Apple kompaniyasi o‘zining flagman qurilmalari narxini sezilarli darajada oshirishni rejalashtirmoqda. Bunga global taqchillik va sun’iy intellekt operatorlarining haddan tashqari talabi tufayli komponentlar narxining misli ko‘rilmagan o‘sishi sabab bo‘lmoqda. iPhone 18 Pro asosiy modelining narxi 1299 dollargacha ko‘tarilishi mumkin.
Kompaniya bosh direktori Tim Cook The Wall Street Journal gazetasiga bergan intervyusida ta’minot zanjirlaridagi joriy inqirozni “yuz yillik toshqin” deb atadi va uning o‘xshashi so‘nggi qirq yil ichida kuzatilmaganini ta’kidladi.
Inqiroz operativ va doimiy xotira chiplari narxining to‘rt barobar oshishidan so‘ng boshlandi. Bunga Google, Microsoft, Meta va Amazon kabi texnologik gigantlarning AI-serverlar uchun chiplarni ommaviy sotib olishi sabab bo‘ldi. Sun’iy intellekt sanoatining ulkan talabi tufayli yarimo‘tkazgich ishlab chiqaruvchilari o‘z zavodlarini ularning ehtiyojlariga moslashtirib, oddiy iste’molchi elektronikasi uchun chiplar ishlab chiqarishni keskin qisqartirdilar.
Morgan Stanley investitsiya banki prognozlariga ko‘ra, 2027 yilga kelib iste’mol sektori uchun taqchillik 15% gacha yetadi. Bu allaqachon Hewlett-Packard, Dell va Nintendo tomonidan tayyor mahsulot narxining oshishiga olib keldi, shuningdek Apple’ni Mac Mini narxini rasmiy taqdimotlar oralig‘ida oldindan ko‘tarishga majbur qildi.
Vaziyat Apple’ning e’lon qilingan sun’iy intellekt funksiyalari va yangilangan Siri yordamchisining to‘g‘ri ishlashi uchun qurilmalaridagi operativ xotira hajmini oshirish zarurati bilan yanada og‘irlashmoqda. An’anaviy ravishda Apple eng yirik global xaridor maqomidan foydalanib, yetkazib beruvchilarga (Samsung, SK Hynix, Micron, Kioxia va Sandisk) qattiq shartlarni dikta qilgan. Ularning aksiyalari taqchillik fonida 800% dan 4600% gacha o‘sgan, ammo hozir kompaniya avvalgi bosim vositalarini yo‘qotgan va AI-gigantlar bilan kvotalar uchun raqobatlashishga majbur.
Ta’minot kanallarini barqarorlashtirish uchun Tim Cook Apple’ning ko‘p milliard dollarlik pul zaxiralarini sheriklarning ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirishni avanslashga jalb qilishga tayyorligini bildirdi. Shu bilan birga, o‘z yarimo‘tkazgich fabrikalarini qurish stsenariysini butunlay istisno qildi. Ta’minotni diversifikatsiya qilish bo‘yicha radikal choralardan biri sifatida Apple rahbari Xitoyning milliy chip ishlab chiqaruvchilarini hamkorlikka jalb qilish uchun AQSh eksport cheklovlarini yumshatishni lobbi qilish imkoniyatini istisno qilmadi. U joriy strukturaviy inqiroz sharoitida taqchillik muammosini hal qilish uchun “stolda mutlaqo barcha variantlar bo‘lishi kerak”ligini ta’kidladi.

Компания Apple планирует существенно повысить стоимость своих флагманских устройств, чтобы компенсировать беспрецедентный рост затрат на компоненты, вызванный глобальным дефицитом и ажиотажным спросом со стороны операторов нейросетей. Цена базовой модели iPhone 18 Pro может повыситься до 1 299 долларов.
Об этом в интервью газете The Wall Street Journal заявил генеральный директор компании Тим Кук, охарактеризовавший текущий кризис в цепочках поставок как «столетнее наводнение», аналогов которому не наблюдалось последние сорок лет.
Кризис начался после того, как чипы оперативной и постоянной памяти подорожали в четыре раза из-за технологических гигантов. Google, Microsoft, Meta и Amazon стали массово скупать их для ИИ-серверов. Из-за огромного спроса со стороны ИИ-индустрии производители полупроводников переключили свои заводы на выпуск чипов специально под их потребности, сильно сократив производство обычных чипов для потребительской электроники.
По прогнозам инвестиционного банка Morgan Stanley, к 2027 году дефицит для потребительского сектора составит до 15%, что уже привело к росту цен на готовую продукцию со стороны Hewlett-Packard, Dell и Nintendo, а также побудило Apple превентивно поднять стоимость Mac Mini в промежутке между официальными презентациями.
Ситуация усугубляется необходимостью Apple наращивать объемы оперативной памяти в своих устройствах для корректной работы анонсированных функций искусственного интеллекта и обновленного ассистента Siri. Традиционно Apple использовала свой статус крупнейшего мирового покупателя для диктата жестких условий поставщикам (Samsung, SK Hynix, Micron, Kioxia и Sandisk), чьи акции на фоне дефицита выросли на величину от 800% до 4 600%, однако сейчас компания потеряла прежние рычаги давления и вынуждена конкурировать за квоты с ИИ-гигантами, предлагающими долгосрочные контракты с огромной предоплатой.
Для стабилизации каналов снабжения Тим Кук выразил готовность задействовать многомиллиардные денежные резервы Apple для авансирования расширения производственных мощностей партнеров, полностью исключив при этом сценарий строительства собственных полупроводниковых фабрик. В качестве одной из радикальных мер по диверсификации поставок глава Apple не исключил возможность лоббирования смягчения американских экспортных ограничений для привлечения к сотрудничеству национальных производителей чипов из КНР, подчеркнув, что в условиях текущего структурного кризиса для решения проблемы дефицита «на столе должны лежать абсолютно все варианты».