Fransiya Isroil moliya vaziri Bezalel Smotrich va to‘rt nafar ko‘chmanchi tashkilot rahbariga kirishni taqiqladi, shuningdek, 21 nafar ko‘chmanchiga nisbatan sanksiya joriy qildi. Tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barrot Smotrichni G‘arbiy Sohilni anneksiya qilish, G‘azoni qayta joylashtirish va Falastin ma’muriyatining iqtisodiy qulashini rag‘batlantirishda aybladi.
Shu kuni Buyuk Britaniya, Kanada, Norvegiya, Avstraliya va Yangi Zelandiya ko‘chmanchi zo‘ravonligini moliyalashtiruvchi tarmoqlarga qarshi sanksiyalar e’lon qildi. 10-iyun kuni Amnesty International Isroilni G‘arbiy Sohilda “davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan” etnik tozalash kampaniyasini amalga oshirishda aybladi, bu esa anneksiyani tezlashtirishga qaratilgan. Isroil harbiylari bu ayblovni rad etdi.
BMT Bosh kotibi Antonio Guterrish Xavfsizlik Kengashida “jazosizlik prezumpsiyasi” haqida ogohlantirib, ko‘chmanchi hujumlari kuniga o‘rtacha 6 tani tashkil etishini, ko‘chirishlar 1967 yildan beri eng yuqori darajada ekanligini va anneksiya urinishlari “hech qanday qonuniy kuchga ega emasligini” ta’kidladi.
Isroil javoban 69 ta aholi punktini moliyalashtirishni ma’qulladi, bu 388 million dollarga teng. “Tinchlik endi” tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yil oxiridan beri 103 ta aholi punkti tasdiqlangan yoki qonuniylashtirilgan, ulardan 51 tasi butunlay yangi. Yangi moliyalashtirilgan joylar Janubiy Xevron tepaliklari va Iordan vodiysi kabi strategik ahamiyatga ega hududlarda joylashgan.
11-iyun kuni Isroil harbiylari Jenin qochqinlar lagerida doimiy post tashkil etganini e’lon qildi – bu Oslo kelishuvlaridan beri A hududidagi birinchi doimiy harbiy mavjudlik. Bu hudud to‘liq Falastin ma’muriyati nazorati ostida bo‘lishi kerak edi.
Deir Abu Mash’al qishlog‘ida aholi olti kun davomida ko‘chmanchilarning noqonuniy post o‘rnatishiga qarshilik ko‘rsatdi. 15-iyun kuni ko‘chmanchilar ikkinchi chodirni o‘rnatib, aholiga hujum qildi, to‘rt falastinlik yaralandi, biri og‘ir ahvolda. Isroil kuchlari esa ko‘z yosh o‘tkazuvchi gaz va o‘q-dorilar ishlatdi.
Ko‘chmanchilar tungi reydlar davomida falastinliklarning yerlariga o‘t qo‘yishda davom etdi. 14-iyun kuni 50-60 niqobli qurollangan ko‘chmanchi Deir Dibvon va Burqa qishloqlariga hujum qilib, oltita mashinani yoqib yubordi, bir uyni qisman kuydirdi va masjid eshiklariga o‘t qo‘ydi.
Beduin va chorvador jamoalar ta’qib, suv sabotaji va buzish buyruqlariga duch kelmoqda. Yanvar oyidan beri G‘arbiy Sohilda 100 dan ortiq hodisada 190 dan ortiq suv va kanalizatsiya inshootlari shikastlangan yoki vayron qilingan.
G‘azoda sakkiz oylik “sulh”ga qaramay, Isroil zarbalari va o‘qlari har kuni falastinliklarni o‘ldirishda davom etmoqda. Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, sulhdan keyin o‘limlar soni 990 dan oshdi, 2023 yil oktyabridan beri umumiy son 73 000 dan oshdi.
Isroil harbiylari “Sariq chiziq” bo‘ylab oldinga siljib, yangi ko‘chish to‘lqinini keltirib chiqardi. Shu bilan birga, Isroil rasmiylari Xamas infratuzilmasini qayta tiklagani haqidagi razvedka ma’lumotlariga asoslanib, keng ko‘lamli janglarga qaytish rejalarini ma’qulladi.
G‘azoga yordam yetkazib berish hali ham jiddiy cheklangan. BMTning OCHA ma’lumotiga ko‘ra, aholining 70 foizdan ortig‘i suv yuk mashinalariga bog‘liq, yoqilg‘i ta’minoti haftasiga bir million litrga kamaygan va kunlik ovqat ishlab chiqarish mart oyidan beri ikki baravar kamaygan.

Франция запретила въезд министру финансов Израиля Бецалелю Смотричу и четырём лидерам поселенческих организаций, а также ввела санкции против 21 поселенца. Глава МИД Жан-Ноэль Барро обвинил Смотрича в продвижении аннексии Западного берега, переселения Газы и «экономического коллапса» Палестинской администрации.
В тот же день Великобритания, Канада, Норвегия, Австралия и Новая Зеландия ввели санкции против сетей, финансирующих насилие поселенцев. 10 июня Amnesty International обвинила Израиль в «государственной» кампании этнической чистки на Западном берегу, направленной на ускорение аннексии. Израильские военные отвергли обвинения.
Генсек ООН Антониу Гутерриш предупредил Совбез о «презумпции безнаказанности» на оккупированных территориях, отметив, что нападения поселенцев составляют в среднем шесть в день, а перемещения достигли уровня, невиданного с 1967 года. Он заявил, что попытки аннексии «не имеют юридической силы».
В ответ Израиль одобрил финансирование 69 поселений на сумму 388 млн долларов. По данным «Мир сейчас», с конца 2022 года одобрено или легализовано 103 поселения, 51 из которых совершенно новые. Многие из финансируемых участков находятся в стратегически важных районах, таких как Южные холмы Хеврона и долина Иордана.
11 июня израильские военные объявили о создании постоянного поста в лагере беженцев Дженин – первого постоянного присутствия в зоне А со времен Осло, которая должна находиться под полным палестинским контролем.
В деревне Дейр Абу Машаль жители шесть дней пытались помешать поселенцам установить незаконный пост на холме аль-Карана. 15 июня поселенцы установили вторую палатку, напали на жителей, ранив четырёх палестинцев, один из которых в критическом состоянии. Израильские силы применили слезоточивый газ и боевые патроны.
Ночные рейды продолжаются: 14 июня 50-60 вооружённых поселенцев в масках атаковали деревни Дейр Дибван и Бурка, сожгли шесть машин, частично сожгли дом и подожгли входы в мечети.
Бедуинские и скотоводческие общины страдают от преследований, саботажа водоснабжения и ордеров на снос. С января более 100 инцидентов повредили или уничтожили более 190 водных и санитарных сооружений на Западном берегу.
В Газе, несмотря на восьмимесячное «перемирие», израильские удары и обстрелы ежедневно убивают палестинцев. Число погибших после перемирия превысило 990, а общее число с октября 2023 года – 73 000.
Израильские силы продвигаются вдоль «Жёлтой линии», вызывая новую волну перемещений. Одновременно израильские чиновники одобрили планы возможного возвращения к крупномасштабным боевым действиям, ссылаясь на разведданные о восстановлении инфраструктуры ХАМАС.
Гуманитарная ситуация в Газе ухудшается: более 70% населения зависит от грузовиков с водой, поставки топлива сократились до миллиона литров в неделю, а производство горячей пищи упало вдвое с марта.