Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) bosh direktori Tedros Adhanom Gebreyesusning so‘zlariga ko‘ra, joriy Ebola epidemiyasida 220 kishi vafot etgan deb gumon qilinmoqda. U kasallikni aniqlashdagi kechikishlar tufayli tibbiyot xodimlari endi “o‘zib ketishga” majbur bo‘layotganini ta’kidladi.
“Biz zudlik bilan operatsiyalarni kengaytirmoqdamiz, ammo hozircha epidemiya bizdan o‘zib ketmoqda”, dedi Tedros dushanba kuni. U Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) bilan chegaradosh davlatlarni zudlik bilan chora ko‘rishga chaqirdi.
Dushanba kuni ertalab Uganda yana ikkita Ebola holatini qayd etib, mamlakatdagi tasdiqlangan holatlar sonini yettitaga yetkazdi.
Ijtimoiy tarmoqlardagi postida JSST rahbari KDRda kuzatuv kuchaytirilgani sababli 900 dan ortiq gumon qilingan holatlar aniqlanganini aytdi.
Ebola virusi tanadagi suyuqliklar orqali yuqadi, og‘ir qon ketish va organlar yetishmovchiligiga olib keladi. Yangi epidemiyaning markazi KDRning shimoliy-sharqidagi Ituri provinsiyasida joylashgan bo‘lib, u qo‘shni provinsiyalarga va Ugandaga tarqaldi.
Bundibugyo shtammiga qarshi vaktsina yoki davolash usuli mavjud emas. O‘tgan hafta JSST ushbu shtamm epidemiyasini xalqaro ahamiyatga ega favqulodda holat deb e’lon qildi.
Ayni paytda Ugandada yana ikkita tasdiqlangan Ebola holati aniqlandi, ularning ikkalasi ham Kampaladagi xususiy tibbiyot muassasasida ishlaydigan sog‘liqni saqlash xodimlaridir.
Yakshanba kuni kechqurun sharqiy KDRda g‘azablangan yigitlar Ebola bilan og‘rigan bemorlarni davolayotgan shifoxonaga hujum qildi. Hujum paytida otishma bo‘lib, tibbiyot xodimlari bemorlarni evakuatsiya qilishga majbur bo‘ldi. Hujumchilar ikki qarindoshining jasadini berishni talab qilgan.
Shuningdek, shanba kuni Ituri provinsiyasidagi Mongbwalu aholisi “Chegara bilmas shifokorlar” guruhi tomonidan o‘rnatilgan chodirga o‘t qo‘ydi. Hujum paytida 18 kishi yo‘qolgan.
O‘tgan payshanba kuni Rwampara shahridagi davolash markazi ham yoqib yuborildi. KDR hukumati dafn marosimlari va 50 kishidan ortiq yig‘ilishlarni taqiqladi.

Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Аданом Гебрейесус заявил, что в текущей вспышке Эболы подозревается 220 смертей. По его словам, задержка в выявлении случаев заставила медиков «догонять» эпидемию.
«Мы срочно наращиваем операции, но пока эпидемия опережает нас», — сказал Тедрос в понедельник, призвав страны, граничащие с Демократической Республикой Конго (ДРК), немедленно принять меры.
Ранее в понедельник Уганда сообщила о двух новых случаях Эболы, доведя общее число подтвержденных случаев в стране до семи.
В сообщении в соцсетях глава ВОЗ отметил, что в ДРК в ходе усиленного наблюдения выявлено более 900 подозрительных случаев.
Эбола передается через прямой контакт с биологическими жидкостями, вызывая тяжелые кровотечения и отказ органов. Эпицентр нынешней вспышки находится в провинции Итури на северо-востоке ДРК, откуда вирус распространился на соседние провинции и Уганду.
Вакцины или лечения против штамма Бундибугё не существует. На прошлой неделе ВОЗ объявила вспышку этого редкого штамма чрезвычайной ситуацией международного значения.
В Уганде выявлены еще два подтвержденных случая Эболы — оба у медработников частной клиники в Кампале.
В воскресенье вечером на востоке ДРК разгневанные молодые люди напали на больницу, где лечили больных Эболой. Под звуки выстрелов персонал эвакуировал пациентов. Нападавшие требовали выдать тела двух родственников.
В субботу жители Монгбвалу в провинции Итури подожгли палатку, установленную «Врачами без границ». При нападении 18 человек с подозрением на Эболу покинули учреждение и пропали.
В прошлый четверг в городе Рвампара был сожжен лечебный центр. Правительство ДРК запретило похоронные обряды и собрания более 50 человек.