Nigeriya poytaxti Abujadagi oddiy madrasada o‘tirgan Yunus Akanji bolalarning Qur’on o‘qiyotganiga quloq soldi. U yillar davomida Eid al-Adho (Sallah) bayramida oilasi bilan Oyo shtatiga sayohat qilgan yoki qo‘y so‘yib, shogirdlari bilan nishonlagan. Bu yil esa hech biri amalga oshmayapti.
“Bizda bor narsa bilan nishonlaymiz”, dedi u Al Jazeera’ga. Bayram yaqinlashgani sari oziq-ovqat va transport narxlarining oshishi ko‘plab oilalarning rejalarini o‘zgartirmoqda. Akanji madrasani qo‘llab-quvvatlovchi ota-onalar ham qiynalayotganini aytdi: “Ko‘pchilik to‘lovni ham qilmagan”.
Ogun shtatidan Abujada majburiy yillik dasturda bo‘lgan Nafisa Ibrohim transport xarajatlari tufayli uyga qaytish rejasidan voz kechdi. “Transport 35 000 naira (taxminan $26), fevralda esa 15 000 naira ($11) edi”, dedi u. Uning oilasi bu yil hayvon so‘ya olmasligi mumkin.
Byazhin tumanidagi dizayner Opeyemi Ibrohim mijozlar soni keskin kamayganini aytdi. Yoqilg‘i narxi va elektr uzilishlari xarajatlarni oshirgan: “Elektr bo‘lmaganda generator ishlatamiz, uni to‘ldirish 10 000 naira ($7) turadi”.
Kubva chorva bozorida sotuvchi Malam Ibrohim xaridorlarning narxlarni so‘rab ketayotganini kuzatdi. “Bu qo‘y 600 000 naira ($438), o‘tgan yili shu o‘lcham 350 000 nairadan ($255) past edi”, dedi u. Shimoldan hayvonlarni tushirish qimmatlashgan. Agar sotuv sekin ketsa, hayvonlar bayramdan keyin qadrsizlanadi.
Kubva qishloq bozorida pomidor, piyoz, guruch va yog‘ sotuvchilari savdo odatdagidan sekinroq ekanini aytishdi. Bir savdogar: “Ilgari bayramni quvonch bilan nishonlardik, endi faqat nimaga qurbimiz yetishini hisoblaymiz”, dedi.

В Абудже, Нигерия, в скромной медресе Юнус Аканджи слушал, как дети читают Коран. Годами он ездил с семьей в штат Ойо на Ид аль-Адха (Саллах) или покупал барана и праздновал с учениками. В этом году ничего из этого не происходит.
«Я решил, что мы просто отпразднуем тем, что есть», — сказал он Al Jazeera. Рост цен на продукты и транспорт меняет планы многих семей. Аканджи отметил, что даже родители, поддерживающие медресе, испытывают трудности: «Большинство еще не заплатили».
Нафиса Ибрагим из Огуна, проходящая обязательную годовую программу в Абудже, отказалась от поездки домой из-за транспортных расходов. «Транспорт стоит 35 000 найр ($26), а в феврале было 15 000 ($11)», — сказала она. Ее семья, возможно, не сможет зарезать животное в этом году.
Дизайнер Опейеми Ибрагим из Бьяжина сообщил о резком падении числа клиентов. Рост цен на топливо и перебои с электричеством увеличили расходы: «Когда нет света, мы используем генератор, заправка стоит 10 000 найр ($7)».
На скотном рынке в Кубве продавец Малам Ибрагим наблюдал, как покупатели уходят после вопросов о ценах. «Этот баран стоит 600 000 найр ($438), в прошлом году такой же был ниже 350 000 ($255)», — сказал он. Доставка животных с севера подорожала. Если продажи не улучшатся, животные останутся непроданными после праздника.
На рынке в Кубве продавцы помидоров, лука, риса и масла отметили, что торговля идет медленнее обычного. «Раньше мы праздновали Ид с радостью, теперь просто считаем, что можем себе позволить», — тихо сказал один торговец.