Yaponiya hukumati 1-iyuldan boshlab barcha xorijliklar uchun vizalar narxini besh barobarga oshirdi. Bu so'nggi 50 yil ichidagi birinchi narx o'zgarishi hisoblanadi.
Bir martalik vizaning narxi 3000 iyenadan ($18.69) 15 000 iyenaga, ko'p martalik viza esa 6000 iyenadan 30 000 iyenaga ko'tarildi. Tashqi ishlar vaziri Toshimitsu Motegi bu qadam inflyatsiya va valyuta kursining o'zgarishini aks ettirish uchun qilinganini ma'lum qildi.
Yaponiya iyenasi 2021-yildan beri zaiflashib, tarixiy 40 yillik minimumga yaqinlashmoqda. Bu pandemiyadan keyingi sayyohlik o'sishi bilan birga mamlakatga keluvchilar sonini rekord darajaga – o'tgan yili 42,7 millionga yetkazdi.
May oyida Yaponiya parlamentining yuqori palatasi xorijliklarga oid boshqa to'lovlarni oshirish to'g'risidagi qonunni qabul qildi. Unga ko'ra, doimiy yashash uchun arizalarning statutoriy yuqori chegarasi 10 000 iyenadan 300 000 iyenaga, yashash maqomini o'zgartirish yoki muddatni uzaytirish esa 10 000 iyenadan 100 000 iyenaga ko'tariladi.
Rasmiylar to'lovlarni oshirishni Yaponiyaning viza va yashash bilan bog'liq to'lovlarini boshqa G7 davlatlari darajasiga yetkazish zarurati bilan izohlamoqda. Masalan, AQShda immigrant bo'lmagan viza to'lovlari $185 dan $315 gacha, Buyuk Britaniyada esa standart qisqa muddatli viza £135 turadi.

Японские власти с 1 июля повысили визовые сборы для всех иностранцев в пять раз. Это первое повышение цен за последние 50 лет.
Стоимость однократной визы выросла с 3000 иен ($18.69) до 15 000 иен, а многократной – с 6000 до 30 000 иен. Министр иностранных дел Тосимицу Мотэги заявил, что это решение отражает инфляцию и колебания обменного курса.
Японская иена непрерывно слабеет с 2021 года и сейчас находится вблизи исторических 40-летних минимумов. Это, наряду с постпандемическим восстановлением туризма, привело к рекордному наплыву туристов: в прошлом году страну посетили 42,7 млн человек.
В мае верхняя палата парламента Японии приняла закон о повышении других сборов для иностранцев. Верхний предел для заявлений на постоянное проживание увеличится с 10 000 до 300 000 иен, а изменение статуса или продление срока пребывания – с 10 000 до 100 000 иен.
Власти утверждают, что повышение необходимо для приведения японских визовых и миграционных сборов в соответствие с другими странами G7. Например, в США сборы за неиммиграционные визы составляют от $185 до $315, а в Великобритании стандартная краткосрочная виза стоит £135.