Bangladeshning Mirpur milliy hayvonot bog‘iga tashrif buyuruvchilar 700 kilogrammli oq bufaloni ko‘rish uchun navbatga turishmoqda. Ushbu bufalo AQSh prezidenti Donald Trumpning soch turmushiga o‘xshashligi tufayli “Donald Trump” laqabini olgan.
Dastlab, bufalo Qurbon hayiti uchun so‘yilishi kerak edi, biroq hukumat aralashuvi tufayli oxirgi daqiqada qutqarib qolindi. Ichki ishlar vaziri Salohiddin Ahmad bufaloni saqlab qolishni buyurdi va mahalliy xaridorga pul qaytarildi.
Vazirlik rasmiysining so‘zlariga ko‘ra, “xavfsizlik muammolari va g‘ayrioddiy jamoatchilik qiziqishi sababli bufaloni qurbonlikdan qutqarish qarori qabul qilindi”.
Bufalo Dakka tashqarisidagi Narayanganj shahridagi mahalliy fermada o‘stirilgan va yangi joyiga ko‘chib o‘tgandan beri ko‘plab qiziquvchilarni jalb qilmoqda. “Men hayvonot bog‘iga faqat Donald Trumpni ko‘rish uchun keldim!” – deydi 10 yoshli Sayful Islom.
Fermerning ukasi bufaloni g‘ayrioddiy sochlari tufayli Trump nomi bilan atagan. Hokimiyat to‘siqda “Oq Buffalo (Donald Trump) Albino Buffalo” yozuvi osilgan.

В национальном зоопарке Мирпур в Дакке посетители выстраиваются в очередь, чтобы увидеть 700-килограммового буйвола-альбиноса по кличке «Дональд Трамп», чья грива поразительно напоминает прическу президента США.
Изначально животное предназначалось для забоя на праздник Курбан-байрам, но было спасено в последний момент благодаря вмешательству правительства. Министр внутренних дел Салахуддин Ахмед приказал сохранить буйволу жизнь, а местному покупателю вернуть деньги.
По словам чиновника министерства, «в последний момент было принято решение не приносить буйвола в жертву из соображений безопасности и из-за необычного общественного интереса».
Буйвол вырос на местной ферме в Нараянгандже, недалеко от Дакки, и после переезда в зоопарк привлекает постоянный поток любопытных посетителей. «Я пришел в зоопарк только чтобы увидеть Дональда Трампа!» — цитирует 10-летнего Саифула Ислама газета The Daily Star.
По сообщениям, брат фермера назвал буйвола в честь Трампа из-за его необычной шерсти. Власти разместили на ограде табличку с надписью «Белый буйвол (Дональд Трамп) Буйвол-альбинос».