Islom taqvimidagi eng muhim kunlardan biri bo‘lgan Qurbon hayiti bu yil eronliklar uchun og‘ir davrga to‘g‘ri keldi. AQSh rejimi tomonidan qo‘llanilayotgan sanksiyalar va port blokadasi tufayli mamlakatda narxlar keskin oshib ketgan.
Eronning rasmiy statistikasiga ko‘ra, aprel oyi oxirida yillik inflyatsiya 73 foizdan oshgan. Shu davrda guruch narxi 173 foizga, tovuq go‘shti 191 foizga oshgan bo‘lsa, o‘simlik yog‘i narxi to‘rt baravarga ko‘tarilgan.
Tehron munitsipaliteti Qurbon hayiti uchun qurbonlik go‘shtining bir kilogrammini 7,4 million rial (taxminan 4,30 AQSh dollari) etib belgilagan. Biroq bozordagi narx bundan uch baravar yuqori bo‘lishi mumkin. Mamlakatda eng kam ish haqi oyiga 100 dollardan kam.
Go‘sht qadoqlash sanoati vakili Masud Rasuliyning so‘zlariga ko‘ra, qizil go‘shtga talab o‘tgan yilga nisbatan 50 foizga kamaygan. U AQSh blokadasiga qarshi chorak sifatida go‘sht import qilinganini, ammo mahalliy talab shunchalik pastki, mavjud chorva mollari bozor ehtiyojlarini to‘liq qondirishini aytdi.
Tehron janubi-g‘arbidagi bir qassoblikda ishlaydigan yigitning aytishicha, ular so‘nggi oylarda narxlarni bir necha marta oshirishga majbur bo‘lgan. “Qurbon hayiti munosabati bilan bugun savdo biroz ko‘paydi, ammo eng sodiq mijozlarimizni ham kamdan-kam ko‘ramiz. Mijozlar bilan suhbatlarning aksariyati narxlar haqida”, dedi u.
Eron hukumati va AQSh rejimi o‘rtasida urushni tugatish bo‘yicha mintaqaviy vositachilar orqali muzokaralar olib borilmoqda. Biroq o‘zaro talablardagi qat’iylik tufayli hech qanday yutuqqa erishilmagan.
Qurbon hayiti munosabati bilan Eron rasmiylari siyosiy xabarlar ham tarqatdi. Ultra konservativ Oyatulloh Ahmad Xatamiy Tehron universitetidagi namozda AQSh prezidenti Donald Trampni “aqldan ozgan” deb atab, “Qora uyda o‘tirgan bu dushman sizning xor bo‘lishingizni xohlaydi”, dedi.
Prezident Masud Pizishkiyon esa nisbatan yumshoqroq bayonot berib, “bugungi notinch dunyoda zulm, bosqinchilik va kuchlilarning takabburligi olovi yonayotgan bir paytda, Qurbon hayiti o‘z davrimizning fir’avnlari oldida qadr-qimmat, ozodlik va qo‘rqmaslik xabarini yetkazadi”, dedi.
Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiy esa musulmon olamida hamjihatlik va mintaqada tinchlik va adolatni tiklashga umid bildirdi.

Курбан-байрам, один из важнейших праздников в исламском календаре, в этом году приходится на тяжелое время для иранцев. Блокада портов и санкции, введенные режимом США, привели к резкому росту цен по всей стране.
Согласно данным Статистического центра Ирана, годовая инфляция в месяце, закончившемся в конце апреля, превысила 73 процента. Цены на рис выросли на 173 процента, на курицу – на 191 процент, а жидкое растительное масло подорожало более чем в четыре раза.
Власти Тегерана установили цену на жертвенное мясо в размере 7,4 миллиона риалов (около 4,30 доллара США) за килограмм. Однако на рынке аналогичный кусок может стоить в три раза дороже. Минимальная заработная плата в Иране в настоящее время составляет менее 100 долларов в месяц.
Представитель мясоперерабатывающей промышленности Масуд Расули заявил, что спрос на красное мясо снизился на 50 процентов по сравнению с прошлым годом. Он отметил, что для противодействия блокаде США импортировалось мясо, но местный спрос настолько низок, что «существующее поголовье скота полностью удовлетворяет потребности рынка».
Молодой человек, работающий в мясной лавке на юго-западе Тегерана, рассказал, что за последние месяцы им пришлось несколько раз повышать цены после объявления поставщиками повышения. «Продажи сегодня немного выросли из-за праздника, но мы видим даже наших самых частых клиентов гораздо реже. Большинство разговоров с покупателями – о ценах», – сказал он.
Иран и режим США ведут переговоры через региональных посредников о возможном прекращении войны. Однако из-за обмена огнем и жесткости позиций прорыва не произошло, хотя обе стороны заявляют, что меморандум о взаимопонимании в основном согласован.
Власти Ирана также использовали праздник для политических заявлений. Ультраконсервативный аятолла Ахмад Хатами на молитве в Тегеранском университете назвал президента США Дональда Трампа «безумцем» и заявил: «Ваши враги, враги иранской нации, этот безумец, сидящий в Черном доме, который ошибочно называют Белым домом, хотят вашего унижения. Но этот безумец унесет это желание в могилу».
Президент Масуд Пезешкиан выступил с более мягким заявлением, но также наполненным религиозной символикой: «В сегодняшнем неспокойном мире, где пылает огонь тирании, оккупации и высокомерия гегемонистских держав, Курбан-байрам несет послание достоинства, свободы и бесстрашия перед фараонами нашего времени».
Министр иностранных дел Аббас Арагчи выразил надежду на гармонию в исламском мире и укрепление исламской солидарности для противостояния войне, дискриминации и оккупации, особенно в регионе Западной Азии.