Isroil havo hujumlari Livanda yana olti kishining hayotiga zomin bo‘ldi. Livan Milliy Axborot Agentligi (NNA) xabariga ko‘ra, al-Namiriya qishlog‘ida mototsiklda ketayotgan ikki yigit, al-Duveyrda yana bir mototsiklchi, Abba shahrida suriyalik haydovchi, Jebchitda bir kishi va Arab Salimda tez yordam xodimi nishonga olingan.
Isroil armiyasi matbuot kotibi janubiy Livanda 16 ta evakuatsiya buyrug‘i chiqardi. Mahalliy manbalarga ko‘ra, Isroil buyruq berilishidan oldin va keyin ham zarbalar berishda davom etgan. Al-Jazira muxbiri Obaida Xittoning ta’kidlashicha, hujumlar aholi gavjum joylarga qaratilgan va front chizig‘idan uzoqda joylashgan.
NNA ma’lumotlariga ko‘ra, qutqaruv guruhlari Srifa shahridagi vayronalardan uchta jasadni topdi. Hizbulloh kun davomida Isroil harbiy infratuzilmasi va pozitsiyalariga bir qator hujumlar uyushtirganini, jumladan, Biyyada hududidagi uyda joylashgan askarlarga dron bilan zarba berganini bildirdi.
Isroilning Livanga hujumlari AQSh va Eron o‘rtasidagi keskin muzokaralar fonida davom etmoqda. Sentyabr oyidagi sulhga qaramay, tomonlar o‘q almashishni to‘xtatmagan. Livan Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyidan beri Isroil hujumlarida 3151 kishi halok bo‘lib, 9571 kishi yaralangan.
Hizbulloh bosh kotibi Naim Qosim Livan hukumatini “qarshilikni jinoyatlashtirish qarorlarini bekor qilishga” chaqirdi. U AQShning to‘qqiz nafar Hizbulloh a’zosiga qarshi sanksiyalari “faqat irodamizni mustahkamlaydi” deb va’da berdi va Bayrutni Isroilga qarshi qattiqroq pozitsiya egallamaganlikda tanqid qildi.
Xittoning so‘zlariga ko‘ra, tinch aholi qiyin tanlov oldida: janubda qolib, uylariga yaqin bo‘lish yoki uzoq muddatli ko‘chishni davom ettirish. Hujumlar kuchaygani sari vaziyat yanada murakkablashmoqda.

Израильские авиаудары убили по меньшей мере шесть человек на юге Ливана. По данным Национального информационного агентства Ливана (NNA), в аль-Намирии погибли двое молодых людей на мотоцикле, в аль-Дувейре – ещё один мотоциклист, в Аббе – сириец, в Джебчите – один мужчина, а в Араб-Салиме – фельдшер.
Представитель израильской армии издал 16 приказов об эвакуации на юге Ливана. Местные источники сообщают, что Израиль наносил удары до и после объявления эвакуации. Корреспондент Al Jazeera Обайда Хитто отметил, что атаки направлены на густонаселённые районы, вдали от линии фронта.
Спасатели извлекли три тела из-под завалов дома в городе Срифа. «Хезболла» заявила о серии атак на израильскую военную инфраструктуру, включая удар дроном по солдатам в районе Бийяда. Группировка также обстреляла ракетами позиции в Рашафе.
Бомбардировки продолжаются на фоне напряжённых переговоров между США и Ираном. Несмотря на перемирие, Израиль и «Хезболла» продолжают обмен ударами. Минздрав Ливана сообщает о 3151 погибшем и 9571 раненом с марта.
Генсек «Хезболлы» Наим Касем призвал ливанское правительство отменить решения о криминализации сопротивления. Он заявил, что санкции США лишь укрепят решимость группировки, и раскритиковал Бейрут за недостаточно жёсткую позицию по Израилю.
Хитто подчеркнул, что мирные жители оказались между молотом и наковальней: остаться на юге или покинуть дома на длительный срок. Ситуация усугубляется эскалацией атак.