Gvineya hukumati tomonidan qabul qilingan yangi qarorga ko‘ra, qayta ishlanmagan oltinni eksport qilish taqiqlandi. Ushbu chora mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish va yangi ish o‘rinlarini yaratish maqsadida joriy etilgan.
Prezident Mamadi Doumbouya sanoat va hunarmand oltin ishlab chiqaruvchilari hamda xaridorlari bilan uchrashuvdan so‘ng bu qarorni e’lon qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, boshqa davlatlar xomashyoni qayta ishlash va savdo qilish orqali iqtisodiy foyda ko‘rib kelmoqda.
“Gvineya endi o‘z oltinini o‘z hududida qayta ishlashni talab qiladi. Xom oltin endi Gvineyadan chiqib ketmaydi”, dedi prezident. Ushbu qaror bilan mamlakat qo‘shimcha qiymat yaratish va bandlikni oshirishni maqsad qilgan.
Jahon Oltin Kengashi ma’lumotlariga ko‘ra, Gvineya Afrikadagi oltinchi yirik oltin ishlab chiqaruvchi davlatdir. Mamlakatning asosiy eksport mahsulotlaridan biri bo‘lgan oltin, joriy yilning birinchi choragida 22 tonnadan ortiq miqdorda jo‘natilgan.
Poytaxt Konakrida qurilayotgan yangi qayta ishlash zavodi yiliga 250 tonna oltinni qayta ishlash quvvatiga ega bo‘lib, mamlakatning joriy ishlab chiqarish hajmini to‘liq qamrab olishi kutilmoqda.
Shuningdek, mamlakatda faoliyat yuritayotgan xorijiy kompaniyalarga ushbu ko‘rsatmaga rioya qilmaslik litsenziyalarni yo‘qotish va konchilik shartnomalarini bekor qilish bilan tahdid qilishi haqida ogohlantirilgan.

Правительство Гвинеи ввело немедленный запрет на экспорт необработанного золота с целью стимулирования внутренней переработки драгоценного металла. Эта мера направлена на укрепление экономики и создание новых рабочих мест.
Запрет был объявлен после встречи президента Мамади Думбуйи с промышленными и кустарными производителями и покупателями золота. «Гвинея теперь потребует, чтобы ее золото перерабатывалось в пределах ее границ. Сырое золото больше не покинет Гвинею», — заявил он, добавив, что другие страны извлекают экономическую выгоду из переработки и торговли своим сырьем.
По данным Всемирного совета по золоту, Гвинея является шестым по величине производителем золота в Африке. Золото — один из основных экспортных товаров страны: в первом квартале этого года было отгружено более 22 тонн металла.
В столице Конакри завершается строительство нового нефтеперерабатывающего завода, куда будет направляться золото страны перед переработкой и экспортом. Заявленная мощность завода составляет 250 тонн в год, что должно покрыть текущий объем производства.
Иностранным компаниям, работающим в стране, было предупреждено, что они рискуют потерять лицензии и расторгнуть контракты на добычу в случае нарушения директивы.
Гвинея также является крупнейшим в мире производителем бокситов, используемых для производства алюминия.