22 yoshli fransiyalik 2.24 metrlik markaz o‘yinchisi Viktor Vembanyama 31 daqiqada 33 ochko, 8 ribaund, 5 golli uzatma, 3 blok va 2 to‘p o‘tkazib yubordi. U maydondan 22 zarbadan 11 tasini, uch ochkolik chiziqdan 7 zarbadan 3 tasini aniq amalga oshirdi.
“Men o‘yinning ko‘p jabhalarida ta’sir ko‘rsatish yo‘llarini topishim kerak”, dedi Vembanyama. “Mening zimmasida ko‘p mas’uliyat bor, lekin men bunga tayyorman. Hammamiz o‘z ro‘limizga kirmagan ishlarni qilishga majbur bo‘lamiz.”
San-Antonio uyida 2-2 hisobida tenglashdi. Beshinchi o‘yin seshanba kuni Oklaxoma-Sitida, oltinchi o‘yin payshanba kuni San-Antonioga qaytadi.
“Bu pley-off seriyasidagi birinchi kamchiligimiz edi. Biz shunchaki javob berdik”, dedi Vembanyama. “Hech qanday ajoyib narsa bo‘lmadi. Sehr ham yo‘q edi. Biz faqat kerakli narsani qildik. Seriya hali tugamadi.”
Vembanyama Spursning NBA chempionligini qo‘lga kiritishi uchun nima qilish kerakligini biladi. “Biz dam olishdan oldin yana oltita g‘alaba qilishimiz kerak”, dedi u.
Spurs 2014 yildan beri ilk bor NBA finaliga chiqishga intilmoqda, Thunder esa 2017-2018 yillardagi Golden State’dan keyin ketma-ket ikkinchi chempionlikni qo‘lga kiritmoqchi.
Spurs murabbiyi Mitch Jonson Vembanyamaning agressiv o‘ynagani San-Antonioga 3-1 hisobida tushib qolishdan saqlab qolganini aytdi. “Uning raqobatbardosh javobi butun yil davomida yaxshi edi va u bunda yetakchi bo‘ldi”, dedi Jonson.
Thunder bu yilgi pley-offda safarda mag‘lubiyatsiz edi, ammo Spursning kuchli himoyasi tufayli 6-0 ko‘rsatkichiga erisha olmadi.
“Har safar himoyani hujumga aylantirsak, to‘p yo‘qotish va ribaundlarda, o‘z eng yaxshi o‘yinimizni ko‘rsatamiz”, dedi Jonson. “Biz yugurib, tez o‘ynay olamiz. Bugun faolligimiz ajoyib edi va seriya davom etar ekan, yaxshilashimiz kerak.”
Spurs eng katta farqni 25 ochkoga yetkazdi, Thunder esa faqat bir ochko oldinda edi.
“Tafsilotlarga kirmayman, lekin umuman olganda, ko‘proq intizomli bo‘lish va o‘yin rejasiga ko‘proq ishonish”, dedi Vembanyama himoya siri haqida. NBA yilning eng yaxshi himoyachisi, shuningdek, himoyada birlashish muhimligini ta’kidladi: “Bizda yaxshi individual himoyachilar bor va birlashsak, raqiblarni past ochkoda ushlab qolamiz.”
NBAning eng qimmat o‘yinchisi Shay Gilgeous-Aleksandr Thunder safida 19 ochko bilan yetakchilik qildi.
Oklaxoma-Siti bu mavsumda 64 g‘alaba bilan NBA rekordini o‘rnatdi, Spurs esa 62 g‘alaba bilan ikkinchi o‘rinda.
Vembanyama birinchi bo‘limning so‘nggi soniyasida yarim maydondan to‘pni savatga tushirib, Spursga 50-38 hisobida ustunlik keltirdi va o‘ziga 22 ochko yozdirib qo‘ydi. “Men shunchaki to‘pni savatga tashlashni o‘yladim”, dedi u. “Hazillashmadim.”
Spurs uchinchi chorakni 15-5 hisobida boshlab, eng katta farqni 65-43 ga yetkazdi va Oklaxoma-Siti qayta olmadi.
“Ikkinchi bo‘limga kirishda bu muhim edi”, dedi San-Antoniolik Devin Vassell Vembanyamaning yarim maydon zarbasi haqida. Vassell va Stefoun Kasl har biri 13 ochko to‘pladi, De’Aaron Foks esa 12 ochko va 10 ribaund bilan dubl-dubl qayd etdi.

«Сан-Антонио Спёрс» обыграли «Оклахома-Сити Тандер» со счётом 103-82, сравняв счёт в финале Западной конференции НБА до 2-2.
22-летний французский центровой ростом 2,24 м Виктор Вембаньяма за 31 минуту набрал 33 очка, 8 подборов, 5 передач, 3 блок-шота и 2 перехвата. Он реализовал 11 из 22 бросков с игры и 3 из 7 трёхочковых.
«Мне нужно находить способы влиять на игру во многих аспектах», — сказал Вембаньяма. «У меня много обязанностей, но я готов к этому. Всем нам придётся делать то, на что мы не подписывались».
Хозяева сравняли счёт в серии до четырёх побед. Пятая игра состоится во вторник в Оклахома-Сити, шестая — в четверг в Сан-Антонио.
«Это было наше первое отставание в серии плей-офф. Мы просто ответили», — отметил Вембаньяма. «Ничего удивительного. Никакой магии. Мы просто сделали то, что должны были. Серия далека от завершения».
Вембаньяма знает, что нужно «Спёрс» для победы в чемпионате: «Нам нужно ещё шесть побед, прежде чем мы сможем отдохнуть».
«Спёрс» стремятся впервые с 2014 года выйти в финал НБА, а «Тандер» надеются стать первыми чемпионами подряд после «Голден Стэйт» в 2017-2018 годах.
Тренер «Спёрс» Митч Джонсон сказал, что агрессивность Вембаньямы помогла избежать счёта 1-3 в серии. «Его конкурентный ответ весь год был хорош, и он был в авангарде этого», — добавил Джонсон.
«Тандер» не проигрывали на выезде в этом плей-офф, но мощная защита «Спёрс» помешала им достичь 6-0.
«Каждый раз, когда мы можем превратить защиту в нападение, потери и подборы, мы показываем лучшую игру», — сказал Джонсон. «Мы можем бежать и играть в быстрый темп. Сегодня наша активность была отличной, и нам нужно улучшать её по ходу серии».
«Спёрс» вели с преимуществом до 25 очков, а «Тандер» лидировали лишь на одно очко.
«Не буду вдаваться в детали, но в целом — больше дисциплины и доверия к плану игры», — сказал Вембаньяма о секрете защиты. Лучший защитник НБА также отметил важность единства в защите: «У нас хорошие индивидуальные защитники, и когда мы соединяемся, мы можем сдерживать соперников на низких очках».
Самый ценный игрок НБА Шай Гилджес-Александер набрал 19 очков за «Тандер».
«Оклахома-Сити» выиграла 64 игры в сезоне — лучший показатель в НБА, «Спёрс» — 62 победы.
Вембаньяма забросил мяч с центра площадки на последней секунде первой половины, принеся «Спёрс» преимущество 50-38 и набрав 22 очка за половину. «Я просто думал бросить в кольцо», — сказал он.
«Спёрс» начали третью четверть с рывка 15-5, доведя преимущество до 65-43, и «Оклахома-Сити» не смогла сократить отставание.
«Нам нужен был этот импульс перед второй половиной», — сказал Девин Васселл о броске Вембаньямы. Васселл и Стефон Касл набрали по 13 очков, а Де’Аарон Фокс оформил дабл-дабл (12 очков, 10 подборов).