AQSh prezidenti Donald Tramp G7 sammitida Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan muzokaralar chog‘ida Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha dastlabki kelishuv imzolanganini ma’lum qildi. U kelishuv matni yaqin kunlarda e’lon qilinishini aytdi.
AQSh rasmiylari kelishuv tafsilotlari haqida ma’lumot berib, Hormuz bo‘g‘ozining juma kuni ochilishini, Eron yadro dasturi bo‘yicha texnik muzokaralar esa shu hafta boshlanishini bildirdi. Sanksiyalarni yumshatish Eron majburiyatlarni bajarishiga bog‘liq bo‘ladi.
Kelishuv elektron tarzda Tramp, vitse-prezident Jey Di Vens va Eron parlamenti spikeri Muhammad Bag‘ir G‘olibaf tomonidan imzolangan. Hujjatning to‘liq matni juma kungi marosimdan so‘ng e’lon qilinadi.
Kelishuv sulhni yana 60 kunga uzaytiradi, bu vaqt ichida tomonlar yakuniy bitim tafsilotlarini muhokama qiladi. Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharifning so‘zlariga ko‘ra, kelishuv Livanni ham qamrab olgan holda barcha frontlarda harbiy harakatlarni darhol va butunlay to‘xtatishni nazarda tutadi.
AQSh rasmiylari Livanda Isroil kuchlarini olib chiqish shart emasligini, Isroil o‘zini himoya qilish huquqini saqlab qolishini ta’kidladi. Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu esa Isroil kuchlari Livan, Suriya va G‘azodagi xavfsizlik zonalarida qolishini aytdi.
Tramp Eron portlaridagi dengiz blokadasini olib tashlashni buyurganini va Hormuz bo‘g‘ozidan neft yuklangan kemalar harakati boshlanganini ma’lum qildi. Eron tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Qozim G‘aribobodiy kelishuvni Eron g‘alabasi sifatida baholadi.
Eron harbiy qo‘mondonligi AQSh va Isroilning “mag‘lubiyat va taslim bo‘lishdan boshqa iloji qolmaganini” aytdi. Biroq Eron tashqi ishlar vazirligi AQShga nisbatan “chuqur ishonchsizlik” saqlanib qolganini va kelishuv faqat keskinlikni kamaytirish yo‘lidagi qadam ekanini bildirdi.
Buyuk Britaniya, Fransiya, Germaniya va Italiya rahbarlari qo‘shma bayonotda Eron hech qachon yadro quroliga ega bo‘lmasligi kerakligini va sanksiyalarni olib tashlash Eronning yadro dasturi bo‘yicha aniq qadamlari evaziga amalga oshirilishini ta’kidladi.

Президент США Дональд Трамп на саммите G7 в ходе переговоров с президентом Франции Эммануэлем Макроном заявил, что предварительное соглашение о прекращении войны с Ираном подписано. Он пообещал, что подробности документа будут обнародованы «довольно скоро».
Американские чиновники раскрыли некоторые детали: Ормузский пролив вновь откроется в пятницу, когда соглашение будет официально подписано в Женеве. Технические переговоры по ядерной программе Ирана начнутся на этой неделе. Смягчение санкций будет зависеть от выполнения Ираном обязательств.
Соглашение было подписано в электронном виде Трампом, вице-президентом Джей Ди Вэнсом и спикером парламента Ирана Мохаммадом Багером Галибафом. Полный текст будет опубликован после церемонии в пятницу.
Договор продлевает режим прекращения огня на 60 дней, в течение которых стороны будут вести переговоры об окончательном соглашении. Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, выступавший посредником, заявил, что соглашение предусматривает «немедленное и окончательное прекращение военных операций на всех фронтах, включая Ливан».
Американские чиновники уточнили, что вывод израильских сил с ливанской территории не является условием сделки, а Израиль сохраняет право на самооборону. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что израильские силы останутся в зонах безопасности в Ливане, Сирии и Газе «столько, сколько потребуется».
Трамп объявил о снятии морской блокады иранских портов и открытии Ормузского пролива. Заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарибабади подтвердил прекращение военных действий, назвав сделку победой Ирана.
Иранское военное командование заявило, что США и Израиль «не имеют иного выбора, кроме как признать поражение и капитулировать». Однако МИД Ирана выразил «глубокое недоверие» к США, назвав соглашение лишь шагом к снижению напряженности.
Лидеры Великобритании, Франции, Германии и Италии в совместном заявлении подчеркнули, что Иран «никогда не должен получить ядерное оружие», и выразили готовность снять санкции в ответ на проверяемые шаги Ирана.