2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionati doirasida Angliya va Xorvatiya terma jamoalari L guruhining ilk uchrashuvida to‘qnash keladi. Uchrashuv Texas shtatining Dallas shahridagi AT&T stadionida bo‘lib o‘tadi.
Angliya terma jamoasi 1966 yildan beri ilk bor jahon chempioni bo‘lishga intilmoqda. Jamoa bosh murabbiyi Tomas Tuhel tarkib tanlashda muxlislar o‘rtasida bahs-munozaralarga sabab bo‘lgan bo‘lsa-da, bukamekerlar Angliyani turnirning asosiy favoritlaridan biri deb hisoblashmoqda.
Angliya sardori Garri Keyn “Bu g‘alaba qozonish uchun eng yaxshi imkoniyatlardan biri”, deb ta’kidladi. U jamoadoshlarini “erkin o‘ynashga” va “bor kuchini berishga” chaqirdi. Tuhel esa “orzu qilishga haqqimiz bor, ammo xayolparast bo‘lmasligimiz kerak”, dedi.
Xorvatiya terma jamoasi so‘nggi yillarda doimiy ravishda yuqori natijalarni qo‘lga kiritib kelmoqda: 2018 yilda ikkinchi, 2022 yilda uchinchi o‘rinni egallagan. 40 yoshli sardor Luka Modrich beshinchi va ehtimol so‘nggi jahon chempionatida maydonga tushadi.
Xorvatiya bosh murabbiyi Zlatko Dalich Keynni “dunyoning eng yaxshi hujumchisi” deb atadi va jamoasini hujumkor o‘yinga tayyorlaganini aytdi. Modrich esa jamoada “o‘ng qo‘l” vazifasini bajaradi.
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, Angliyaning g‘alaba qozonish ehtimoli 55,9 foizni, Xorvatiyaniki 20,8 foizni, durang esa 23,3 foizni tashkil qiladi. Angliya umumiy favoritlar ro‘yxatida Ispaniya, Fransiya va Argentinadan keyin to‘rtinchi o‘rinda.
Jamoalar o‘rtasidagi o‘zaro uchrashuvlarda Angliya ustunlikka ega: 11 uchrashuvda 6 g‘alaba, Xorvatiya 3 g‘alaba, 2 durang. So‘nggi Jahon chempionatidagi uchrashuvda (2018 yil yarim finali) Xorvatiya 2:1 hisobida g‘alaba qozongan.
Angliya himoyachisi Tino Livramento jarohat tufayli turnirni tark etdi, uning o‘rniga Trevo Chalobah chaqirildi. Xorvatiyada jarohatlangan futbolchilar yo‘q.

В рамках группового этапа чемпионата мира по футболу 2026 года сборные Англии и Хорватии встретятся в матче группы L. Игра пройдет на стадионе AT&T в Далласе, штат Техас.
Сборная Англии стремится завоевать первый титул чемпиона мира с 1966 года. Главный тренер Томас Тухель вызвал споры среди болельщиков своим выбором состава, но букмекеры считают англичан одними из главных фаворитов турнира.
Капитан сборной Англии Гарри Кейн заявил: «Это одна из лучших возможностей для нас выиграть турнир». Он призвал команду играть свободно и выложиться на полную. Тухель отметил: «Мы имеем право мечтать, но не должны быть самонадеянными».
Хорватия в последние годы стабильно показывает высокие результаты: второе место в 2018 году и третье в 2022-м. 40-летний капитан Лука Модрич, вероятно, участвует в своем пятом и последнем чемпионате мира.
Главный тренер Хорватии Златко Далич назвал Кейна «лучшим нападающим в мире» и заявил, что команда готова играть в атакующий футбол. Модрич, по его словам, является «правой рукой» на поле.
Согласно статистике, вероятность победы Англии составляет 55,9%, Хорватии — 20,8%, ничьей — 23,3%. Англия занимает четвертое место в списке фаворитов после Испании, Франции и Аргентины.
В очных встречах преимущество у англичан: 6 побед против 3 у хорватов при 2 ничьих. Последняя встреча на ЧМ (полуфинал 2018 года) завершилась победой Хорватии со счетом 2:1.
Защитник Англии Тино Ливраменто выбыл из турнира из-за травмы, его заменил Трево Чалоба. В лагере Хорватии травмированных нет.