Sudya Vim van Xattumning so'zlariga ko'ra, Rafik A ismli ayblanuvchi 2013-2014 yillarda hibsxonalarda qo'riqchi sifatida ishlagan va sakkiz qurbonga nisbatan qiynoq, zo'rlash va boshqa jinsiy zo'ravonlik qilgan.
Sudda ayblanuvchi qurbonlarni teskari osib, elektr toki bilan urgani va boshqa usullarni qo'llagani aniqlangan. Bu Gollandiyada jinsiy zo'ravonlikni insoniyatga qarshi jinoyat sifatida baholangan birinchi sud jarayoni edi.
Rafik A 2023-yilda Gollandiyada hibsga olingan, avval u ikki yil davomida boshpana izlovchi sifatida mamlakatda bo'lgan. Ayblanuvchi ayblovlarni rad etib, ularni "fitna" deb atagan.
Uning advokatlari mijozning o'zi jangarilar tomonidan qiynoqqa solinganini va travmadan keyingi stress buzilishidan aziyat chekayotganini aytishgan. Ba'zi ayblovlar dalil yetishmasligi sababli olib tashlangan.
Bu hukm 2024-yil dekabrida al-Assad hokimiyatdan ag'darilganidan keyin suriyaliklarga qarshi bir qator ishlarning bir qismidir. Yevropa sudlari universal yurisdiksiya tamoyilidan foydalanib, xorijda sodir etilgan jinoyatlarni ham ko'rib chiqmoqda.
2024-yil iyunida Germaniya sudi suriyalik shifokorni al-Assad muxoliflariga qarshi jinoyatlar uchun umrbod qamoq jazosiga hukm qilgan edi.

Суд в Гааге приговорил сирийца Рафика А. к 26 годам лишения свободы за преступления против человечности, совершенные во время его работы на режим бывшего президента Сирии Башара аль-Асада.
Судья Вим ван Хаттум заявил, что подсудимый пытал и насиловал заключенных, работая следователем в 2013-2014 годах. Он применял такие методы, как подвешивание вниз головой и удары электрическим током.
Это первый процесс в Нидерландах, где сексуальное насилие было признано преступлением против человечности. Подсудимый отрицал обвинения, назвав их "заговором".
Адвокаты утверждали, что их клиент сам подвергался пыткам со стороны ополченцев и страдает посттравматическим стрессовым расстройством. Некоторые обвинения были сняты из-за недостатка доказательств.
Рафик А. был арестован в Нидерландах в 2023 году после двух лет пребывания в стране в качестве просителя убежища. Приговор вынесен на фоне серии дел против сирийцев после свержения аль-Асада в декабре 2024 года.
Европейские суды используют принцип универсальной юрисдикции для преследования за международные преступления, совершенные за рубежом. В июне 2024 года немецкий суд приговорил сирийского врача к пожизненному заключению за аналогичные преступления.