Hindistonda 21-iyun kuni tibbiyot kollejlariga kirish uchun zarur bo'lgan NEET-UG imtihoni qayta o'tkazildi. Avvalgi imtihon 3-may kuni bo'lib o'tgan, biroq savol varaqalari sizdirilgani sababli bekor qilingan edi.
Milliy test agentligi (NTA) ma'lumotlariga ko'ra, qayta imtihonda 2 milliondan ortiq talaba qatnashdi. Dastlabki imtihonga 2,279,743 nomzod ro'yxatdan o'tgan edi. NTA direktori Abhishek Singxning aytishicha, qatnashchilar sonining kamayishi tabiiy, chunki ko'plab talabalar boshqa kurslarga o'qishga kirishgan.
Imtihon Hindiston bo'ylab 5440 markazda va xorijda 14 markazda yuqori xavfsizlik choralari ostida o'tkazildi. Savol varaqalari sizdirilishi bilan bog'liq janjal keng ko'lamli noroziliklarga sabab bo'ldi. Yangi tashkil etilgan "Cockroach Janta Party" (CJP) ta'lim vazirining iste'fosini talab qilmoqda. CJP Nyu-Dehlidagi Jantar Mantarda norozilik namoyishlarini davom ettirmoqda.
Shu bilan birga, AQSh savdo vakili elchi Jeymison Greer Hindistonga tashrif buyurdi. U Hindiston savdo vaziri Piyush Goyal va boshqa yuqori martabali amaldorlar bilan uchrashib, AQSh-Hindiston savdo kelishuvini muhokama qilmoqda. Fevral oyida Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi va AQSh Prezidenti Donald Trump erishgan kelishuvga ko'ra, ikki tomonlama savdo bitimi yakunlanish arafasida.

В воскресенье, 21 июня, в Индии прошел пересмотр национального вступительного экзамена NEET-UG, необходимого для поступления в медицинские колледжи. Первоначальный экзамен, состоявшийся 3 мая, был отменен из-за утечки экзаменационных материалов.
По данным Национального тестового агентства (NTA), в пересдаче приняли участие более 2 миллионов студентов. Первоначально на экзамен 3 мая зарегистрировались 2 279 743 кандидата. Генеральный директор NTA Абхишек Сингх заявил, что снижение числа участников естественно, так как многие студенты поступили на другие курсы.
Экзамен проводился в 5440 центрах по всей Индии и 14 зарубежных центрах при усиленных мерах безопасности. Скандал с утечкой вопросов вызвал массовые протесты. Недавно сформированная «Партия тараканов» (CJP) требует отставки министра образования. CJP продолжает акции протеста в Джатар Мантаре в Нью-Дели.
Тем временем торговый представитель США посол Джеймисон Грир прибыл в Индию для встречи с министром торговли Пиюшем Гоялом и другими высокопоставленными чиновниками для обсуждения американо-индийского торгового соглашения. Сделка, достигнутая в феврале между премьер-министром Нарендрой Моди и президентом Дональдом Трампом, находится на стадии завершения.