Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining Pokistonni xalqaro miqyosda izolyatsiya qilish strategiyasi muvaffaqiyatsizlikka uchradi. 2016-yilda u Pokiston rahbarlariga qarshi chiqib, ularni dunyodan ajratishga va’da bergan edi. Biroq, o‘n yil o‘tib, Pokiston Xitoy va AQSh bilan mustahkam aloqalarni saqlab qolmoqda.
2025-yil may oyida AQSh Prezidenti Donald Tramp Hindiston va Pokiston o‘rtasida sulhga erishganini e’lon qildi. Bu to‘rt kunlik shiddatli janglardan so‘ng yuz berdi, unda ballistik raketalar, qiruvchi samolyotlar va dronlar ishlatilgan. Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif Trampning rolini tan oldi va uni Nobel mukofotiga nomzod qilib ko‘rsatdi, ammo Modi sukut saqladi.
Tahlilchilarning fikricha, Hindistonning Pokistonni izolyatsiya qilish siyosati teskari natija berdi. Atlantika Kengashi eksperti Maykl Kugelmanning ta’kidlashicha, Hindistonning strategiyasi muvaffaqiyatsizlikka uchradi va Pokiston o‘zining harbiy kuchini namoyish etdi.
Hindistonning AQSh bilan munosabatlari tarif urushi tufayli keskinlashgan. Davlat kotibi Marko Rubio Hindistonga tashrif buyurib, savdo muvozanatini tanqid qildi. Shu bilan birga, Pokiston AQSh bilan yaqin aloqalarni rivojlantirdi, armiya boshlig‘i Asim Munir Oq uyda Tramp bilan tushlik qildi.
Hindistonning strategik avtonomiya siyosatidan voz kechishi, Isroil bilan yaqinlashuvi va Eron neftidan voz kechishi uning xalqaro obro‘siga putur yetkazdi. Pokiston esa Saudiya Arabistoni bilan mudofaa shartnomasi imzoladi va Fors ko‘rfazi davlatlari bilan hamkorlikni kuchaytirdi.

Стратегия премьер-министра Индии Нарендры Моди по международной изоляции Пакистана провалилась. В 2016 году он пообещал изолировать пакистанских лидеров, но спустя десятилетие Пакистан сохраняет прочные связи с Китаем и США.
В мае 2025 года президент США Дональд Трамп объявил о прекращении огня между Индией и Пакистаном после четырех дней интенсивных боев с применением баллистических ракет, истребителей и дронов. Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф признал роль Трампа и выдвинул его на Нобелевскую премию, в то время как Моди хранил молчание.
По мнению аналитиков, политика Индии по изоляции Пакистана дала обратный эффект. Эксперт Атлантического совета Майкл Кугельман отметил, что стратегия Нью-Дели провалилась, а Пакистан продемонстрировал свою военную мощь.
Отношения Индии с США осложнились из-за торговой войны. Госсекретарь Марко Рубио посетил Индию и раскритиковал торговый дисбаланс. Пакистан, напротив, укрепил связи с США: начальник штаба армии Асим Мунир обедал с Трампом в Белом доме.
Отказ Индии от политики стратегической автономии, сближение с Израилем и отказ от иранской нефти подорвали ее международный авторитет. Пакистан подписал оборонный пакт с Саудовской Аравией и усилил сотрудничество с государствами Персидского залива.