Rossiyaning Ukrainaga to‘liq miqyosdagi bosqini boshlanganiga to‘rt yildan oshdi. Urushning dastlabki oylaridagi tartibsizlik va zo‘ravonliklar natijasida oilalar ajralib qoldi, bolalar muassasalari esa Kiyev markaziy hokimiyati nazoratidan chiqib ketdi. Natijada, bosqinchi kuchlar 20 mingdan ortiq ukrain bolasini Rossiya hududiga majburan ko‘chirgan.
Rossiya rasmiylari bu bolalarni o‘g‘irlamaganliklarini, balki ularni “insonparvarlik evakuatsiyasi” orqali “qutqarganliklarini” da’vo qilmoqda. Biroq xalqaro tergovlar ko‘plab hollarda bu ko‘chirishlar xalqaro gumanitar huquqni buzganligini aniqladi. Ko‘plab hujjatlashtirilgan holatlarda ko‘chirishlar bolaning tirik ota-onasi yoki qonuniy vasiysining roziligisiz amalga oshirilgan.
Xalqaro gumanitar huquq bosib olingan hududdan himoyalangan shaxslarni majburan ko‘chirish va deportatsiya qilishni taqiqlaydi, faqat aholi xavfsizligini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan evakuatsiyalar bundan mustasno. Hatto bu holatda ham evakuatsiya bosib olingan hudud ichida amalga oshirilishi, vaqtinchalik bo‘lishi, oila birligini saqlashi va evakuatsiya qilinganlarni jangovar harakatlar to‘xtashi bilan uyiga qaytarishi kerak.
Bugungi kunda minglab ukrain bolalarining hayoti bu majburiy ko‘chirish tufayli vayron bo‘lgan. Rossiya xalqaro huquqiy majburiyatlarga rioya qilish va ularni vataniga qaytarish o‘rniga, bu masalani ukrain xalqiga qarshi yana bir savdolash vositasiga aylantirgan.
Ammo Ukraina o‘z bolalarini tashlab qo‘ymaydi. So‘nggi to‘rt yil davomida oilalar, nodavlat tashkilotlar va Ukraina hukumati tomonidan ularni qaytarish uchun jiddiy sa’y-harakatlar amalga oshirilmoqda. Masalan, Lesya (ismi o‘zgartirilgan) ismli 15 yoshli qiz 2022 yilda Kherson viloyatidagi qishlog‘i bosib olinganida, u 30 dan ortiq bola bilan birga yuk mashinasiga solinib, Qrimdagi Feodosiya shahridagi reabilitatsiya markaziga yuborilgan. U yerda u qattiq tartibga bo‘ysunishga, rus tilida o‘qishga va harbiy tayyorgarlikdan o‘tishga majbur bo‘lgan.
Oxir-oqibat, qarindoshi uni topib, Save Ukraine nodavlat tashkiloti yordamida onasi uni qaytarib olgan. Ammo Lesyaning ishi qoidadan istisno. 2000 dan ortiq ukrain bolasi NNTlar, hukumat va xorijiy vositachilar sa’yi bilan qaytarilgan.
Xalqaro institutlar orqali bosim o‘tkazish ham davom etmoqda. 2023 yil mart oyida Xalqaro Jinoyat Sudi Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Bolalar huquqlari bo‘yicha komissar Mariya Lvova-Belovaga ukrain bolalarini noqonuniy deportatsiya qilish va ko‘chirish uchun hibsga olish orderi berdi. 2025 yil iyul oyida Inson Huquqlari bo‘yicha Yevropa Sudi Rossiyani bolalarni uyushtirilgan holda olib ketish kabi bir qator inson huquqlari buzilishlarida aybdor deb topdi.
Joriy yilning mart oyida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Ukrainadagi Mustaqil Xalqaro Tergov Komissiyasi Rossiyaning ukrain bolalarini deportatsiya qilish va majburan ko‘chirishini insoniyatga qarshi jinoyat deb topdi. Hisobotda ukrain bolalarini olib ketish eng yuqori darajada ishlab chiqilgan va tizimli ravishda amalga oshirilgan siyosatning bir qismi ekanligi aniqlangan.
11 may kuni Yevropa Ittifoqi 16 shaxs va 7 tashkilotga, Buyuk Britaniya esa 29 shaxs va tashkilotga nisbatan sanksiyalar joriy qildi. Umuman, Yevropa Ittifoqi bu harakatlar uchun 130 dan ortiq shaxs va tashkilotga sanksiya qo‘llagan. AQSh, Kanada, Avstraliya, Yaponiya, Shveytsariya va boshqa bir qator davlatlar ham shunday choralarni joriy qilgan.
Bu masalada taraqqiyot yo‘qligi oilalarni umidsizlikka tushirmoqda. Ba’zilar o‘z bolalarini o‘zlari qaytarishga yoki Save Ukraine va boshqa besh ukrain NNTining ko‘pincha xavfli missiyalari orqali qaytarishga harakat qilmoqda. Xalqaro gumanitar huquqqa ko‘ra, Rossiya o‘z qaramog‘idagi ukrain bolalarini aniqlash va ro‘yxatga olish, oilalarni birlashtirishga yordam berish va ukrain bolalariga yordam beradigan neytral aktyorlarga ruxsat berishga majbur.
Urushni tugatish bo‘yicha muzokaralar to‘xtab qolgan va boshqa global voqealar Ukrainani dunyo e’tiboridan chetlatgan bir paytda, o‘g‘irlangan ukrain bolalari masalasini yana diqqat markaziga qaytarish zarur. Mavjud sa’y-harakatlarni kengaytirish mumkin bo‘lgan bir qancha yo‘nalishlar mavjud: birinchidan, o‘g‘irlangan ukrain bolalarini kuzatish va ularning tarqoq parvarish va farzandlikka olish tizimlariga yo‘qolishining oldini olish uchun keng qamrovli kuzatuv mexanizmini yaratish va moliyalashtirish; ikkinchidan, bolalarni o‘g‘irlashda ishtirok etgan rossiyalik amaldorlarni javobgarlikka tortish bo‘yicha davom etayotgan huquqiy sa’y-harakatlarni kuchaytirish; uchinchidan, davlatlar o‘z zimmalariga olgan sanksiyalar, savdo cheklovlari va boshqa majburiyatlarni to‘liq amalga oshirishlari mumkin.
Oilalarning birlashishi haqidagi hikoyalar quvonarli bo‘lsa-da, ular oilalaridan ajralgan va indoktrinatsiya va militarizatsiya tizimiga singib ketgan bolalar soniga nisbatan bir tomchi suvdir. Biz ukrain bolalarini qaytarish masalasining Moskva uchun yana bir savdolash vositasiga aylanishiga yo‘l qo‘ymasligimiz kerak. Bu masalani muzokaralar to‘xtab qolgani yoki boshqa ustuvorliklar dunyo e’tiborini tortgani sababli to‘xtatib bo‘lmaydi.
To‘rt yil bolaning hayotida uzoq vaqtdir. Har bir o‘tgan kun ularning milliy o‘zligini yanada yo‘q qiladi va ajralish azobini chuqurlashtiradi, chunki ular dushman muhitda o‘sadi. Bolalarning ota-onalari va yaqinlari bilan birga bo‘lish huquqidan ko‘ra universalroq tamoyil yo‘q va ukrain bolalari bu asosiy inson huquqiga kelajakda emas, balki bugun loyiqdir.

Прошло более четырех лет с момента начала полномасштабного вторжения России в Украину, расширившего оккупацию украинских земель, начавшуюся в 2014 году. В хаосе и насилии первых месяцев вторжения семьи были разлучены, а детские учреждения оказались вне контроля центральных властей в Киеве. В результате оккупационные силы насильственно переместили в Россию более 20 000 украинских детей.
Российские чиновники утверждали, что не похищали украинских детей, а «спасали» их с помощью гуманитарных эвакуаций. Однако международные расследования показали, что многие такие перемещения были незаконными по международному гуманитарному праву. Во многих задокументированных случаях перемещения проводились без согласия живого родителя или законного опекуна ребенка.
Международное гуманитарное право запрещает все принудительные перемещения и депортации защищенных лиц с оккупированной территории, за исключением эвакуаций, строго необходимых для обеспечения безопасности населения. Даже в этом случае эвакуация должна проходить на оккупированной территории, быть временной, сохранять семейное единство и возвращать эвакуированных домой, как только боевые действия прекратятся.
Сегодня жизни тысяч украинских детей разрушены этим принудительным перемещением. Вместо того чтобы соблюдать международные правовые обязательства и вернуть их на родину, Россия превратила этот вопрос в еще один рычаг давления на украинский народ.
Но Украина отказывается бросать своих детей. Последние четыре года семьи, НПО и украинское правительство предпринимают интенсивные усилия по их возвращению. Возьмем случай Леси (имя изменено для защиты ее личности), чьи показания были записаны The Reckoning Project — глобальной командой журналистов и юристов, документирующих зверства войны. Лесе было 15 лет, когда российские силы оккупировали ее деревню в Херсонской области в 2022 году. Когда оккупационные власти ввели обязательную эвакуацию, ее посадили в грузовик с более чем 30 другими детьми и отправили в реабилитационный центр в Феодосии, Крым. Женщина, сопровождавшая детей, сказала ей, что мать скоро присоединится к ней.
В учреждении Леся и другие украинские дети подвергались строгому режиму, были вынуждены выполнять работу по дому и учиться на русском языке, используя российские учебники. Большую часть времени они находились под наблюдением внутри здания с окнами, которые нельзя было открыть. Два дня в неделю дети проходили военную подготовку.
В конце концов, родственник нашел ее, и с помощью Save Ukraine, украинской НПО, занимающейся возвращением детей, ее мать смогла вернуть ее. Но случай Леси — исключение, а не правило. Более 2000 украинских детей были возвращены благодаря усилиям НПО, правительства и иностранных посредников.
Также предпринималось давление через международные институты, но это не ускорило процесс возвращения. В марте 2023 года Международный уголовный суд выдал ордера на арест президента России Владимира Путина и уполномоченного по правам ребенка Марию Львову-Белову за незаконную депортацию и перемещение украинских детей.
В июле 2025 года Европейский суд по правам человека в деле «Украина и Нидерланды против России» признал Россию ответственной за ряд нарушений прав человека, включая организованное изъятие детей. Суд также потребовал от России сотрудничать в создании механизма поиска и безопасного возвращения детей.
В марте этого года Независимая международная комиссия ООН по расследованию событий в Украине пришла к выводу, что депортация и насильственное перемещение украинских детей Россией являются преступлениями против человечности. В докладе изъятие украинских детей определяется как часть хорошо спланированной и систематически реализуемой политики, задуманной на самом высоком уровне.
11 мая Европейский союз ввел санкции против 16 физических и 7 юридических лиц, а Великобритания — против 29 лиц и организаций, ответственных за депортацию, насильственное перемещение, принудительную ассимиляцию, индоктринацию, милитаризацию и незаконное усыновление украинских детей. В целом ЕС ввел санкции против более чем 130 человек и организаций за эти действия. США, Канада, Австралия, Япония, Швейцария и ряд других стран ввели аналогичные меры.
Отсутствие прогресса по этому вопросу довело семьи до отчаяния. Некоторые пытались вернуть своих детей самостоятельно или с помощью часто рискованных миссий Save Ukraine и пяти других украинских НПО. По международному гуманитарному праву Россия обязана идентифицировать и регистрировать украинских детей, находящихся на ее попечении, содействовать воссоединению семей и разрешать доступ нейтральным сторонам, помогающим украинским детям.
Поскольку переговоры о прекращении войны зашли в тупик, а другие глобальные события вытеснили Украину из мировых заголовков, необходимо срочно вернуть проблему похищенных украинских детей в центр внимания. Существует несколько направлений, в которых можно расширить существующие усилия: во-первых, необходимо создать и финансировать всеобъемлющий механизм отслеживания похищенных украинских детей и предотвращения их исчезновения в разрозненных системах ухода и усыновления; во-вторых, активизировать текущие судебные усилия по привлечению к ответственности российских чиновников, причастных к похищениям; в-третьих, государства могут и должны полностью выполнять санкции, торговые ограничения и другие обязательства, которые они взяли на себя, но не всегда последовательно соблюдали на практике.
Хотя истории воссоединения семей обнадеживают, они — лишь капля в море по сравнению с числом детей, которые продолжают оставаться разлученными со своими семьями и поглощаться системой индоктринации и милитаризации. Мы не должны допустить, чтобы вопрос возвращения украинских детей стал еще одним рычагом давления для Москвы. Его нельзя откладывать из-за того, что переговоры зашли в тупик или другие приоритеты захватили внимание мира.
Четыре года — это долгий срок в жизни ребенка. Каждый проходящий день еще больше разрушает их национальную идентичность и углубляет боль разлуки, поскольку они растут во враждебной среде. Нет более универсального принципа, чем убеждение, что дети должны быть с родителями и близкими, и украинские дети заслуживают этого основного права человека сегодня, а не когда-то в будущем.