AQSh va Eron muzokarachilari 60 kunlik o‘zaro anglashuv memorandumining loyihasini kelishib oldi. Hujjat sulh rejimini uzaytirish va Tehronning yadro dasturi bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarni boshlashni nazarda tutadi.
Axios nashri ma’lumotlariga ko‘ra, kelishuv hali AQSh prezidenti Donald Trampning yakuniy roziligini kutmoqda, Eron esa rasman o‘z roziligini bildirmagan. Axios fikricha, ushbu memorandumning imzolanishi urush boshlanganidan beri eng muhim diplomatik yutuq bo‘lishi mumkin, ammo Vashingtonning yadro talablariga javob beradigan yakuniy kelishuvni ishlab chiqish uchun qo‘shimcha intensiv muzokaralar talab etiladi.
Amerika rasmiylari va mintaqaviy vositachilar manbalariga ko‘ra, bitim shartlari asosan joriy hafta boshida kelishilgan, shundan so‘ng Eron tomoni og‘zaki ravishda o‘zining oliy rahbariyatidan kerakli ma’qullashlarni olganini va imzolashga tayyorligini bildirgan. O‘z navbatida, Donald Tramp amerikalik muzokarachilarning batafsil brifingidan so‘ng bir necha kun o‘ylash uchun tanaffus olgan. Axios ta’kidlashicha, Tramp va uning maslahatchilari avval ham bir necha bor bitimga yaqin deb hisoblagan, ammo muzokaralar har safar barbod bo‘lgan.
60 kunlik hujjat loyihasi tomonlarga o‘zaro xavfsizlik va iqtisodiy majburiyatlarni yuklaydi. Xususan, u Hormuz bo‘g‘ozi orqali “cheklovlarsiz” yuk tashishni, boj va ta’qiblarsiz amalga oshirishni deklaratsiya qiladi. Eron 30 kun ichida bo‘g‘ozni minalardan to‘liq tozalash majburiyatini oladi, buning evaziga AQSh tijorat yuk tashishni tiklashga mutanosib ravishda dengiz blokadasini olib tashlaydi va Eron neftini erkin sotish uchun sanksiyalardan vaqtinchalik istisnolar joriy etadi.
Memorandum, shuningdek, Eronning yadro qurolini yaratishga intilmaslik majburiyatini, yuqori boyitilgan uranni utilizatsiya qilish va boyitish ustidan nazorat masalalarining ustuvorligini belgilaydi. AQSh tomoni esa sanksiyalarni bekor qilish, Eron aktivlarini muzlatishdan chiqarish va Eronga gumanitar yordam yetkazib berish mexanizmini yaratishni muhokama qilishni kafolatlaydi.
Hujjat, shuningdek, Isroil va Livanning “Hizbulloh” o‘rtasidagi urushni tugatishni deklaratsiya qiladi. Axiosning qayd etishicha, bu allaqachon Tramp va Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu o‘rtasida kamida bir marta keskin suhbatga sabab bo‘lgan.
Diplomatik sa’y-harakatlar davom etayotgan harbiy keskinlik fonida amalga oshirilmoqda. AQSh vakillari Axiosga bergan izohlarida kelgusi 60 kun Eron uchun o‘z iqtisodiyotini erkinlashtirish va muzokaralarda og‘zaki aytilgan yadro qurolini ishlab chiqishdagi yon berishlarga real tayyorligini namoyish etish imkoniyati ekanligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, Amerika tomoni kelishuvning hech qanday maxfiy bandlari yo‘qligini bildiradi va muzokaralar barbod bo‘lgan taqdirda Tramp barcha mavjud iqtisodiy va harbiy variantlarni, jumladan, mintaqadagi Amerika kontingentini saqlab qolish huquqini o‘zida saqlab qoladi.

Американские и иранские переговорщики согласовали проект 60-дневного меморандума о взаимопонимании, который предусматривает продление режима прекращения огня и запуск прямых переговоров по ядерной программе Тегерана.
Однако, как сообщает издание Axios, соглашение все еще ожидает финального одобрения со стороны президента США Дональда Трампа, а Иран пока официально не подтвердил свое согласие. По мнению Axios, подписание данного меморандума может стать самым значительным дипломатическим прорывом с начала войны, хотя выработка окончательного соглашения, отвечающего ядерным требованиям Вашингтона, потребует дальнейших интенсивных переговоров.
Согласно источникам среди американских чиновников и региональных посредников, условия сделки были в основном согласованы к началу текущей недели, после чего иранская сторона устно заявила о получении необходимых одобрений от своего высшего руководства и готовности к подписанию. В свою очередь, Дональд Трамп после детального брифинга со стороны американских переговорщиков взял паузу в несколько дней для размышлений, при этом в Axios подчеркивают, что ранее Трамп и его советники уже неоднократно считали, что близки к сделке, но переговоры каждый раз срывались.
Проект 60-дневного документа накладывает на стороны взаимные обязательства безопасности и экономического характера. В частности, он декларирует судоходство "без ограничений" через Ормузский пролив без пошлин и преследований, обязывая Иран полностью очистить пролив от мин в течение 30 дней, в ответ на что США пропорционально восстановлению коммерческого судоходства снимут морскую блокаду и введут временные исключения из санкций для свободной продажи иранской нефти.
Меморандум также содержит обязательство Ирана не стремиться к созданию ядерного оружия, фиксирует первоочередность вопросов утилизации высокообогащенного урана и контроля за обогащением, а со стороны США гарантирует обсуждение отмены санкций, разморозки иранских активов и создания механизма для поставок в Иран гуманитарной помощи. Кроме того, документ декларирует завершение войны между Израилем и ливанской "Хезболла", что, как отмечает Axios, уже становилось причиной как минимум одного напряженного разговора между Трампом и премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху.
Дипломатические усилия разворачиваются на фоне сохраняющейся военной напряженности. Представители США в комментариях Axios подчеркнули, что предстоящие 60 дней станут для Ирана шансом освободить свою экономику и продемонстрировать реальную готовность к уступкам в разработке ядерного оружия, о которых Иран заявлял устно на переговорах.
При этом американская сторона заявляет об отсутствии каких-либо секретных пунктов соглашения, а в случае провала переговоров Трамп оставляет за собой право задействовать все доступные экономические и военные опции, включая сохранение американского контингента в регионе.