Isroil harbiy kuchlari tomonidan G‘azoga yordam yetkazmoqchi bo‘lgan flotiliyada qatnashgan avstraliyalik faollar uyga qaytdi. Tashkilotchilar hibsga olish paytida zo‘ravonlik, jinsiy tajovuz va kaltaklash holatlari sodir etilganini da’vo qilmoqda.
Faollardan biri, hujjatli film rejissyori Juliet Lamont, Reuters agentligiga bergan intervyusida uni sudrab olib ketilgani, jinsiy tajovuzga uchragani va kaltaklanganini aytdi. “Bu to‘rt kunlik mutlaq do‘zaxning boshlanishi edi. Men koinotdagi eng ruhsiz odamlarning ko‘zlariga qaradim va hech narsa qaytmadi. Bu odamlarni to‘xtatish kerak”, dedi Lamont.
Yana bir avstraliyalik faol Sam Woripa Watson qovurg‘asi singanini, tanasida ko‘karish va jarohatlar borligini ma’lum qildi. U shuningdek, faollarga elektr toki urilgani, rezina o‘qlar otilgani va stun granatalari tashlanganiga guvoh bo‘lganini aytdi.
11 avstraliyalik 40 davlatdan 430 nafar ko‘ngilli bilan birga 50 ta kemada xalqaro suvlarda to‘xtatildi. Isroil rejimi flotiliyani G‘azoga yordam yetkazishiga yo‘l qo‘ymaslik uchun ushbu harakatni amalga oshirdi.
Flotiliya tashkilotchilari faollarning kamida 15 nafari jinsiy tajovuz yoki zo‘rlash holatlari haqida xabar berganini bildirdi. Malayziya rasmiylari esa Isroilga qarshi huquqiy choralar ko‘rishga tayyorligini e’lon qildi.
Isroil rejimining milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-Gvir flotiliya faollari ko‘r-ko‘rona bog‘langan va qo‘llari bog‘langan holda tiz cho‘kkan videoni e’lon qildi. Bu xalqaro norozilikka sabab bo‘ldi va Fransiya Ben-Gvirni mamlakatga kiritmaslikka qaror qildi.
Qatar, Saudiya Arabistoni, Iordaniya, BAA, Indoneziya, Pokiston, Misr va Turkiya tashqi ishlar vazirlari Ben-Gvirning harakatlarini “dahshatli, kamsituvchi va qabul qilib bo‘lmaydigan” deb qoraladi.

Австралийские активисты, задержанные израильскими военными при попытке доставить помощь в сектор Газа на флотилии, вернулись на родину. Организаторы утверждают, что во время задержания имели место издевательства, сексуальные домогательства и избиения, в результате которых некоторые попали в больницу.
Одна из активисток, документалист Джульетта Ламот, заявила агентству Reuters, что ее тащили, подвергли сексуальному насилию и избили. «Это было только начало четырех дней абсолютного ада. Я смотрела в глаза самых бездушных людей во вселенной, и ничего не вернулось. Этих людей нужно остановить», — сказала Ламот.
Другой австралийский активист, Сэм Ворипа Уотсон, сообщил о переломе ребра, синяках и порезах по всему телу. Он также стал свидетелем применения электрошокеров, резиновых пуль и светошумовых гранат против активистов.
11 австралийцев были среди 430 добровольцев на 50 судах, перехваченных в международных водах израильским режимом, стремящимся помешать доставке помощи в осажденный сектор Газа. Флотилия включала представителей 40 стран.
Организаторы флотилии заявили, что активисты подверглись насилию в израильских застенках, причем как минимум 15 сообщили о сексуальных домогательствах или изнасилованиях. Малайзийские официальные лица заявили о готовности начать судебное разбирательство против израильского режима.
Крайне правый министр национальной безопасности израильского режима Итамар Бен-Гвир опубликовал видео, на котором активисты стоят на коленях с завязанными глазами и связанными руками. Это вызвало глобальное возмущение, и Франция объявила о запрете на въезд Бен-Гвира.
Главы МИД Катара, Саудовской Аравии, Иордании, ОАЭ, Индонезии, Пакистана, Египта и Турции осудили действия Бен-Гвира как «ужасающие, унизительные и неприемлемые».