на столе, и действия правительства — расследовать, преследовать, реформировать».