FIFA Jahon chempionatidagi hakamlardan biri o‘yinda oq tanlilar ustunligi ramzi bo‘lgan qo‘l ishorasini qilganlikda ayblanganidan so‘ng, uning axloq kodeksini buzganligi haqida “hech qanday dalil” topilmaganligini ma’lum qildi.
“FIFAning mustaqil intizom qo‘mitasi, video yordamchi hakam Shaun Evans bilan bog‘liq masalani o‘rganib chiqib, FIFA Intizom Kodeksining buzilishi haqida hech qanday dalil topmaganligini tasdiqlay oladi”, dedi futbol bo‘yicha global boshqaruv organi dushanba kuni Al Jazeera’ga elektron pochta orqali yuborgan bayonotida.
Avvalroq, FIFAning Jahon chempionatidagi diskriminatsiya bo‘yicha kuzatuvchisi Evansni turnirda VAR rasmiysi sifatida ishlashdan chetlashtirishni talab qilgan edi, chunki u oq tanlilar ustunligi belgisiga o‘xshash qo‘l ishorasini qilgan ko‘rinadi.
Yakshanba kuni Germaniyaning Kyurasao bilan ochilish o‘yini oldidan rasmiy translyatsiya video tahlilchilar guruhini ko‘rsatganida, avstraliyalik rasmiy Evans o‘ng qo‘li bilan o‘ng oyog‘i oldida “OK” belgisini yasagan.
O‘yin Xyustonda bo‘lib o‘tgan bo‘lsa-da, video rasmiylar Dallasdagi Jahon chempionati translyatsiya markazida ishlaydi. Evans qo‘l ishorasi qasddan qilinmaganligini va u hech qanday “xabar, aloqadorlik, o‘yin yoki e’tiqodni bildirish” uchun qilinmaganligini aytdi.
“Men taklif qila oladigan yagona tushuntirish shuki, bu harakat beixtiyor, ongsiz bir titrash edi va men buni o‘sha paytda sezmaganman”, dedi rasmiy FIFA qarorini e’lon qilishidan biroz oldin bergan bayonotida. “O‘yindan keyin olingan suratlar bu harakatni barmoqlarim orasida qalam ushlagan holda ko‘p marta takrorlaganimni ko‘rsatdi.”
“Ushbu voqeadan keyingi yoritish mening kimligimni aks ettirmaydi. Albatta, bu ishoraning qanday talqin qilinganini tushunaman va bundan afsusdaman; ammo, men juda aniq va qat’iy aytmoqchimanki, men bu qo‘l belgisini bila turib yoki ataylab qilmaganman.”

ФИФА заявила, что не обнаружила «никаких доказательств» нарушения кодекса поведения одним из арбитров чемпионата мира после того, как его обвинили в использовании жеста, символизирующего превосходство белой расы, во время одного из матчей.
«Независимый дисциплинарный комитет ФИФА может подтвердить, что после рассмотрения дела, касающегося видеоассистента рефери Шона Эванса, не было найдено доказательств нарушений Дисциплинарного кодекса ФИФА», — говорится в заявлении всемирного футбольного руководящего органа, направленном по электронной почте Al Jazeera в понедельник.
Ранее наблюдатель ФИФА по дискриминации на чемпионате мира потребовал отстранить Эванса от работы в турнире в качестве VAR-офицера за то, что он якобы сделал жест рукой, напоминающий знак превосходства белой расы.
Когда официальная трансляция открывающего матча Германии против Кюрасао в воскресенье показала группу видеоаналитиков, австралийский официальный представитель Эванс сложил правую руку в символ «ОК» перед правой ногой.
Хотя игра проходила в Хьюстоне, видеоофициальные лица работают в Далласе в вещательном центре чемпионата мира. Эванс заявил, что жест не был преднамеренным и не был сделан для «передачи какого-либо сообщения, принадлежности, игры или убеждения».
«Единственное объяснение, которое я могу предложить, заключается в том, что движение было непроизвольным, подсознательным подергиванием, и я не осознавал, что сделал это в тот момент», — сказал официальный представитель в заявлении незадолго до того, как ФИФА объявила свое решение. «Снимки, сделанные позже во время матча, показали, что я повторял это движение много раз, держа ручку между пальцами».
«Освещение этого инцидента просто не отражает того, кто я есть. Конечно, я понимаю, как был истолкован этот жест, и сожалею об этом; однако я хочу быть очень ясным и категорически заявить, что я не делал этот жест сознательно или намеренно».