️ Rossiyada yoqilg'i ta'minotidagi muammolar kuchaymoqda. Ukraina dronlarining neftni qayta ishlash zavodlariga hujumlari tufayli bir qator hududlarda yoqilg'i tanqisligi yuzaga keldi.
️ Mutaxassislarning fikricha, bu faqat boshlanishi. Agar dron hujumlari davom etsa va shikastlangan zavodlar normal ishga qaytolmasa, mahalliy tanqislik keng ko'lamli inqirozga aylanishi mumkin.
️ Ommaviy axborot vositalariga ko'ra, so'nggi haftalarda Rossiyaning 10 dan ortiq mintaqasida yoqilg'i ta'minotida uzilishlar qayd etilgan. Ba'zi yoqilg'i quyish shoxobchalari benzin sotishni cheklagan yoki butunlay to'xtatgan.
️ Ayniqsa, bosib olingan Qrimda vaziyat keskin. Dron hujumlari natijasida Novorossiya magistralida transport harakati to'xtatilgani sababli yoqilg'i tanqisligi yuzaga kelgan. Ukraina Mudofaa vaziri Mixail Fedorovning ta'kidlashicha, bu "logistik blokada" Qrimda qattiq nazorat o'rnatilishiga olib kelgan.
️ Qrimda premium benzin faqat talonlar orqali sotilmoqda. Oddiy benzin esa 20 litrdan ortiq bo'lmagan miqdorda berilmoqda. Krasnodar o'lkasida 15 ta yoqilg'i quyish shoxobchasi butunlay yopilgan.
️ Ijtimoiy tarmoqlarda benzin tez-tez tugab qolayotgani haqida shikoyatlar ko'paymoqda. Krasnodar gubernatori Veniamin Kondratyev vaziyatni "qiyin" deb atab, "talabning sun'iy o'sishi"ni qayd etgan.
️ Markaziy Rossiyada Kursk, Belgorod, Ryazan va Oryol viloyatlarida tanqislik kuzatilmoqda. Hatto Moskva va uning atrofida ham vaqti-vaqti bilan muammolar yuzaga kelmoqda. Shimoliy-g'arbda Sankt-Peterburg, Leningrad, Pskov, Novgorod, Murmansk va Kareliyada ham muammolar bor.
️ Yoqilg'i narxlari haftasiga 0,5% gacha o'smoqda. Rossiyada yoqilg'i tanqisligi deyarli har yili kuzatiladi, ammo 2024-2025 yillarda Ukraina dron hujumlari tufayli vaziyat yomonlashgan.
️ Bloomberg hisob-kitoblariga ko'ra, may oyida Rossiyaning 10 ta yirik neftni qayta ishlash zavodidan 8 tasi dron hujumlariga uchragan. Ba'zi zavodlar, jumladan Nijniy Novgorod va Permdagi Lukoil zavodlari bir necha marta zarba berilgan.
️ Finam strategiya direktori Yaroslav Kabakovning aytishicha, hujumlar nafaqat birlamchi qayta ishlash qurilmalariga, balki benzin va dizel ishlab chiqaradigan ikkilamchi qurilmalarga ham zarar yetkazmoqda. "Bu qurilmalarni ta'mirlash oylar davom etadi va sanksiyalar tufayli uskunalar yetkazib berish qiyinlashgan", deydi u.
️ Rosstat ma'lumotlariga ko'ra, aprel oyida neft mahsulotlari ishlab chiqarish o'tgan yilning apreliga nisbatan 9% ga kamaygan. May oyida esa Bloomberg ma'lumotlariga ko'ra, pasayish 13% ni tashkil etgan.
️ CREA tahlilchisi Isaak Levining so'zlariga ko'ra, Tuapse neftni qayta ishlash zavodi ayniqsa katta zarar ko'rgan. Yanvar-may oylarida u neft mahsulotlari eksportini 73% ga qisqartirgan, eksport yo'qotishlari 1,7 milliard yevroni tashkil etgan.
️ Bozor ishtirokchilari tizimli yoqilg'i tanqisligi haqida ogohlantirmoqda. Kommersant gazetasining manbasiga ko'ra, "hozircha sezilarli tanqislik faqat Qrimda sezilmoqda, ammo vaziyat yaxshilanmasa, iyul oxiri-avgust boshlariga kelib ko'plab mintaqalarda tanqislik yuzaga keladi".
️ Rossiya Energetika vazirligi 8 iyundan boshlab inqirozning tarqalishini oldini olish uchun "sanoat ishchi guruhi"ni tuzgan. Shuningdek, benzin eksportiga taqiq joriy etilgan, kerosin eksportiga taqiq esa birinchi marta qo'llanilmoqda.
️ Ukraina dronlari Rossiyaning eksport infratuzilmasini ham nishonga olmoqda, ammo hozircha bu hujumlar jiddiy ta'sir ko'rsatmagan. Bloomberg ma'lumotlariga ko'ra, Rossiyaning dengiz orqali neft eksporti iyun oyi boshida urush boshlanganidan beri eng yuqori darajaga yetgan.

️ В России обостряются проблемы с поставками топлива. После ударов украинских дронов по нефтеперерабатывающим заводам в ряде регионов возник дефицит топлива.
️ По мнению экспертов, это может быть только началом. Если атаки дронов продолжатся, а поврежденные заводы не смогут вернуться к нормальной работе, локальный дефицит может перерасти в масштабный кризис.
️ По данным открытых источников, за последние недели перебои с поставками топлива зафиксированы более чем в 10 регионах России. Некоторые АЗС ввели ограничения или полностью приостановили продажу бензина.
️ Особенно напряженная ситуация в оккупированном Крыму. После ударов дронов, нарушивших движение по так называемой "Новороссийской трассе", возник дефицит топлива. Министр обороны Украины Михаил Федоров назвал это "логистической блокадой", что вынудило российские власти ввести жесткий контроль.
️ В Крыму премиальный бензин продается только по талонам. Обычный бензин отпускается не более 20 литров. В Краснодарском крае 15 АЗС полностью прекратили продажу топлива.
️ В соцсетях множатся жалобы на то, что бензин часто заканчивается даже на станциях, не объявлявших о приостановке. Губернатор Краснодара Вениамин Кондратьев назвал ситуацию "сложной" и отметил "искусственный всплеск" спроса.
️ В центральной России перебои отмечены в Курской, Белгородской, Рязанской и Орловской областях. Даже в Москве и области фиксируются sporadic жалобы. Проблемы также возникают на северо-западе, включая Санкт-Петербург, Ленинградскую, Псковскую, Новгородскую, Мурманскую области и Карелию.
️ Цены на бензин растут до 0,5% в неделю. В России топливные bottlenecks возникают почти ежегодно, но в 2024-2025 годах ситуация усугубилась из-за украинских дронов.
️ По расчетам Bloomberg, в мае под удары дронов попали 8 из 10 крупнейших НПЗ России. Некоторые заводы, включая НПЗ Лукойла в Нижнем Новгороде и Перми, подвергались атакам неоднократно.
️ Ярослав Кабаков, директор по стратегии Finam, отметил, что атаки затрагивают не только первичные установки, но и вторичные, используемые для производства бензина и дизеля. "Ремонт этих установок занимает месяцы и осложняется санкциями, ограничивающими поставки оборудования", — сказал он.
️ По данным Росстата, производство нефтепродуктов в апреле снизилось на 9% по сравнению с апрелем 2025 года. В мае, по оценке Bloomberg, падение составило 13%.
️ По данным CREA, НПЗ Роснефти в Туапсе особенно пострадал: с января по май экспорт нефтепродуктов сократился на 73%, потери экспорта оцениваются в 1,7 млрд евро.
️ Участники рынка предупреждают о системном дефиците топлива. Источник в топливном рынке сообщил Коммерсанту: "Сейчас значительный дефицит ощущается только в Крыму, но если ситуация не улучшится, к концу июля — началу августа дефицит затронет многие регионы".
️ Минэнерго РФ с 8 июня создало "отраслевой штаб" для предотвращения кризиса. Введен запрет на экспорт бензина, а также впервые — на экспорт керосина. На Санкт-Петербургской товарно-сырьевой бирже увеличились поставки бензина из Беларуси.
️ Украинские дроны также атакуют экспортную инфраструктуру России, но пока без серьезного эффекта. По данным Bloomberg, морской экспорт нефти из России в начале июня достиг самого высокого уровня с начала войны.