Xitoyning CNOOC neft-gaz kompaniyasining sobiq bosh direktori Yuan Guanyu poraxo'rlikda ayblanib, o'lim jazosiga hukm qilindi. Hukm ikki yilga kechiktirildi.
67 yoshli Yuan Guanyu 2019 yil sentyabr oyida nafaqaga chiqqan edi. Sud 2001 yildan 2022 yilgacha bo'lgan davrda u shartnomalar olish, biznes yuritish va kadr masalalarida yordam berish evaziga 152 million yuandan ortiq noqonuniy pul va qimmatbaho narsalar olganini aniqladi.
Ayblanuvchi o'z aybiga iqror bo'lib, ilgari noma'lum bo'lgan jinoyatlar haqida ixtiyoriy ravishda xabar bergan va noqonuniy daromadni qaytargan. Sud buni yengillashtiruvchi holat sifatida hisobga oldi.
Yuanga, shuningdek, umrbod siyosiy huquqlardan mahrum qilish va barcha mol-mulkini musodara qilish jazosi tayinlandi. Xitoyda kechiktirilgan o'lim jazosi odatda, agar mahkum ikki yil ichida yangi jinoyat sodir etmasa, umrbod qamoq jazosiga almashtiriladi.
May oyida Xitoyning ikki sobiq mudofaa vaziri ham poraxo'rlik uchun o'lim jazosiga hukm qilingan edi. Ularning hukmi ham ikki yilga kechiktirilgan.

Бывший главный исполнительный директор китайской нефтегазовой компании CNOOC Юань Гуанъюй приговорен к смертной казни с двухлетней отсрочкой за взяточничество.
67-летний Юань вышел на пенсию в сентябре 2019 года. Суд установил, что с 2001 по 2022 год он незаконно получал деньги и ценности на сумму более 152 миллионов юаней за помощь в получении контрактов, ведении бизнеса и кадровых вопросах.
Он признался в содеянном, добровольно сообщил о ранее неизвестных преступлениях и вернул незаконный доход. Суд учел это в качестве смягчающих обстоятельств.
Юаня также пожизненно лишили политических прав и конфисковали все имущество. В Китае смертный приговор с отсрочкой обычно заменяется пожизненным заключением, если осужденный не совершит новых преступлений за два года.
В мае двух бывших министров обороны Китая приговорили к смертной казни за взятки. Приговор тогда также отсрочили на два года.