Ispaniyaning “Real Madrid” klubi “Liverpul” himoyachisi Ibrahima Konate bilan to'rt yillik shartnoma imzolaganini rasman e'lon qildi. Fransiyalik futbolchi “Anfield”dagi shartnomasi tugaganidan so'ng erkin agent sifatida kelib qo'shildi.
“Qirollik klubi” 27 yoshli markaziy himoyachi bilan 2030-yil 30-iyungacha amal qiladigan shartnoma tuzganini ma'lum qildi. Konate 2021-yilda “RB Leyptsig”dan “Liverpul”ga o'tgan va 183 ta o'yinda maydonga tushib, 2025-yilda Premer-liga va 2022-yilda Angliya kubogini qo'lga kiritgan.
Hozirda Fransiya terma jamoasi bilan Jahon chempionatida ishtirok etayotgan himoyachi, yozda “Real”ga murabbiy sifatida Xose Mourinyo kelgani, shuningdek, ispaniyalik chap qanot himoyachisi Mark Kukurelya va portugaliyalik yarim himoyachi Bernardo Silva bilan shartnomalar imzolanganidan so'ng jamoa tarkibiga qo'shildi.
“Real” shuningdek, “Inter”ning qanot himoyachisi Denzel Dyumfris bilan ham bog'lanmoqda, chunki jamoa ikki mavsum ketma-ket yirik kuboksiz qolganidan so'ng tarkibni yangilamoqda. Klub markaziy himoyachi Antonio Ryudiger bilan shartnomani 2027-yilgacha uzaytirgan, Dani Karvaxal va Devid Alaba esa “Santyago Bernabeu”dagi shartnomalari tugaganidan keyin jamoani tark etgan.

Испанский «Реал Мадрид» официально объявил о подписании контракта с защитником «Ливерпуля» Ибраимой Конате. 27-летний француз присоединился к «королевскому клубу» в качестве свободного агента после истечения срока его контракта на «Энфилде».
Соглашение рассчитано на четыре года, до 30 июня 2030 года. Конате перешел в «Ливерпуль» из «РБ Лейпциг» в 2021 году, сыграл 183 матча и выиграл Премьер-лигу в 2025 году и Кубок Англии в 2022 году.
Защитник, который в настоящее время выступает за сборную Франции на чемпионате мира, присоединился к команде, уже усиленной летом приходом тренера Жозе Моуринью, а также подписаниями испанского левого защитника Марка Кукурельи и португальского полузащитника Бернарду Силвы.
«Реал» также связывают с интересом к защитнику «Интера» Дензелу Дюмфрису, поскольку клуб обновляет состав после двух сезонов без крупных трофеев. «Реал» продлил контракт с центральным защитником Антонио Рюдигером до 2027 года, а Дани Карвахаль и Давид Алаба покинули клуб по истечении контрактов.