Syerra-Leone birinchi xonimi Fatima Maada Bio ayollar jinsiy a’zolarini kesish (FGM) amaliyotini qo‘llab-quvvatlagani haqidagi ayblovlarni rad etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu boradagi izohlari noto‘g‘ri talqin qilingan.
Biroq, Guardian nashriga bergan eksklyuziv javobida Bio FGMni ochiq qoralashdan bosh tortdi va bu amaliyotning zararli ekanligini ko‘rsatadigan “ishonchli ma’lumotlar” kerakligini aytdi. Uning ta’kidlashicha, u majburiy ravishda amalga oshiriladigan har qanday kesishga qarshi.
20 dan ortiq sog‘liqni saqlash mutaxassislari, omon qolganlar, inson huquqlari faollari va siyosatchilar Afrika birinchi xonimlari tashkilotiga (Oaflad) maktub yo‘llab, Maada Bioning FGMga nisbatan pozitsiyasiga oydinlik kiritishni talab qilishdi. Maktubda uning so‘zlari “yillar davomidagi targ‘ibot ishlariga putur yetkazishi mumkinligi” ta’kidlangan.
Maada Bio, 45 yoshli sobiq kino prodyuser va aktrisa, eri bilan Buyuk Britaniyada tanishgan va u yerda bolalik nikohidan qochib ketgan. U hali ham Londondagi Southwark tumanidagi ijara kvartirasini saqlab qolgani uchun tanqid qilinmoqda. Southwark kengashi bu kvartirani qaytarib olganini tasdiqladi.
Syerra-Leone dunyodagi eng yuqori FGM ko‘rsatkichlaridan biriga ega. Milliy so‘rov shuni ko‘rsatdiki, kesilgan ayollar ulushi 2013 yildagi 90% dan 2019 yilda 83% gacha kamaygan; 71% 15 yoshdan oldin bu amaliyotga duchor bo‘lgan. Mamlakatda FGMni jinoyat deb hisoblaydigan qonun mavjud emas.
BMT mutaxassisi va FGMdan omon qolgan Ranya Kargbo, Maada Bioning so‘zlarini “yuzimizga tarsaki” deb atadi. Uning aytishicha, “rahbarlik lavozimida bo‘lganingizda so‘zlaringiz muhim”.
O‘tgan yili G‘arbiy Afrika Davlatlari Iqtisodiy Hamjamiyati (Ecowas) sudi FGMni “ayollarga nisbatan zo‘ravonlikning eng yomon shakllaridan biri” deb ta’riflab, Syerra-Leoneni bu amaliyotni jinoyat deb belgilovchi qonun qabul qilishga majbur qilgan edi. Prezident Bio bu qarorni hech qachon tan olmagan.

Первая леди Сьерра-Леоне Фатима Маада Био опровергла обвинения в том, что она поддерживает практику калечащих операций на женских половых органах (КОЖПО) на фоне растущего недовольства ее предполагаемым одобрением этой практики.
Однако в эксклюзивном ответе Guardian Био заявила, что не будет открыто осуждать КОЖПО, пока не увидит «надежные данные» о вреде этой практики. Она также сказала, что не выступает за какие-либо формы обрезания, проводимые принудительно.
Группа медицинских работников, выживших, правозащитников и политиков направила письмо в Организацию африканских первых леди (Oaflad) с требованием разъяснить публичные заявления Био, которая в настоящее время является президентом Oaflad. Более 20 подписавших, включая бывшего министра гендерных вопросов Эми Смит, предупредили, что «восприятие поддержки КОЖПО рискует подорвать годы пропаганды».
45-летняя Био, бывший продюсер и актриса, также подвергается критике за то, что продолжает арендовать муниципальную квартиру в Лондоне для своих детей. Совет Саутварка подтвердил, что квартира была изъята.
Сьерра-Леоне имеет один из самых высоких показателей КОЖПО в мире: 83% женщин подверглись этой практике. В стране нет закона, криминализирующего КОЖПО, которое часто проводится как часть ритуала тайных обществ Бондо и Санде.
Ранья Каргбо, старший специалист ООН и выжившая после КОЖПО, назвала комментарии Био «пощечиной». Она отметила: «Когда вы на руководящей должности, ваши слова имеют значение. Сказать содейкам «не бойтесь» — это абсолютная пощечина всем нам».
В прошлом году суд ЭКОВАС признал КОЖПО «одной из худших форм насилия в отношении женщин» и обязал Сьерра-Леоне принять закон, криминализирующий эту практику. Президент Био, ставший председателем ЭКОВАС, так и не признал это решение публично.