Janubiy Sudanning Jonglei shtatida hukumat kuchlari tomonidan o‘tkazilgan harbiy operatsiya natijasida ko‘plab fuqarolik ob’ektlari, jumladan kasalxonalar, bozorlar va uylar vayron qilindi. Mahalliy aholi va xalqaro tashkilotlar ma’lumotlariga ko‘ra, vayronagarchiliklar ataylab amalga oshirilgan.
Lankien shahridagi kasalxona bombardimon qilinishidan oldin shifokorlar bemorlarni evakuatsiya qilishga ulgurgan. 3-fevral kuni bomba tushgan binoda katta krater paydo bo‘lgan. Keyingi kunlarda shahar ustiga minomyotlardan o‘q uzilgan va aholi botqoqliklarga qochishga majbur bo‘lgan.
Chegara bilmas shifokorlar tashkiloti (MSF) missiyasi rahbari Emmerson Gono aprel oyida Lankienni ziyorat qilgan va shunday degan: “Inson hayotini ta’minlaydigan har qanday narsa ataylab yo‘q qilingan”. Uning so‘zlariga ko‘ra, kasalxona talon-taroj qilingan, vaksinalar saqlanadigan sovutgichlar yoqib yuborilgan, suv nasoslari demontaj qilingan.
Axborotga chidamlilik markazi (CIR) tahliliga ko‘ra, sun’iy yo‘ldosh tasvirlari yanvar-fevral oylarida 23 ta hodisada fuqarolik binolarining yoqib yuborilgani va talon-taroj qilinganini ko‘rsatadi. Tadqiqotchi Kiria Borakning ta’kidlashicha, bu “ataylab harbiy strategiyaning bir qismi” bo‘lishi mumkin.
Aholining aytishicha, qishloqlarga hujum paytida muxolifat kuchlari bo‘lmagan. Hukumat esa harbiy operatsiyalar o‘zini himoya qilish maqsadida o‘tkazilayotganini va tinch aholi nishonga olinmasligini da’vo qilmoqda.
2025-yilda vitse-prezident Riek Macharning hibsga olinishidan keyin zo‘ravonlik kuchaygan. Machar va prezident Salva Kiir o‘rtasidagi 2013-2018 yillardagi fuqarolar urushi yuz minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘lgan.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, Jongleida kamida 28 ta sog‘liqni saqlash muassasasi zarar ko‘rgan, 70 foizi ishlamayapti. 70 mingdan ortiq odam ochlikning eng og‘ir bosqichiga duch kelgan.
FAO vakili Nikolas Kerandining aytishicha, oziq-ovqat xavfsizligi va sog‘liqni saqlashga ta’sir yil oxirigacha va undan keyin ham davom etishi mumkin. Huquq himoyachisi Ter Manyang Gatwech esa: “Agar mo‘jiza yuz bermasa, Janubiy Sudan parchalanib ketadi”, degan.

В штате Джонглей в Южном Судане в результате военной операции правительственных сил были разрушены многочисленные гражданские объекты, включая больницы, рынки и жилые дома. По данным местных жителей и международных организаций, разрушения носили преднамеренный характер.
В городе Ланкиен врачи успели эвакуировать пациентов до того, как больница была разбомблена. 3 февраля бомба упала на пустое здание, оставив огромную воронку. В последующие дни город подвергся минометному обстрелу, и жители были вынуждены бежать в болота.
Заместитель главы миссии «Врачей без границ» (MSF) Эммерсон Гоно, посетивший Ланкиен в апреле, заявил: «Все, что может поддерживать жизнь человека, было преднамеренно уничтожено». По его словам, больница была разграблена, холодильные камеры для вакцин сожжены, солнечные водяные насосы демонтированы.
Анализ спутниковых снимков, проведенный Центром информационной устойчивости (CIR), показывает, что в период с января по февраль в 23 инцидентах гражданские здания были сожжены и разграблены. Исследователь Кирия Борак отметил, что это «вероятно, является частью преднамеренной военной стратегии».
Жители утверждают, что во время нападений на деревни оппозиционные силы отсутствовали. Правительство заявляет, что военные операции проводятся в целях самообороны и что гражданские лица не являются целью.
Насилие усилилось после ареста вице-президента Риека Мачара в 2025 году. Гражданская война 2013-2018 годов между Мачаром и президентом Сальвой Кииром унесла жизни сотен тысяч человек.
По данным ООН, в Джонглее повреждено не менее 28 медицинских учреждений, 70% из них не функционируют. Более 70 000 человек сталкиваются с самой тяжелой формой голода.
Представитель ФАО Николас Керанди заявил, что последствия для продовольственной безопасности и здравоохранения «вероятно, сохранятся до конца года и, возможно, дольше». Правозащитник Тер Маньянг Гатвеч предупредил: «Если не произойдет чуда, Южный Судан распадется».