AQShda noyabr oyidagi oraliq saylovlar arafasida seshanba kuni bir qancha shtatlarda praymerizlar bo'lib o'tdi. Ushbu saylovlar ko'pchilik tomonidan Trampning ikkinchi muddatiga referendum sifatida baholanmoqda.
Jorjiya shtatida gubernatorlik uchun kurashda Tramp tomonidan qo'llab-quvvatlangan Bert Jons milliarder Rik Jeksonga yutqazdi. Biroq, prezident ma'qullagan boshqa nomzodlar Alabama, Jorjiya va Oklaxomada Senat nominatsiyalarini qo'lga kiritdi.
Jorjiyada Tramp tomonidan qo'llab-quvvatlangan Mayk Kollinz Respublikachilar partiyasidan Senat praymerizida g'alaba qozondi. U noyabr oyida demokrat senator Jon Ossoff bilan raqobatlashadi. Bu mamlakatdagi eng raqobatbardosh oraliq saylov kampaniyalaridan biri sifatida baholanmoqda.
Alabamada Tramp tomonidan qo'llab-quvvatlangan uch muddatli kongressmen Barri Mur Senat praymerizida g'alaba qozondi. U noyabrda advokat Everett Uess bilan to'qnash keladi. Alabama Respublikachilar qal'asi hisoblanadi va GOP praymeriz g'olibi noyabrda g'alaba qozonishi kutilmoqda.
Oklaxomada gubernatorlik praymerizida Tramp tomonidan qo'llab-quvvatlangan sobiq shtat senatori Mayk Mazzei avgust oyidagi ikkinchi bosqichga yo'l oldi. Senat poygasida esa Tramp ma'qullagan Kevin Xern 63,7% ovoz bilan g'alaba qozondi.
Kaliforniyada iste'foga chiqqan kongressmen Erik Sualvell o'rniga maxsus saylovda demokrat Aysha Vahab yetakchilik qilmoqda. U avgust oyidagi ikkinchi bosqichga yo'l oldi.
Trampning ma'qullash rekordi gubernatorlik praymerizlarida ijobiy bo'lib, 11 nomzoddan 7 tasi umumiy saylovga yo'l oldi, ikkitasi ikkinchi bosqichga o'tdi va ikkitasi mag'lub bo'ldi.

Во вторник в нескольких штатах США прошли праймериз в преддверии ноябрьских промежуточных выборов, которые многие считают референдумом по второму сроку Трампа.
В Джорджии Берт Джонс, поддержанный Трампом, проиграл губернаторскую гонку миллиардеру Рику Джексону. Однако кандидаты, одобренные президентом, получили номинации в Сенат в Алабаме, Джорджии и Оклахоме.
В Джорджии Майк Коллинз, поддержанный Трампом, выиграл республиканский праймериз в Сенат. В ноябре он встретится с демократом Джоном Оссоффом в одной из самых конкурентных кампаний в стране.
В Алабаме Трамп поддержал трехсрочного конгрессмена Барри Мура, который победил в праймериз и, как ожидается, выиграет в ноябре. Он встретится с адвокатом Эвереттом Уэссом.
В Оклахоме поддержанный Трампом бывший сенатор штата Майк Маццей вышел во второй тур губернаторских праймериз. В гонке за Сенат Кевин Херн, одобренный Трампом, набрал 63,7% голосов.
В Калифорнии на внеочередных выборах вместо ушедшего конгрессмена Эрика Суолвелла лидирует демократ Аиша Вахаб. Она вышла во второй тур 18 августа.
Рекорд Трампа по поддержке на губернаторских праймериз положительный: из 11 кандидатов 7 вышли в общую гонку, 2 прошли во второй тур, 2 проиграли.