Britaniyaning Milliy Trust tashkiloti Dorsetdagi Cerne Abbas gigantining bo‘r konturini yangilash ustida ishlamoqda. Sakson davriga oid bu tasvir klub ko‘targan erkakni aks ettiradi va tashkilotning ta’kidlashicha, u “hanuzgacha tik turibdi”.
Milliy Trust payshanba kuni mutaxassislar Buyuk Britaniyadagi “eng katta va eng taniqli bo‘r tepalik figurasini” qayta bo‘rlash ishlarini boshlaganini ma’lum qildi. Taxminan 55 metr balandlikdagi bu gigant Dorsetdagi Cerne Abbas qishlog‘iga qaragan tepalik yonbag‘rida o‘yilgan bo‘lib, landshaftning ajralib turadigan figurasi va taniqli diqqatga sazovor joy hisoblanadi, ayniqsa uning yalang‘och va aniq hayajonlangan klub ko‘targan erkakni anatomik jihatdan aniq tasvirlagani bilan mashhur.
Kontur tabiiy elementlarga chidamsiz va muntazam yangilanishni talab qiladi, aks holda u xiralashadi. Milliy Trust xodimlari, ko‘ngillilar va jamoat a’zolari yaqinda haykal yaqinidagi er maydonini sotib olishga yordam bergan xayriya mablag‘lari hisobiga 17 tonna yangi bo‘rdan foydalanmoqda.
Bu ish taxminan o‘n yilda bir marta amalga oshiriladi. Tik yonbag‘ir eroziyaga moyil va toshni suv o‘tkazmaslik va begona o‘tlardan himoya qilish uchun mahkam o‘rash kerak. “Gigantni qayta bo‘rlash avlodlar davomida o‘zgarmagan usullarga tayanadi – eski materialni ehtiyotkorlik bilan olib tashlash va tik yonbag‘irda qo‘lda yangi bo‘rni joylash. Bu asrlar davomida uni ko‘rinadigan qilib saqlab kelgan usul”, dedi Milliy Trustning G‘arbiy Dorset va Cranborne Chase bo‘limi bosh qo‘riqchisi Lyuk Douson.
Douson so‘nggi yillarda qo‘riqchilar yorqin oq konturni xiralashtiruvchi suv o‘tlari o‘sishini kuzatganini aytdi. “Bunga nima sabab bo‘layotganini aniq ayta olmaymiz, ammo issiqroq va namroq sharoit omil bo‘lishi mumkin va biz buni o‘rganishni davom ettirmoqdamiz”, dedi u. “Biz yomg‘irning kuchayishini ham kuzatmoqdamiz, bu suv oqimini oshirib, bo‘rni asta-sekin yuvib yuborishi mumkin, shuning uchun biz ta’sirlarni tushunish va qanday moslashishimiz kerakligini aniqlash uchun qo‘shimcha monitoringni rejalashtirmoqdamiz – ehtimol, tez-tez bo‘rlash orqali”. Oxirgi bo‘rlash 2019 yilda amalga oshirilgan.
Milliy Trustning mintaqaviy bosh menejeri Xanna Jefferson bu yilgi bo‘rlash ishlari “ayniqsa mazmunli” ekanini aytdi. Bu tashkilot gigant atrofidagi 130 gektar erni sotib olganidan bir necha oy o‘tib sodir bo‘ldi. Bu yirik xayriyalar, grantlar, vasiyatlar va ser Stiven Fray tomonidan qo‘llab-quvvatlangan 300 000 funt sterling yig‘ishga qaratilgan ommaviy murojaat tufayli amalga oshirildi va maqsad bir hafta ichida erishildi.
“Asrlar davomida odamlar Gigantni bo‘r bilan yangilab kelishgan. Endi, minglab odamlarning murojaat orqali birlashishi tufayli, biz nafaqat figuraning o‘ziga, balki uni o‘rab turgan ajoyib landshaftga ham g‘amxo‘rlik qila olamiz”, dedi Jefferson. “Gigant hech qachon alohida mavjud bo‘lish uchun yaratilmagan. Atrofdagi erni himoya qilish orqali biz odamlarning ming yillar davomida bu landshaft bo‘ylab qanday harakat qilgani, undan foydalangani va tushunganini o‘rganish imkoniyatiga egamiz”, dedi Milliy Trust arxeologi Stiv Timms.
Gigantni Dorset qishlog‘iga kim o‘ygani va nima uchunligi sirligicha qolmoqda. Asrlar davomida tarixchilar haykal qachon yaratilganini ham bilishmagan. Nazariyalar Rim davridagi Gerkules tasviridan tortib, 1600-yillardagi fuqarolar urushi qo‘mondoni Oliver Kromvelning satirik qishloq portretigacha bo‘lgan. Ammo 2021 yilda Milliy Trust tomonidan buyurtma qilingan tadqiqot figuraning birinchi o‘yilishini kech Sakson davriga, milodiy 700-1100 yillarga tegishli ekanligini aniqladi.
Dorset Sakson Angliyasida yirik madaniy va diniy markaz bo‘lgan, Buyuk Alfred va Athelstan kabi birinchi Sakson qirollari vatani hisoblangan janubi-g‘arbiy Angliyadagi Wessex qirolligining markazida joylashgan. Angliyaning janubi, shuningdek, bir qator bo‘r oq otlari bilan mashhur bo‘lib, eng qadimiysi Oksford yaqinidagi Uffingtonda Cerne Abbas gigantidan asrlar oldin yaratilgan. Biroq, ko‘pchilik 17-asrdan boshlab o‘rta asrlarning oxirida landshaftga o‘yilgan, masalan, Angliyaning yana bir yirik bo‘r giganti, Sharqiy Susseksdagi Long Man of Wilmington. Bu ko‘proq PG-13 reytingidagi haykal ilgari temir davriga tegishli deb hisoblangan, toki 2003 yilda uning kelib chiqishi aniqroq aniqlanmaguncha.

Британский Национальный фонд работает над заменой мелового контура гиганта из Серн-Аббас в Дорсете. Высеченное в саксонскую эпоху изображение мужчины с дубиной, по словам благотворительной организации, «всё ещё стоит высоко».
В четверг Национальный фонд, занимающийся сохранением наследия и природы, сообщил, что специалисты приступили к обновлению мела «крупнейшей и самой знаковой меловой фигуры на холме» Великобритании — гиганта из Серн-Аббас. Примерно 55-метровый меловой гигант, вырезанный на склоне холма над деревней Серн-Аббас в Дорсете на юго-западе Англии, является выдающейся фигурой ландшафта и известной достопримечательностью, не в последнюю очередь благодаря анатомически точному изображению обнажённого и явно возбуждённого мужчины с дубиной.
Контур подвержен воздействию стихии и требует регулярного обновления, чтобы не выцвести. Сотрудники Национального фонда, волонтёры и представители общественности, чьи пожертвования недавно помогли приобрести участок земли рядом со статуей для лучшей защиты памятника и его окрестностей, используют около 17 тонн свежего мела для этой задачи.
Это кропотливая и высококвалифицированная работа, выполняемая примерно раз в десять лет. Крутой склон подвержен эрозии, и мел необходимо плотно утрамбовывать, чтобы не допустить попадания воды и сорняков. «Обновление мела Гиганта основано на методах, которые не менялись поколениями — осторожное удаление старого материала и укладка свежего мела вручную на очень крутом склоне. Так мы сохраняли его видимым на протяжении веков», — сказал Люк Доусон, главный рейнджер Национального фонда в Западном Дорсете и Крэнборн-Чейз.
Доусон отметил, что в последние годы его рейнджеры заметили рост водорослей, которые начали притуплять яркий белый контур. «Мы не можем точно сказать, что это вызывает, но более тёплые и влажные условия могут быть фактором, и мы продолжаем это исследовать», — сказал он. «Мы также наблюдаем более интенсивные дожди, которые могут увеличить сток воды и постепенно смывать мел, поэтому мы планируем дальнейший мониторинг, чтобы понять последствия и то, как нам, возможно, придётся адаптироваться — потенциально за счёт более частого обновления мела». Последняя операция по обновлению мела проводилась в 2019 году.
Региональный менеджер Национального фонда Ханна Джефферсон сказала, что работа по обновлению мела в этом году «кажется особенно значимой». Это произошло через несколько месяцев после того, как организация приобрела около 130 гектаров земли вокруг Гиганта — смесь «богатого видами мелового луга, территории особого научного интереса и важного археологического ландшафта». Это было достигнуто благодаря крупным пожертвованиям, грантам, наследствам и публичному обращению, поддержанному сэром Стивеном Фраем, с целью сбора около 300 000 фунтов стерлингов, которая была достигнута в течение недели.
«На протяжении веков люди заботились о Гиганте, обновляя его мелом. Теперь, благодаря тысячам людей, объединившихся в рамках обращения, мы можем заботиться не только о самой фигуре, но и об extraordinary ландшафте, который её окружает», — сказала Джефферсон. «Гигант никогда не предназначался для существования в изоляции. Защищая окружающую землю, мы теперь имеем возможность изучить, как люди перемещались, использовали и понимали этот ландшафт на протяжении тысяч лет», — сказал археолог Национального фонда Стив Тиммс.
Кто именно вырезал гиганта в дорсетской сельской местности и почему, остаётся загадкой. На протяжении веков историки даже не знали, когда была создана статуя. Теории варьировались от изображений Геркулеса римской эпохи до сатирического сельского портрета военачальника Гражданской войны и лорда-протектора Оливера Кромвеля в 1600-х годах, когда фигура впервые упоминается в письменных источниках. Но в 2021 году исследование, заказанное Национальным фондом, датировало первое вырезание фигуры поздним саксонским периодом, между 700 и 1100 годами нашей эры.
Дорсет был крупным культурным и религиозным центром в саксонской Англии, в самом сердце королевства Уэссекс на юго-западе Англии, откуда происходили первые саксонские короли относительно единой Англии, такие как Альфред Великий и Этельстан. Юг Англии также известен серией меловых белых лошадей, самая старая из которых в Аффингтоне близ Оксфорда была создана за столетия до гиганта из Серн-Аббас. Однако большинство были вырезаны в ландшафте в позднем средневековье, начиная с 17 века, как и другой крупный меловой гигант Англии — Длинный человек из Уилмингтона в Восточном Суссексе. Эта более скромная фигура ранее считалась относящейся к железному веку, пока её происхождение не было лучше выяснено в 2003 году.